Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Cholestaza ciążowa

Artykuł

Cholestaza dotyka ok. 4% ciężarnych i choć ta choroba ma zazwyczaj łagodny przebieg, to nieleczona może spowodować powikłania groźne dla życia i zdrowia płodu.

Cholestaza ciazowa
Autor: freepik

Cholestaza ciążowa to jedna z chorób wątroby, które mogą pojawić się u ciężarnych kobiet. Występuje ona u około 4% kobiet w ciąży. Jest to schorzenie niebezpieczne dla płodu i w przypadku wystąpienia jakichkolwiek związanych z nią objawów konieczna jest konsultacja z lekarzem. Cholestaza to termin oznaczający zastój żółci, który związany jest również z nieprawidłowościami transportu żółci do kanalika żółciowego oraz nagromadzeniem się jej wewnątrz komórek wątrobowych. Schorzenie te pojawia się zazwyczaj w trzecim trymestrze ciąży, ale są przypadki, w których jego objawy pojawiają się znacznie wcześniej, no już w okolicach dwudziestego tygodnia ciąży.

W większości przypadków cholestaza ustępuje samoczynnie, ale może powracać w kolejnych ciążach w znacznie intensywniejszym nasileniu, ze względu na to, a także przez potencjalne zagrożenie płodu nie należy jej lekceważyć. Najbardziej charakterystycznymi objawami cholestazy jest świąd skóry, który obejmuje wewnętrzne powierzchnie dłoni i podeszwy stóp. Symptomy te nasilają się szczególnie wieczorami i w nocy, a swędzeniu nie towarzyszy wysypka skórna. Niekiedy mogą się pojawić także inne objawy cholestazy, takie jak nudności, brak apetytu czy wymioty. W części przypadków schorzeniu temu towarzyszy także łagodna żółtaczka.

Leczenie choleastazy polega na podawaniu chorej leków, które mają na celu zmniejszenie objawów schorzenia. Ciężarnym z cholesteazą podaje się również witaminę K, żeby uniknąć niedoborów spowodowanych zaburzeniami wchłaniania się witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz asparaginian ornityny, który przyspiesza procesy detoksykacji zachodzące w komórkach wątroby. U kobiet ze stwierdzoną cholesteazą przeprowadza się także wcześniejszą indukcję porodu, której termin uzależniony jest od przebiegu choroby.

Kluczowe w łagodzeniu objawów cholestazy jest również przejście na odpowiednią, lekkostrawną dietę oraz odpoczynek, ponieważ pozycja leżąca ułatwia przepływ krwi przez wątrobę. Jadłospis powinien opierać się w dużej mierze na daniach gotowanych i pieczonych, z dużą ilością warzyw i owoców, wykluczając przy tym produkty wysokoprzetworzone i z wysoką zawartością cukru.

Mimo że dolegliwości związane z cholestazą nie są przyjemne i mogą pogarszać nastrój przyszłej mamy, to odpowiednio leczona nie stanowi ona zagrożenia dla kobiety, jednak niesie ze sobą ryzyko wad rozwojowych, a nawet śmierci wewnątrzmacicznej płodu, dlatego ważne jest to, żeby nie ignorować żadnych niepokojących nas objawów, mogących wskazywać na chorobę.

Źródła:
Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w wewnątrzwątrobowej cholestazie ciężarnych, Ginekol Pol. 2012, 83, 713-717

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat