Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Żelazo dla żelaznej formy naszego maluszka

Artykuł

Podczas pierwszych miesięcy i lat życia dziecko intensywnie rośnie, dlatego potrzebuje kompletu składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju.

Zelazo zelazna forma
Autor: Materiały prasowe

Jednym z kluczowych mikroelementów w tym okresie jest żelazo. Dlaczego i kiedy warto suplementować ten ważny pierwiastek?

Żelazo to jeden z podstawowych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest kluczowym elementem hemoglobiny, wspomagającym prawidłową produkcję czerwonych krwinek oraz pomagającym w prawidłowym transporcie tlenu w organizmie. Żelazo przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych u dzieci, utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Jednak, co ważne, nasz organizm nie potrafi sam wyprodukować tego cennego składnika, dlatego musimy przyjmować go w wraz z pokarmem, a w chwilach zwiększonego zapotrzebowania na ten składnik mineralny możemy sięgnąć po suplement diety.

Spełnianie zapotrzebowania na żelazo jest istotne już w wieku niemowlęcym. Zdrowe niemowlęta, urodzone o czasie i z prawidłową masą ciała, mają zapasy tego pierwiastka, które pokrywają ich zapotrzebowanie przez pierwszych 6 miesięcy życia. W drugiej połowie pierwszego roku życia zapotrzebowanie na żelazo gwałtownie wzrasta i rozpoczyna się wprowadzanie innych pokarmów. Noworodek rodzi się z zapasem żelaza, które zgromadził w czasie swojego życia płodowego od matki. Jest to najefektywniejsze w ostatnim trymestrze ciąży. Istnieją jednak sytuacje, w których zaleca się dodatkową podaż żelaza: w przypadku dzieci urodzonych przed terminem, z niską masą urodzeniową lub z ciąż mnogich. W takich sytuacjach, po konsultacji z lekarzem, warto zacząć suplementować ten kluczowy składnik.

Przy wyborze odpowiedniego suplementu diety zawierającego żelazo dla naszej pociechy, zwróćmy uwagę na postać składnika mineralnego, a konkretnie na jego biodostępność i tolerancję. Zdecydowanie powinniśmy rozważyć zmikronizowany i zemulgowany pirofosforan żelaza (III) zawarty np. w produkcie od zaufanego producenta suplementów diety dla dzieci i dorosłych Actiferol®. Dla niemowląt polecane są krople, z kolei dla trochę starszych dzieci sprawdzi się saszetka, którą możemy rozpuścić w napoju lub dodać do pożywienia.

Gama specjalistycznych preparatów Actiferol® obejmuje m.in. suplement diety Actiferol Fe® Krople oraz Actiferol Fe® Start w saszetkach. Oba produkty są przeznaczone dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Żelazo w nich zawarte posiada certyfikat bezpieczeństwa GRAS (Generally Recognised As Safe). Forma żelaza zastosowana w produktach firmy Actiferol®, czyli zmikronizowany i zemulgowany pirofosforan żelaza (III), stopniowo uwalnia się w jelitach, dzięki czemu nie odczuwa się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ponadto nie zmienia smaku spożywanych produktów i nie barwi zębów. Produkty z linii Actiferol® mogą być przyjmowane niezależnie od posiłków, a dzięki zawartym w ofercie różnym formom są wygodne w podawaniu już najmłodszym dzieciom.

Actiferol Fe® Start suplement diety (30 saszetek w formie proszku do rozpuszczania) oraz Actiferol Fe® Krople suplement diety (30 ml) są przeznaczone dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Produkty zawierają żelazo, które pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny, pomaga w transporcie tlenu w organizmie i przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych u dzieci. Oba suplementy diety zawierają formę żelaza poddaną mikronizacji i emulgacji, dzięki czemu przyswajalność jest dwukrotnie wyższa – co potwierdzają badania naukowe1-3. Żelazo zawarte w preparatach Actiferol Fe® uwalnia się w jelitach, a nie w żołądku, dlatego nie odczuwa się dolegliwości ze strony układu pokarmowego4; nie barwi zębów i nie zmienia smaku pokarmów5. Dodatkowo Actiferol Fe® Start zawiera witaminę B6 i B12, które pomagają w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek; witaminę C, która przyczynia się do zwiększenia wchłaniania żelaza oraz foliany złożone, które pomagają w prawidłowej produkcji krwi i biorą udział w procesie podziału komórek.

Zrównoważona dieta i prawidłowy tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.

DIETA BOGATA W ŻELAZO

Rozszerzając dietę o pokarmy stałe, podawajmy niemowlęciu produkty bogate w żelazo. Warto wiedzieć, że źródła żelaza różnią się od siebie stopniem przyswajania tego składnika mineralnego. Najlepiej przyswajane jest żelazo znajdujące się w jajach, mięsie (zwłaszcza w wątróbce wieprzowej, wołowej i kurzej) i rybach. Słabiej przyswaja się w organizmie żelazo z warzyw liściastych, orzechów, roślin strączkowych i produktów zbożowych. Aby ułatwić sobie życie, możemy też poszukać produktów zawierających witaminę C, która zwiększa przyswajalność żelaza.

Cena: Actiferol Fe® Start suplement diety (30 saszetek): 29 zł
Cena Actiferol Fe® Krople suplement diety (30 ml): 32 zł

Literatura
1. Sakaguchi i wsp. Int J VitamNutr Res, 2004; 74:3-9; B.
2. Fidler MC. et. al. Br J Nutr 2004;91:107-112.
3. Roe M.A. et. Al. Eur J Nutr 2009;48:115-199.
4. Paszkowski T., Standardy medyczne/Profilaktyka zdrowotna, 2015.
5. WHO. Guidelines on food fortification with micronutrients. 2006.

 

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat