Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Bolesne karmienie piersią

Artykuł

Na początku karmienie maluszka piersią nie należy do łatwych zadań. Może to wynikać z nieprawidłowego przystawiania maluszka do piersi, z kolei bolesność piersi może zwiastować zbliżające się problemy zdrowotne.

Karmienie niemowlak
Autor: pixabay.com

Kobieta odczuwa niepokojące zmiany w swoich piersiach. Piersi stają się nabrzmiałe, opuchnięte, bolesne, czerwone i szczególnie wrażliwe na dotyk. Jest to naturalna kolej rzeczy, zmiany pojawiają się około drugiego-czwartego dnia po porodzie. Kiedy jednak bolesność piersi utrzymuje się dłużej, uniemożliwiając normalne karmienie maluszka, koniecznie trzeba iść na konsultację lekarską.

Ból piersi może świadczyć o obecności różnych komplikacji i chorób. Jedną z nich jest nawał pokarmu. Zbyt duża ilość pokarmu w piersiach oznacza, że dziecko do tej pory nie było wystarczająco często przystawiane do piersi. Wówczas może pojawić się gorączka. Często podwyższona temperatura ciała i napuchnięte piersi są oznaką zapalenia piersi. Nabrzmiałych piersi nie wolno jest leczyć antybiotykami, ponieważ wzrasta ryzyko zachorowania w późniejszym czasie na infekcje grzybicze brodawek sutkowych.

Jak radzić sobie z nadmiarem pokarmu? Najlepiej jak najczęściej przystawiać do piersi maluszka i uciskać delikatnie pierś, by poprawić spływ mleka. Po karmieniu warto zastosować zimne kompresy, które zmniejszą obrzęk piersi. Z kolei ból piersi pozwalają uśmierzyć ciepłe okłady, które ułatwiają laktację. Jeżeli ból piersi nie zmniejsza się, a noworodek nie chwyta brodawki, należy odciągnąć pokarm za pomocą laktatora. Odciągnięte mleko można podać na łyżeczce, za pomocą zakraplacza, palca albo z kieliszka. Nie warto karmić maluszka przez butelką, by go zbytnio do tego nie przyzwyczajać.

Innym źródłem bolesności piersi są pęcherze na koniuszku brodawki sutkowej, które powstają wskutek zablokowania przewodów mlecznych. Wtedy konieczny jest zabieg, polegający na likwidacji pęcherza i udrożnieniu kanału mlekowego. Poza tym twardość i bolesność piersi może być konsekwencją ropienia piersi. Ropny guzek piersi najczęściej jest skutkiem nieprawidłowego leczenia zapalenia piersi. Ropień piersi wymaga wykonania zabiegu chirurgicznego, polegającego na otwarciu ropnia i drenażu.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat