Słuch to jeden z naszych zmysłów, który pozwala nam na komunikację z innymi ludźmi. Dlatego też bardzo ważne jest badanie słuchu, im wcześniej, tym lepiej.

Badania przesiewowe słuchu u noworodków są badaniami profilaktycznymi, które mają na celu wykrycie choroby we wczesnym jej stadium, a także w razie konieczności szybkiego podjęcia ewentualnego leczenia.
Jest to bardzo ważne badanie, które należy jak najwcześniej wykonać. Statystyki podają, że 2 na 1000 noworodków posiada uszkodzenie głębokie słuchu lub niedosłuch mniejszego stopnia. Ok. 90% trwałych uszkodzeń słuchu w wieku do 5 lat to wrodzone zaburzenia słuchu.
Istnieją dwa badania przesiewowe słuchu:
Rejestracja otoemisji akustycznych (OAE) – wykonuje się ją za pomocą małej sondy, która wkładana jest do przewodu słuchowego. Odczytaniu i zapisuje ciche dźwięki oraz szumy wytwarzane przez komórki słuchowe. Poza mikrofonem, aparat posiada również słuchawkę, przez którą dostarczany jest dźwięk do ucha. Badanie to można wykonać podczas snu dziecka, gdyż trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund.
Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu (ABR) - polega na zapisie czynności bioelektrycznej pnia mózgu, w wyniku dostarczania dźwięków do ucha przez specjalną słuchawkę. Do głowy dziecka przykładane są elektrody, które podłączone są do aparatu rejestrującego potencjały i zapisującego go w postaci wykresu. Tego typu badanie trwa chwilę dłużej od poprzedniego: kilka-kilkanaście minut. Powinno być wykonywane w drugiej dobie życia dziecka, kiedy uszy oczyszczą się już z mazi płodowej.
Klaudia Kwiatkowska