Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Bajki dla dzieci. Stories for kids” - recenzja

Artykuł

Bajkowe opowieści w dwóch wersjach językowych to ciekawa propozycja dla dzieci, a nawet młodzieży.

Bajki dla dzieci
Autor: Materiały prasowe

Janusz Niżyński w książce „Bajki dla dzieci. Stories for kids” zawarł aż 20 króciutkich bajek, a właściwie opowieści z morałem. Najpierw zapoznajemy się z wersją polską, by po chwili przeczytać jej angielski odpowiednik. Nie ma tu może skomplikowanej fabuły, nie ma miejsca i czasu na polubienie bohaterów, ale w zamian dostajemy historie proste, łatwe, zmuszające do refleksji albo rozmowy na ważne tematy. Książka jest raczej uboga w ilustracje, ale to chyba dobrze, bo lektura zyskuje na przejrzystości. Możemy wysłuchać bajek o kropelce deszczu, malutkiej chmurce, śniegulce i promyku słońca, poznać takie wartości życiowe jak miłość, przyjaźń, szczęście. Jak w każdej książce dla dzieci nie mogło zabraknąć także opowieści o zwierzętach: kotku, żurawiu, kurach i jaskółkach. Przytoczone w tej książce opowieści może czasami są zbyt proste albo moralizatorskie, ale czyta się je przyjemnie, a są na tyle krótkie, że nawet małe dzieci potrafią skupić na nich uwagę i wysłuchać do samego końca.

„Bajki dla dzieci. Stories for kids” to pozycja dla dzieci i ich rodziców, by spędzić miło czas, a przy okazji przełamać pierwsze lody z językiem obcym. Maluchy słuchając bezwiednie nauczą się konstrukcji zdań, natomiast starsze dzieci już całkiem świadomie mogą skupić się na nieznanych słówkach i wyrażeniach. Mam także nieodparte wrażenie, że również początkujący w nauce języka obcego dorośli, mogą wyciągnąć z tej niepozornej lektury wiele pożytecznego.

Wydanie takiej książki uważam za świetny pomysł, choć nad treścią można byłoby jeszcze popracować. Dobrym pomysłem byłby także słowniczek umieszczony na samym końcu, lub po każdej dwujęzycznej bajce, co poszerzyłoby grono odbiorców. Świetnie sprawdziłaby się także wersja na płycie CD z lektorem, aby osłuchać się z akcentem i wymową. Mimo kilku niedociągnięć mam nadzieję, że to nie będzie ostatnia próba wydania dwujęzycznych bajek dla dzieci zwłaszcza, że oprócz angielskiego jest jeszcze kilka innych języków obcych wartych promowania wśród najmłodszych.

Janusz Niżyński, "Bajki dla dzieci. Stories for kids", Gdynia, Novae Res, 2016

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 2 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat