Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Ciąża po 35. roku życia

Artykuł

W dzisiejszych czasach wiele kobiet odkłada decyzję o zajściu w ciążę i decyduje się na późniejsze macierzyństwo.

Ciaza po35
Autor: pixabay.com

Obecnie średnia wieku, kiedy kobieta zachodzi w ciążę, przesunął się z 22-24 lat, na 30-31 lat. Co więcej, co dziesiąta kobieta wydaje na świat pierwsze dziecko około 40. roku życia. Ginekolodzy określają takie ciąże jako ciąże wysokiego ryzyka. Wiąże się to z tym, że niosą one ze sobą wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych i wad wrodzonych u płodu. Poza tym wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań zarówno u matki, jak i u dziecka.

Kobiety, które decydują się na ciążę po 35. roku życia powinny być objęte szczególnym nadzorem medycznym, zarówno w okresie planowania ciąży, podczas jej trwania, jak i w trakcie porodu. Konieczne jest również wykonanie badań prenatalnych. Pozwalają one na określenie ryzyka lub wczesne wykrycie wad genetycznych u płodu. Poza tym kobiety muszą szczególnie kontrolować swój stan zdrowia, ze względu na możliwość wystąpienia u nich schorzeń, takich jak cukrzyca ciążowa lub nadciśnienie tętnicze. W celu wyeliminowania ryzyka poronienia i wystąpienia wad genetycznych ważna jest profilaktyka przedprokreacyjna oraz wiedza na temat wszelkich zagrożeń związana z wiekiem matki lub ojca.

Będąc w późnej ciąży, by wszystko skończyło się szczęśliwie, musisz przestrzegać pewnych zaleceń:

  • być pod stałą opieką lekarską;
  • prawidłowo się odżywiać;
  • przyjmować kwas foliowy, około 4mg każdego dnia już na 3 miesiące przed planowana ciążą i potem do 12. tygodnia ciąży. Kwas foliowy pomaga zapobiegać wadom cewy nerwowej;
  • zachować pełną abstynencję alkoholową i nikotynową;
  • unikać przyjmowania leków. W przypadku, gdy zajdzie taka potrzeba, zawsze należy skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę.

Mimo wszystkich zaleceń najważniejsze jest, abyś pamiętała, że najważniejsze jest to, aby za bardzo nie przejmować się wystąpieniem problemów, a jedynie cieszyć się ze swojego błogosławionego stanu. Nic tak nie wpływa na dobry rozwój dziecka, jak relaks, spokój oraz dobra opieka lekarska przyszłej mamy.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat