Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Zapisz maleństwo na USG bioderek

Artykuł

Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych dotyczy w Polsce 6 proc. dzieci. Jednak przy odpowiedniej profilaktyce i wczesnej diagnostyce, leczenie daje dobre wyniki.

Usg bioderek
Autor: Materiały Prasowe CM Medyceusz

Dlatego obecnie na USG stawów biodrowych kierowane są wszystkie noworodki urodzone w polskich szpitalach. Ważne, by badanie wykonać w odpowiednim czasie, dlatego warto zapisać maluszka do poradni preluksacyjnej od razu po otrzymaniu skierowania.

Według statystyk to właśnie latem rodzi się najwięcej dzieci. Dlatego rodzice, którzy chcą wykonać USG bioderek u swojego maleństwa w ramach współpracy z NFZ, powinni zapisać dziecko na to badanie w momencie otrzymania skierowania do Poradni Preluksacyjnej. Dostaną je od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, co ma miejsce w czasie wizyty patronażowej – Kontroli przesiewowej powinny podlegać dzieci do ukończenia 3 miesiąca życia. W Polsce przyjęto, że najlepszy moment na badanie przypada między 4 a 6 tygodniem, nie później niż w 12 tygodniu– tłumaczy lek. med. Jolanta Skowron-Kobos, pediatra z Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi.

- Aktualnie czeka się ok. 4 tygodni na USG bioderek, jeśli chcemy je wykonać „na NFZ” – tłumaczy Magdalena Cieślak, rzeczniczka Centrum Medycznego Medyceusz przy ul. Bazarowej.

USG bioderek jest badaniem bezbolesnym dla dziecka, pozwala zdiagnozować, czy stawy biodrowe rozwijają się prawidłowo. Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych dotyczy 6% noworodków, a 1 na 1000 żywo urodzonych dzieci ma najcięższą postać tego zaburzenia - zwichnięcie stawu biodrowego. Jak w przypadku wielu chorób, można wskazać czynniki ryzyka. - Dysplazję częściej diagnozuje się u dziewczynek, w przypadku położenia miednicowego płodu, a także u dzieci z masą urodzeniową powyżej 4 kilogramów. Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia dysplazji można należą również małowodzie i dodatni wywiad rodzinny – wymienia doktor Skowron-Kobos.

Leczenie rozpoczyna się od ortez odwiedzeniowych: szyny Koszli, szelek Pavlika i aparatu Tubingera – Skuteczność leczenia tymi sprzętami wynosi aż 95%, ale oczywiście wiele zależy od systematyczności rodziców w zakładaniu dziecku ortez – tłumacz ekspert Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi.

Jak podkreśla pediatra, warto działać jeszcze przed 12. tygodniem życia, gdyż później możliwe jest tylko leczenie operacyjne. A nie ma potrzeby, by narażać na stresy siebie i maleństwo.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat