Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Chrzest

Chrzciny bez tajemnic

Artykuł

Zastanawiasz się w jaki sposób zorganizować i przygotować się do tego wydarzenia? Podpowiemy, jak skutecznie i sprawnie zaplanować chrzciny.

Chrzest
Autor: pixa

Chrzest w polskiej kulturze jest bardzo ważnym elementem. Jest to szczególne wydarzenie zarówno dla małego dziecka, jak i całej rodziny. Zorganizowanie uroczystości może być czasochłonne i wyczerpujące, ale również przyjemne i satysfakcjonujące.

Oto kilka wskazówek, jak zabrać się do przygotowań:

  1. Termin – by zorganizować chrzest należy 3 tygodnie przed planowanym terminem zgłosić do kancelarii parafii. Wtedy otrzymacie wszystkie dostępne terminy (soboty i niedziele) oraz godziny. Dzięki tym informacją będziecie mogli zaplanować dalszą część dnia.
  2. Rodzice chrzestni – każdy maluch musi mieć matkę i ojca chrzestnego. Zazwyczaj są to osoby z bliskiej rodziny, czasami z dalszej. Powodem tego jest fakt, że z rodziną zawsze utrzymujemy jakieś stosunki, nawet jeśli są nieco rozluźnione. Kilkanaście dni przed uroczystością trzeba razem z rodzicami chrzestnymi zgłosić się do kancelarii, by złożyć podpisy w księdze ochrzczonych. Tradycją jest, że matka chrzestna kupuje białą szatkę (pelerynkę chrzcielną), zaś ojciec – świecę gromnicę.
  3. Strój – to chyba najprzyjemniejsza część w planowaniu całego przedsięwzięcia. Strój musi być przede wszystkim biały. Maluch powinien być ubrany wygodnie. Ubranko ma być łatwe do zdjęcia i włożenia, zaś dziecko musi się w nim czuć komfortowo. Warto mieć na uwadze, żeby maluchowi nie było ani za zimno, ani za gorąco oraz wziąć pod uwagę zmienność temperatury (w razie czego ubrać lub rozebrać dziecko).
  4. Goście – bez wątpienia to rodzinna uroczystość. Zazwyczaj po mszy, rodzice zapraszają na obiad zaproszonych gości. Przeważnie jest to ich dom, ze względów praktycznych – tam znajdują się wszystkie potrzebne rzeczy dla maluszka: przewijak, butelki z jedzeniem, łóżeczko, itp. Pamiętaj, żeby nie brać wszystkiego na siebie i nie bój się poprosić kogoś z rodziny o pomoc.

Jeśli zdecydujecie się na poczęstunek w restauracji, musicie liczyć się na dodatkowe koszty (ok. 50 zł za osobę) oraz wydłużenie czasu organizacji. Zazwyczaj trzeba zarezerwować lokal na kilka tygodni przed planowaną uroczystością. Plusem jest to że po obiedzie nie musisz zaprzątać sobie głowy sprzątaniem.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat