Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Nastolatek

Bunt nastolatka

Artykuł

Okres, w którym dziecko osiąga kilkanaście lat, jest jednym z najtrudniejszych w życiu. Zarówno dla rodziców, jak i samego dziecka.

Bunt nastolatka
Autor: pixabay.com

Buzujące hormony, huśtawki nastrojów, zmieniające się ciało, sprzeciw wobec całego świata – to tylko niektóre elementy, z którymi boryka się człowiek w tym wieku. Na szczęście dzieci z niego wyrastają. Trzeba jednak przetrwać ten trudny okres. Jak to zrobić? Oto kilka porad:

  • Zachowaj spokój – w zderzeniu z gwałtownym okazywaniem emocji przez kogoś bliskiego zadbaj o siebie. Stosuj różne techniki relaksacji. Przede wszystkim głęboko oddychaj, wdech nosem, długi wydech ustami; staraj się oddychać brzuchem. Jeśli czujesz, że wzbiera się w tobie furia, przerwij rozmowę, wyjdź, ochłoń, przemyj twarz wodą, zaparz i wypij zieloną herbatę.
  • Okaż zrozumienie – nastolatkowi wcale nie jest przyjemnie, gdy miotają nim emocje. Tak naprawdę często nie wie, dlaczego trzaska drzwiami, burczy i krzyczy. Ogromnie potrzebuje wsparcia spokojnego dorosłego, który bezwarunkowo go zaakceptuje.
  • Unikaj walki – nie nakładaj na dziecko kar – to nie działa. Do nastolatka można śmiało zastosować prawa fizyki: im większej użyjesz siły, tym większy będzie opór. Gdy zaczniesz krzyczeć i zakazywać, dziecko będzie krzyczeć głośniej (albo odwrotnie: w ogóle przestanie się odzywać) i łamać zakazy. Spróbuj rozmowy. Powiedz, na czym ci zależy, co cię rani w zachowaniu dziecka, zapytaj, co jest dla niego trudne.
  • Doceń ten czas – wiek nastoletni to okres niezwykle intensywnej „przebudowy” mózgu. To dlatego młody człowiek czasem wybucha złością, a czasem śmiechem, jest ciągle senny i zmęczony, łatwo go zranić a trudno zrozumieć. To nie burza hormonalna odpowiada za trudne zachowania, ale zmiany, dzięki którym niedługo dziecko będzie lepiej kojarzyć, przewidywać, wnioskować. W tej chwili jego mózg ma problem z dostrzeżeniem i oceną ryzyka. Jeśli nastolatek robi coś głupiego, to raczej nie jest to jego świadoma decyzja, tylko właśnie efekt uboczny dojrzewania mózgu.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat