Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Ciąża mnoga – na co musisz być przygotowana?

Artykuł

Jak właściwie dochodzi do zapłodnienia mnogiego? Czy taka ciąża jest niebezpieczna dla matki? Jak często się zdarza? Dowiedz się najważniejszych informacji o ciąży mnogiej.

Ciaza mnoga
Autor: freepik

Wiadomość o ciąży zazwyczaj wywołuje powszechną radość w rodzinie, a kiedy dodatkowo okazuje się, że na świat przyjdzie więcej niż jedno dziecko, uważa się to za prawdziwe szczęście. Jednak każda taka ciąża jest uznawana za ciążę wysokiego ryzyka.

O ciąży mnogiej, inaczej wielopłodowej, mówimy, gdy wewnątrz macicy rozwija się jednocześnie więcej niż jeden płód. Zazwyczaj są to bliźniaki, jednak zdarza się, że w organizmie kobiety rozwija się trzy, cztery, a nawet więcej płodów.

Kiedy podczas cyklu uwolniona zostaje więcej niż jedna komórka jajowa i każda z nich jest zapładniana przez plemnik, mówimy o ciąży dwujajowej. W tym wypadku więcej niż jeden zarodek zagnieżdża się w macicy. Gdy zostanie zapłodniona tylko jedna komórka jajowa, ale w ciągu pierwszych 14 dni zygota podzieli się na pojedyncze struktury, mamy do czynienia z ciążą jednojajową.

Ciąże mnogie podzielić można również ze względu na wspólne lub oddzielne błony płodowe. Najczęściej zdarza się ciąża jednokosmówkowa dwuowodniowa, w której to dzieci mają wspólne łożysko, ale oddzielne owodnie. Najbardziej niebezpieczna jest ciąża jednokosmówkowa jednoowodniowa, gdyż dzieci dzielą zarówno kosmówkę, jak i owodnię.

Według badań w populacji europejskiej ciąże bliźniacze występują raz na 80 porodów, trojaczki – raz na 6400, zaś czworaczki – raz na 512 tys. Powstanie ciąży mnogiej jest tak naprawdę dziełem przypadku, jednak częściej obserwuje się je u kobiet po 30 r.ż., kobiet, które mają za sobą przynajmniej trzy porody, a także u kobiet leczonych z powodu niepłodności.

Ciąża wielopłodowa wiąże się ze zdecydowanie większym ryzykiem powikłań, dlatego też przyszłe mamy już od pierwszych tygodni powinny się oszczędzać oraz dbać o prawidłową dietę. Ryzyko, które wiąże się z ciążą mnogą, to najczęściej: przedwczesny poród, obumarcie jednego płodu czy zaburzenia wzrostu wewnątrzmacicznego (dotyczy ok. 13% ciąż). Ponadto ciężarna ma zwiększone ryzyko powikłań poporodowych, dlatego tak ważna są regularne kontrole u lekarzy ginekologów.

Wbrew powszechnej opinii, poród bliźniaczy nie zawsze musi odbywać się poprzez cesarskie cięcie. Naturalny poród jest możliwy, gdy oba płody ułożone są główkowo.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat