Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

Zwycięzcy w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2018

Artykuł

„Pan Kuleczka. Skarby”, „Zwierzokracja” i „Bez piątej klepki” to zwycięskie tytuły w dziesiątej edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka.

Zwyciezcy przecinek kropka2018
Autor: Materiały prasowe

Laureaci zostali ogłoszeni podczas 3. edycji Targów Książki Dziecięcej, które odbyły się w weekend 6-7 kwietnia w Centrum Praskim Koneser. Uroczystą galę poprowadziła Katarzyna Pakosińska.

Oto najlepsze książki dziecięce 2018 roku

Literatura dziecięca ma się dobrze i przyciąga tłumy młodych czytelników i ich rodziców. Taki wniosek płynie z sukcesu 3. edycji Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka, podczas których ogłoszono trzy Najlepsze Książki Dziecięce roku 2018. Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka zorganizowany został po raz dziesiąty. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2010 roku. Był to pierwszy na polskim rynku plebiscyt dotyczący książek dla najmłodszych, który łączy opinie ekspertów z wyborami czytelników: rodziców i dzieci. Specjalistki od literatury dziecięcej: Dorota Koman, Ewa Gruda, Ewa Świerżewska, psycholog dziecięca – dr Aleksandra Piotrowska i historyk sztuki – Ewa Solarz, oceniły zgłoszone książki pod względem literackim, ilustracyjnym, merytorycznym, a także edukacyjnym. Jury wyselekcjonowano w tym roku więcej niż dotychczas, bo aż 15 pozycji (po 5 w trzech kategoriach wiekowych), skierowanych do najmłodszych pasjonatów czytania. Laureatów wyłonionych w internetowym głosowaniu, podczas sobotniej gali ogłosiła Katarzyna Pakosińska w towarzystwie Przecinka i Kropki.

Tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej w kategorii do lat 5 zdobył „Pan Kuleczka. Skarby” (Media Rodzina) autorstwa Wojciecha Widłaka z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej. – Ulubieńcy małych czytelników – kaczka Katastrofa, pies Pypeć, mucha Bzyk-Bzyk i tytułowy Pan Kuleczka – jakby mimochodem opowiadają nam, co jest tak naprawdę najcenniejsze w życiu i co jest największym skarbem. Czas spędzony wspólnie z przyjaciółmi, ukochane książki (i te jeszcze nieznane, które czekają na nas w księgarni), muzyka (przywołująca najpiękniejsze obrazy), ale i zapach bzu… I wspomnienia. I deszcz (największy skarb na pustyni). Pomoc przyjaciela, na którego zawsze można liczyć. Pożegnania i powitania – tak książkę podsumowała jedna z jurorek, Dorota Koman.

W kategorii 6-8 lat zwyciężyła niezwykle potrzebna i mądra książka, napisana i zilustrowana przez Olę Woldańską-Płocińską – „Zwierzokracja” (Papilon). Autorka opowiada w niej dzieciom nie tylko o historii współistnienia zwierząt i ludzi, ale też o tym, jak przenosić ryby, by niepotrzebnie nie cierpiały, co oznaczają cyferki na jajkach oraz czemu psy nie znoszą Nowego Roku. – Każdą rozkładówką Woldańska udowadnia, że Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania i cierpienia, nie jest rzeczą. Aby to potwierdzić, cytuje światową deklarację praw zwierząt. Genialnie zilustrowana „Zwierzokracja” to wciągająca lektura, która pomoże budować w dzieciach empatię, wrażliwość i szacunek dla innych. Warto dodać, że część zysków ze sprzedaży „Zwierzokracji” zasila konta Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! oraz Stowarzyszenia Otwarte Klatki – mówi jedna z jurorek, Ewa Solarz.

W kategorii publikacji skierowanych dla starszych dzieci (9-12 lat) laur otrzymała pozycja „Bez piątej klepki” (Bajka) autorstwa Marcina Szczygielskiego, zilustrowana przez Magdę Wosik. – Słowiańskie bóstwa, czarownice, wiły, skrzaty i gnomy to bohaterowie czwartej części cyklu o przygodach Majki i jej nietuzinkowych praprapraprababek. Podobnie jak we wcześniejszych książkach, akcja rozpoczyna się opisem paraliżującej życie klęski żywiołowej, ściśle powiązanej z historią Niny, nestorki rodzinnego klanu sympatycznych czarownic. Książka o dużych walorach literackich, klarownej dramaturgii i błyskotliwym humorze sytuacyjnym. Nie brakuje w niej także nawiązań do tradycji literackiej, jak chociażby w scenie sabatu czarownic, gdzie autor w twórczy sposób wykorzystuje cytaty z Dziadów. – tak o książce „Bez piątej klepki” mówi jurorka, Ewa Gruda.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat