Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Poród

Cesarka a naturalny poród

Artykuł

Ciężarne kobiety coraz częściej decydują się na poród poprzez cesarskie cięcie. Czy takie rozwiązanie na własne życzenie bez wyraźnych wskazań lekarza jest bezpieczne?

Noworodek
Autor: pixabay.com

Wykonanie cesarskiego cięcia wydaje się rodzącym kobietom najlepszym rozwiązaniem. Wszystko dlatego, że panicznie boją się bólu i ewentualnych komplikacji. Dlatego też cesarka wydaje im się prostszym i bezpieczniejszym sposobem. Ale czy faktycznie jest to najlepsza metoda przywitania noworodka na świecie?

Wydaje się, że cesarskie cięcie na własne życzenie jest prostym, rutynowym zabiegiem, ale tak naprawdę jest to operacja. Kobiety powinny rodzić w ten sposób tylko wtedy, gdy są ku temu poważne powody. Poza tym to lekarz powinien zdecydować, w jaki sposób pacjentka powinna powitać na świecie potomka.

Chociaż w Polsce cesarskie cięcie na życzenie rodzącej nie istnieje, to coraz częściej zdarzają się takie przypadki. Kobiety sugerują swojemu lekarzowi takie rozwiązanie, ponieważ: boją się bólu porodowego; wydaje im się, że dziecku łatwiej przyjść na świat; uważają, że porody naturalne są już niemodne i staroświeckie oraz chcą wyznaczyć konkretną datę porodu, a nie czekać, aż w końcu poród sam się zacznie.

Kobiety myślą, że tego typu poród jest łatwiejszy i bardziej przyjazny dla dziecka. Jednak to właśnie naturalne przyjście na świat jest korzystniejsze dla noworodka, gdyż pozwala to na zaadaptowanie się do nowych warunków poza łonem matki. Kiedy dziecko nie przechodzi przez drogi rodne, może mieć problemy z samodzielnym oddychaniem. Poza tym, cesarka może być przyczyną powstania infekcji u dziecka lub uszkodzenia naczyń krwionośnych w macicy, czego skutkiem będzie utrata zbyt dużej ilości krwi.

Naturalny poród jest również korzystniejszy dla matki. Kobieta dochodzi do siebie znacznie szybciej. Ponadto, wydając na świat dziecko naturalnie, kobieta nie ma nacinanego brzucha i problemu z nieestetyczną blizną na ciele, która pozostaje do końca życia.

Istnieją dwie strony medalu porodu naturalnego a cesarskiego cięcia. Decyzja należy do każdej z nas, jednak zanim ją podejmiemy, warto się zastanowić i rozważyć wszystkie plusy i minusy.

Klaudia Kwiatkowska

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Kot w butach

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat