Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

"Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania" Izabela Jąderek

Artykuł

Rozwój psychoseksualny trwa u każdej osoby od urodzenia aż do śmierci. Szczególnie ważny jest okres dojrzewania.

Zmieniam sie
Autor: Materiały prasowe

To intensywny i burzliwy czas, który kształtuje rozumienie i postrzeganie siebie, stosunek do swojego ciała i własnej tożsamości, emocjonalność i ekspresję uczuć, a także budowanie więzi i relacji w całym późniejszym życiu.
Wielu rodziców nie umie rozmawiać z dziećmi o ich seksualności i nie ma na ten temat wiedzy. Szkoła również nie wypełnia tej luki w edukacji, a treści, które są w niej przekazywane, nierzadko zawierają błędne informacje i mity. Dzieci w czasie dojrzewania często są osamotnione i zdezorientowane w związku z tym, co się z nimi dzieje.
Prawo do wszechstronnej edukacji seksualnej jest jednym z praw seksualnych zapisanych w Powszechnej Deklaracji Praw Seksualnych WHO z 2002 roku. Temat edukacji seksualnej jest również omawiany w dokumentach opracowanych i wydanych przez UNESCO. Według tej organizacji edukacja seksualna jest „odpowiednim do wieku, kulturowo istotnym podejściem do nauczania o seksie i związkach poprzez dostarczanie naukowo dokładnych, realistycznych, nieoceniających informacji”. W ten sposób ma na celu wyposażenie dzieci i młodzieży w wiedzę, umiejętności, postawy i wartości, które dadzą im siłę i umożliwią uświadomienie sobie własnego zdrowia, dobrego samopoczucia i godności; rozwijanie pełnych szacunku relacji społecznych i seksualnych; zastanowienie się, jak ich wybory wpływają na samopoczucie własne i innych; zrozumienie i zapewnienie ochronę ich praw przez całe życie.
Podstawowym i najbardziej naturalnym programem edukacyjnym (w ramach edukacji nieformalnej) jest środowisko rodzinne, drugim – tym, który tę edukację uzupełnia – szkoła.
Edukacja seksualna w formie wychowania do życia w rodzinie funkcjonuje tak w szkołach publicznych, jak i prywatnych. Trzeba sobie jednak postawić pytanie, czy ona jest prowadzona w odpowiedniej formie i czy jest wystarczająca?
Abstarhując od wymiar godzin – 14 godzin lekcyjnych w skali roku szkolnego czego 5 zajęć odbywa się z podziałem na grupy – program realizowany w szkołach nie współgra z rzeczywistością. Na zajęciach WDŻ używa się podręczników dopuszczonych przez resort edukacji. Ich zakres tematyczny oraz sposób przekazania treści mogą jednak budzić wątpliwości nie tylko w przeciętnym nastolatku, ale nawet w wychowanym w nieco innej rzeczywistości rodzicu.
Dodatkowym problemem jest nieszczęsny podział na grupy związane z płcią – tak jak gdyby wiedza o aspektacj dojrzewania osób innych była wiedzą tajemną. Jak zatem omówić pomijany permanentnie temat orientacji seksualnej?
W kraju, w którym prawa seksualne i reprodukcyjne są już bardzo ograniczone, edukacja seksualna ma kluczowe znaczenie, aby pomóc młodym ludziom decydować w kwestiach takich jak zgoda, antykoncepcja i zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową.
W jednym z pierwszych wywiadów dotyczących książki „Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania” Izabela Jąderek powiedziała:

Ta książka w sposób rzetelny, wyczerpujący, otwarty i skierowany bezpośrednio do dzieci przekazuje im wiedzę, której nie są w stanie uzyskać od bliskich dorosłych. To kompendium wiadomości dotyczących budowy anatomicznej, fizjologii dojrzewania, poszukiwania i rozwoju tożsamości seksualnej i płciowej, ale również asertywności i relacji społecznych oraz bezpieczeństwa w sieci. Może również stanowić pomoc dla dorosłego w rozmowach z dziećmi na temat ich rozwoju psychoseksualnego.
A sam podstawowy czytelnik uzyska odpowiedzi na wiele nurtujących go pytań, w tym: jak zmienia się ciało w czasie dojrzewania, jak zrozumieć siebie i innych, jak przychodzi pierwsza miłość, jak i kiedy zaczyna się pożycie seksualne, skąd się biorą dzieci i jak dbać o swoje ciało? I wreszcie - jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Rekomendacji książce udzielili:

• dr Daniel Cysarz, seksuolog, psychoterapeuta, superwizor
Dojrzewanie jest bardzo złożonym i wymagającym towarzyszenia procesem, w którym nie trudno się pogubić.
Ta książka może okazać się bardzo cennym drogowskazem, który to w mądry i życzliwy sposób wskazuje drogę do poznawania i akceptacji siebie oraz innych.
Potrzebowałem takiej książki jako nastolatek, otrzymałem ją jako dorosły. Cieszę się, że będzie ona mogła towarzyszyć w rozwoju współczesnym nastolatkom.

• dr Monika Zielona-Jenek, psycholożka, seksuolog kliniczna, pracowniczka Zakładu Seksuologii Społecznej i Klinicznej Wydziału Psychologii i Kognitywistyki UAM w Poznaniu
Rzetelna merytorycznie. Przystępna językowo. Wyważona w odniesieniu do zagadnień delikatnych i złożonych. Ma szansę doskonale wypełniać zadanie źródła edukacji seksualnej dla osób nastoletnich (i nie tylko).

Partnerem merytorycznym książki jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Jestem za tę książkę wdzięczny jako rodzic. Pomimo że rozmowy na temat seksualności podejmujemy z dziećmi w naszym domu od pierwszych lat ich życia, to jednak nie mam pewności, że robimy to w sposób wyczerpujący. Przekazując im tę książkę, jestem spokojny o to, że pytania, które być może w naszych rozmowach nie padły, nie pozostaną bez odpowiedzi.
Jestem za nią wdzięczny również jako profesjonalista zajmujący się od 25 lat w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę ochroną dzieci przed krzywdzeniem. Moje obserwacje doprowadziły mnie do przekonania, że uważna relacja rodziców z dzieckiem połączona z przekazywaniem mu ważnej, rzetelnej życiowej wiedzy jest kluczowym czynnikiem chroniącym je przed krzywdzeniem i prowadzącym do dobrego, udanego życia.
Łukasz Wojtasik
Ekspert ds. bezpieczeństwa online. Pracuje w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Twórca kampanii społecznych oraz wielu projektów profilaktycznych.

Izabela Jąderek, psycholożka, psychoterapeutka, seksuolog kliniczny Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, psychoseksuolog (ECPS) Europejskiej Federacji Seksuologicznej i Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.
Praktykuje w Warszawie, prowadząc swój gabinet oraz w Centrum Terapii Lew-Starowicz i pracując z pacjentami Oddziału Psychiatrycznego Szpitala Bielańskiego. Jest wykładowczynią w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.
Przygotowuje programy z zakresu edukacji seksualnej, prowadzi zajęcia z tego obszaru z młodzieżą, rodzicami i nauczycielami. Edukuje profesjonalistów: przyszłych i obecnych psychologów, seksuologów, lekarzy, psychoterapeutów, kadrę nauczycielską. Szkoli adeptów policji, prowadzi szkolenia dla kadry więziennej. Przygotowuje również warsztaty z rozwoju własnej seksualności.
Jest autorką i współautorką badań i artykułów naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Autorka książki „Seksolatki – jak rozmawiać z młodzieżą o seksie”.

Il. Zofia Dzierżawska
Premiera: 23 marca 2022

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat