Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Badanie przesiewowe słuchu noworodków

Artykuł

Słuch to jeden z naszych zmysłów, który pozwala nam na komunikację z innymi ludźmi. Dlatego też bardzo ważne jest badanie słuchu, im wcześniej, tym lepiej.

Badanie przesiewowe sluchu
Autor: pixabay.com

Badania przesiewowe słuchu u noworodków są badaniami profilaktycznymi, które mają na celu wykrycie choroby we wczesnym jej stadium, a także w razie konieczności szybkiego podjęcia ewentualnego leczenia.

Jest to bardzo ważne badanie, które należy jak najwcześniej wykonać. Statystyki podają, że 2 na 1000 noworodków posiada uszkodzenie głębokie słuchu lub niedosłuch mniejszego stopnia. Ok. 90% trwałych uszkodzeń słuchu w wieku do 5 lat to wrodzone zaburzenia słuchu.

Istnieją dwa badania przesiewowe słuchu:

Rejestracja otoemisji akustycznych (OAE) – wykonuje się ją za pomocą małej sondy, która wkładana jest do przewodu słuchowego. Odczytaniu i zapisuje ciche dźwięki oraz szumy wytwarzane przez komórki słuchowe. Poza mikrofonem, aparat posiada również słuchawkę, przez którą dostarczany jest dźwięk do ucha. Badanie to można wykonać podczas snu dziecka, gdyż trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund.

Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu (ABR) - polega na zapisie czynności bioelektrycznej pnia mózgu, w wyniku dostarczania dźwięków do ucha przez specjalną słuchawkę. Do głowy dziecka przykładane są elektrody, które podłączone są do aparatu rejestrującego potencjały i zapisującego go w postaci wykresu. Tego typu badanie trwa chwilę dłużej od poprzedniego: kilka-kilkanaście minut. Powinno być wykonywane w drugiej dobie życia dziecka, kiedy uszy oczyszczą się już z mazi płodowej.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat