Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Ciąża pozamaciczna – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć

Artykuł

Ciąża pozamaciczna stanowi zagrożenie życia ciężarnej kobiety, a ponadto w pierwszych tygodniach może nie dawać niepokojących objawów. Dowiedz się więcej, aby wiedzieć, kiedy skonsultować się z lekarzem.

Ciaza pozamaciczna wiedziec
Autor: freepik

Ciąża pozamaciczna, inaczej ektopowa, to stan, w którym płód zagnieżdża się poza błoną śluzową macicy. Każda nieprawidłowo umiejscowiona ciąża powoduje powikłania, a także stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ciężarnej.

Rodzaje ciąży pozamacicznej

Od rodzaju ciąży ektopowej mogą zależeć jej objawy. W zależności od tego, gdzie zagnieździło się jajeczko, wyróżniamy:

  • ciążę jajnikową, charakteryzującą się rozwojem płodu w jajniku lub na nim;
  • ciążę jajowodową, która jest najczęstszą postacią. Wraz ze wzrostem jajeczka powoduje rozciąganie jajowodu, a w konsekwencji jego pęknięcie i krwotok;
  • ciążę brzuszną, inaczej otrzewnową, której rozwój może wystąpić w narządach wewnętrznych;
  • ciążę szyjkową, gdy jajeczko znajduje się poza jamą macicy

U kogo może wystąpić ciąża pozamaciczna?

Ponieważ jajowody są dość cienkie i małe, łatwo je uszkodzić, dlatego ciąże ektopowe zwykle pojawiają się u kobiet, które przeszły zapalenie przydatków, a w konsekwencji powstały zrosty, które w wyniku endometriozy mają zmiany na jajowodach, które posiadają przerośniętą śluzówkę macicy, a także zwężone lub przyrośnięte do jajnika jajowody.

Jak często występuje?

Ryzyko ciąży pozamacicznej wzrasta po 20 r.ż., jednak stanowi jedynie 2% wszystkich ciąż.

Jakie objawy daje ciąża pozamaciczna?

W pierwszych tygodniach będą to objawy typowe dla ciąży, a więc mdłości, osłabienie czy mrowienie wokół sutków. Jednak w 5 tygodniu ciąży lub później pojawić się mogą nietypowe objawy, takie jak np. ból brzucha, często jednostronny, który świadczyć może o pęknięciu jajowodu, plamienie, przyspieszone tętno, bladość, a nawet krwawienie z dróg rodnych. Co ciekawe, testy ciążowe wykrywają ciążę w ok. 50% przypadków ciąż pozamacicznych.

Jakie badania wykonuje lekarz?

Przede wszystkim badanie ß-HCG. Jest to hormon, który podtrzymuje wytwarzanie progesteronu, a więc utrzymanie ciąży. Poziom HCG podnosi się zarówno w ciąży zdrowej, jak i pozamacicznej, z tą różnicą, że w prawidłowej ciąży podwaja się on co 48h, natomiast w drugim przypadku wzrasta powoli.

Innym badaniem jest przedpochwowe badanie USG, odbywające się poprzez wprowadzenie sondy do pochwy lub odbytu.

Leczenie ciąży pozamacicznej

Niestety takiej ciąży nie da się uratować. W pierwszych kilku tygodniach można wyleczyć ją farmakologicznie poprzez podawanie preparatu hamującego rozwój jaja płodowego. Gdy jednak doszło do pęknięcia jajowodu, niezbędna jest operacja. Należy laparoskopowo usunąć uszkodzony jajowód.

Ciąża pozamaciczna – co z kolejnymi ciążami?

Na szczęście wystąpienie ciąży ektopowej nie oznacza jej powielenia w następnych ciążach. Trudniej o dziecko w przypadku usunięcia jajowodu, bowiem wówczas prawidłowo funkcjonuje tylko jeden jajnik i jajowód, co zmniejsza szanse na zajście w ciążę. Nie jest to oczywiście niemożliwe. Według lekarzy ginekologów kolejne starania o dziecko należy podjąć najwcześniej 3 miesiące po zakończeniu ciąży pozamacicznej.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat