Bierne palenie w ciąży jest równie szkodliwe i niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka co normalne palenie papierosów.
Substancje szkodliwe wdychane przez matkę mogą przenikać przez łożysko do krwiobiegu płodu. Szczególnie toksyczny jest tlenek węgla, który ogranicza zaopatrzenie płodu w tlen. Skutkiem tego jest gorsze ukrwienie płodu, a w rezultacie niedożywienie i niedorozwój.
Dzieci narażone na działanie substancji szkodliwych biernego palenia w okresie życia płodowego są obarczone ryzykiem wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej w okresie niemowlęcym. Dzieci te mają często problemy z oddychaniem i borykają się z uszkodzeniem nabłonka wyścielającego pęcherzyki płucne. Poza tym wzrasta ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe i serca.
O szkodliwości palenia papierosów nikomu specjalnie nie trzeba mówić. Nikotyna jest silnie uzależniającą trucizną, która atakuje układ nerwowy i naczyniowy. Przyspiesza czynność serca, zwęża naczynia krwionośne i zakłóca ukrwienie. Dotknięte tymi substancjami tkanki i narządy nie są w odpowiednio zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze.
Te objawy biernego palenia w ciąży powinny cię zaniepokoić:
- Częsty, napadowy kaszel.
- Uczucie braku powietrza przy wysiłku fizycznym.
- Częste uczucie duszności.
- Bóle nóg podczas chodzenia.
- Kłucie w sercu podczas wysiłku.
- Przetłuszczanie się skóry.
- Wzmożona potliwość ciała.
- Zaburzenia smaku.
Ciężarne kobiety narażone na wdychanie dymu tytoniowego, czyli bierne palenie powinny starać się unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach, często wychodzić na świeże powietrze i wietrzyć dom.
Klaudia Kwiatkowska