Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Bierne palenie w ciąży

Artykuł

Bierne palenie w ciąży jest równie szkodliwe i niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka co normalne palenie papierosów.

Bierne palenie ciaza
Autor: pixabay.com

Substancje szkodliwe wdychane przez matkę mogą przenikać przez łożysko do krwiobiegu płodu. Szczególnie toksyczny jest tlenek węgla, który ogranicza zaopatrzenie płodu w tlen. Skutkiem tego jest gorsze ukrwienie płodu, a w rezultacie niedożywienie i niedorozwój.

Dzieci narażone na działanie substancji szkodliwych biernego palenia w okresie życia płodowego są obarczone ryzykiem wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej w okresie niemowlęcym. Dzieci te mają często problemy z oddychaniem i borykają się z uszkodzeniem nabłonka wyścielającego pęcherzyki płucne. Poza tym wzrasta ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe i serca.

O szkodliwości palenia papierosów nikomu specjalnie nie trzeba mówić. Nikotyna jest silnie uzależniającą trucizną, która atakuje układ nerwowy i naczyniowy. Przyspiesza czynność serca, zwęża naczynia krwionośne i zakłóca ukrwienie. Dotknięte tymi substancjami tkanki i narządy nie są w odpowiednio zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze.

Te objawy biernego palenia w ciąży powinny cię zaniepokoić:

  • Częsty, napadowy kaszel.
  • Uczucie braku powietrza przy wysiłku fizycznym.
  • Częste uczucie duszności.
  • Bóle nóg podczas chodzenia.
  • Kłucie w sercu podczas wysiłku.
  • Przetłuszczanie się skóry.
  • Wzmożona potliwość ciała.
  • Zaburzenia smaku.

Ciężarne kobiety narażone na wdychanie dymu tytoniowego, czyli bierne palenie powinny starać się unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach, często wychodzić na świeże powietrze i wietrzyć dom.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat