Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Zdrowie

Astma oskrzelowa u dzieci

Artykuł

Gdy twoja pociecha ma duszności, może to oznaczać astmę oskrzelową.

Astma oskrzelowa dziecko
Autor: pixabay.com

Coraz więcej dzieci ma problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego i diagnozowana jest u nich astma oskrzelowa. Jest to przewlekła choroba dróg oddechowych utrudniająca oddychanie. Na jej pojawienie się wpływ mają geny, zanieczyszczenie środowiska, infekcje wirusowe, narażenie dziecka na wdychanie dymu tytoniowego.

Gdy zauważymy u naszej pociechy duszności lub płytki oddech, uporczywy kaszel, częste łzawienia oczu, świszczący oddech – może to świadczyć o tym, że nasza latorośl cierpi na astmę oskrzelową. Podobnie, gdy skarży się ona na uczucie gniecenia i ucisku w klatce piersiowej i ma nawracające zapalenia oskrzeli. Nie zwlekajmy wtedy z wizytą u lekarza. Poprawić bowiem dzięki temu możemy komfort życia naszego potomka.

Warto wiedzieć, że objawy astmy zaostrza kontakt z alergenami, stres, dym tytoniowy, zanieczyszczenia powietrza, wysiłek fizyczny, zakażenia bakteryjne i wirusowe, nieodpowiednia dieta, otyłość, czynniki pogodowe takie jak wahania temperatury czy duża wilgotność powietrza.

Rozpoznać astmę pomaga szczegółowy wywiad lekarski. Oprócz niego stosowana jest również tzw. spirometria, podczas której mierzy się pojemność płuc oraz przepływy powietrza. W diagnostyce astmy popularne są ponadto testy alergiczne oraz RTG klatki piersiowej.

Funkcjonować z dychawicą pomagają leki. Astmatykom przepisuje się zazwyczaj medykamenty kontrolujące chorobę oraz te, które łagodzą objawy astmy. Niektórych małych pacjentów kieruje się na odczulanie. Dotyczy to tych dzieci, u których chorobę wywołują alergeny.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat