Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Wcześniak

Bezdech u wcześniaków

Artykuł

Bezdechy u niemowlaków urodzonych przed terminem występują częściej niż u dzieci donoszonych i są wynikiem niedojrzałości ośrodkowego układu nerwowego.

Bezdech wczesniak
Autor: pixabay.com

Bezdech jest przerwą w oddychaniu trwającą 20 sekund lub dłużej. Może mu towarzyszyć bradykardia (czyli zwolnienie akcji serca poniżej normy odpowiedniej dla wieku) i/lub sinica (czyli sine zabarwienie, najbardziej widoczne na błonach śluzowych, np. jamy ustnej lub paznokciach, spowodowane zwiększeniem ilości odtlenowanej krwi w organizmie). Bezdechy u wcześniaków to powracające przerwy w oddychaniu, które są często występują u dzieci urodzonych przedwcześnie (przed 37. tygodniem ciąży).

Można wyróżnić trzy rodzaje bezdechów:

  • bezdechy centralne - te, które najczęściej przyczyniają się do bezdechów występujących u wcześniaków; wynikają z niedojrzałości ośrodków oddechowych (czyli ośrodków odpowiedzialnych za regulację procesu oddychania), które znajdują się w rdzeniu przedłużonym;
  • bezdechy obturacyjne – spowodowane są niedrożnością dróg oddechowych;
  • bezdechy złożone (mieszane) – pojawiają się, gdy ich przyczyna leży zarówno w zaburzeniach regulacji ośrodkowej oddychania, jak i w upośledzeniu drożności dróg oddechowych.

By rozpoznać bezdech u niemowlaka, należy zaobserwować brak ruchów klatki piersiowej oraz brak wypływu powietrza przez nos i usta (najłatwiej sprawdzić to przykładając ucho i policzek do ust i nosa dziecka) przez minimum 20 sekund. Objawami bezdechu mogą być zblednięcie/zasinienie skóry i błon śluzowych oraz zwolnienie akcji serca (tzw. bradykardia). Jeżeli rodzic stwierdzi brak oddechu, nie należy popadać w panikę, gdyż noworodkom (a w szczególności wcześniakom) zdarza się, tzw. oddychanie periodyczne. To zjawisko fizjologiczne polegające na występujących po sobie fazach zatrzymania oddechu (nie dłuższych niż 20 sekund!) i nagłych przyspieszenia oddechu.

Przyczyn występowania bezdechów u wcześniaka (a także donoszonego noworodka) jest bardzo wiele: zapalenie płuc, aspiracja do oskrzeli ciała obcego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, posocznica, przetrwały przewód tętniczy, spadek poziomu cukru we krwi, krwawienia wewnątrzczaszkowe. Rozpoznanie powracających bezdechów u wcześniaków, wynikających z niedojrzałości bobasa, można postawić dopiero po wykluczeniu wszystkich innych objawów.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat