Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Bujanie uspokaja i bawi

Artykuł

Od swoich najwcześniejszych lat, dziecko nieustannie odbiera bodźce z otoczenia. Kołysanie towarzyszy maluchowi już podczas życia płodowego, jednak pełni niezwykle istotną rolę także w procesie dorastania. Jakie znaczenie dla dziecka ma uczucie bujania oraz jak wpływa ono na jego rozwój psychofizyczny?

Bujanie uspokaja bawi
Autor: Materiały zewnętrzne

Bujanie dziecka – jak pomaga w jego rozwoju?

Kołysanie to jedno z najwcześniej występujących odczuć każdego malucha. Dziecko po raz pierwszy doświadcza go jeszcze w brzuchu matki – otaczające je wody płodowe poruszają się wraz z każdym jej gestem. Nic więc dziwnego, że bodziec ten odgrywa istotną rolę również po narodzinach. Bujanie wpływa na ludzi niezwykle relaksująco, pomaga im ukoić zmysły oraz ułatwia zasypianie. Powodów, dla których warto kołysać dziecko, jest jednak znacznie więcej. Objawiają się one w sferze zarówno rozwoju psychicznego, jak i fizycznego. Rodzice chcący zadbać o oba te aspekty dorastania powinni zapewnić dziecku możliwość częstego bujania. W dziecięcej wyprawce nie powinno więc zabraknąć elementów, które pozwolą maluchowi na bezproblemowe doświadczanie tego bodźca. Bujak mostek dla dzieci, kołyska, lub, w przypadku starszych pociech, huśtawki to tylko przykłady zabawek, które nie tylko dostarczą im rozrywkę, lecz także korzystnie wpłyną na ich rozwój. Doskonałym pomysłem jest także noszenie malucha w chuście – to zapewni mu nie tylko bliski kontakt z rodzicem, lecz także relaksujące bujanie.

Jak huśtanie wpływa na dziecięcą psychikę?

Popularnym mitem, z jakim często spotykają się rodzice, jest rzekome rozpieszczanie dziecka poprzez bujanie. Zgodnie z tym twierdzeniem, często kołysany maluch z czasem stanie się roszczeniowy, zaś w przyszłości będzie miał problemy z usamodzielnieniem się. Teza ta jest jednak zupełnie nieprawdziwa, zaś odbieranie dziecku możliwości doświadczania kołysania może być dla niego niezwykle stresujące. Dzięki bujaniu maluch odpręża się i zyskuje poczucie bezpieczeństwa, bardzo istotne na jego etapie rozwoju. Wspiera ono rozwój samoregulacji i pomaga rozładowywać negatywne emocje. Kołysanie dziecka wspomaga także jego rozwój intelektualny.

Czy bujanie malucha ma wpływ na jego rozwój motoryczny?

Kołysanie ma dobroczynny wpływ na dziecięcą psychikę. Jak się jednak okazuje, niesie ono ze sobą także korzyści dla rozwoju motorycznego. Bujanie zapewnia aktywną stymulację błędnika, dzięki czemu polepsza się koordynacja malucha. Łatwiej jest mu utrzymywać równowagę oraz radzić sobie z zadaniami wymagającymi fizycznej sprawności, takimi jak poruszanie się czy chwytanie. Kołysanie jest istotne szczególnie w pierwszych dwóch latach życia dziecka. To właśnie wtedy następuje wzmożony rozwój układu przedsionkowego – pomyślne kształtowanie się tego systemu pozwala maluchowi na nabywanie coraz to nowszych umiejętności motorycznych i wykonywanie jeszcze bardziej skomplikowanych czynności fizycznych. We wczesnym dzieciństwie dziecko rozwija także świadomość swojego ciała. Dzięki temu jest ono w stanie jeszcze efektywniej odbierać bodźce oraz kształtować procesy integracji sensorycznej. Bujanie jest szczególnie zalecane w przypadku maluchów z obniżonym napięciem mięśniowym – pozwala im na wzmocnienie całego ciała i lepszą kontrolę nad posturą.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat