Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Pielęgnacja

Błędy w pielęgnacji niemowlaka

Artykuł

W dbaniu o higienę małego dziecka bardzo łatwo o błąd.

Bledy pielegnacja niemowlaka
Autor: pixabay.com

Powszechnym błędem w pielęgnacji noworodka czy niemowlaka jest nalewanie do wanienki, w której rodzice chcą kąpać dziecko, zbyt ciepłej wody. Opiekunom maluszka nie wydaje się ona zimna, ale delikatna i wrażliwa skóra niemowlaka ma często na ten temat inne zdanie.

Zdarza się też, że podatni na reklamy telewizyjne młodzi rodzice kupują swojemu potomkowi mnóstwo kosmetyków do pielęgnacji i higieny ciała, wcierając w ciałko swojej córeczki czy synka substancje, których niemowlę wcale nie potrzebuje. Ich nadmiar podrażniać może skórę maluszka i zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia alergii. Niektórzy nadgorliwi w opiece nad małym dzieckiem rodzice zaopatrują się dla swojego malca w patyczki do uszu. Ich używanie jest jednak całkowicie zbędne. Aby należycie dbać o czystość uszu niemowlaka, wystarcza nasączony wodą wacik.

Nagminnym błędem w pielęgnacji małego dziecka jest zbyt wczesne mycie potomka mydłem w kostce. Nie warto się z tym spieszyć. Im później niemowlę zetknie się bowiem z kosmetyczną chemią, tym lepiej dla jego zdrowia. Zdarza się, że świeżo upieczeni rodzice nie wiedzą dokładnie, jak myć okolice intymne swoich pociech. Może to zaś przyczyniać się do infekcji bakteryjnych i kłopotów ze zdrowiem dziecka. Warto więc wypytać o to lekarza pediatrę, ginekologa lub położną.

Częstym błędem w pielęgnacji maluchów jest stosowanie zbyt dużej ilości szamponu przy myciu główki potomka. Skutkuje to tym, że do oczu i uszu niemowlaka dostaje się piana, a dziecko odczuwa dyskomfort. Niektórzy rodzice zbyt często kąpią swoje pociechy. Dotyczy to zwłaszcza zimowych miesięcy. Takie praktyki mogą zaś doprowadzić do osłabienia układu odpornościowego maluszka.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat