Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zabawki

Z maluchem w domu

Artykuł

„Nudzę się!” – w ostatnich dniach pewnie wielu rodziców usłyszało z ust swego malucha to zdanie.

Maluch dom
Autor: Materiały prasowe

Nie ma w tym nic dziwnego – najmłodszym trudno jest zorganizować sobie czas, zwłaszcza kiedy widzą, że mama i tata są w domu. Dostarczenie szkrabowi odpowiednich zabawek to tylko połowa sukcesu, drugą jest właściwe zaplanowanie wspólnego dnia. Jak to zrobić? Oto garść podpowiedzi od psychologa dziecięcego i ekspertki marki Fisher-Price®, dr Aleksandry Piotrowskiej.

Klucz do sukcesu? Planowanie! Spróbujmy ułożyć plan dnia, uwzględniając w nim zarówno czas wspólnej zabawy oraz spokojnych chwil tylko dla malucha, jak i czynności domowych wykonywanych razem. Trzy główne zasady, dzięki którym dziecko nie będzie się nudzić to:

  • różnorodność,
  • wspólny czas dzieci i dorosłych oraz
  • duża dawka aktywności fizycznej i ruchowej.

Napięty plan dnia

Aby dziecko nie popadało szybko w znużenie czy znudzenie, należy przeplatać różne rodzaje aktywności. Po zabawie wymagającej skupienia i uwagi (np. rozwiązywanie zagadek czy rebusów) jest więc czas na zbudowanie z poduszek i kocyków domku dla ulubionych pluszaków. Doskonale sprawdzą się również zajęcia plastyczne – chociażby rysowanie z zasłoniętymi oczami czy malowanie palcami zamiast pędzlem. W sieci można znaleźć mnóstwo podpowiedzi, jakie zabawy warto proponować dzieciom w różnym wieku. Pamiętajmy jednak, aby nie ograniczać się tylko do jednego rodzaju aktywności. Dzięki temu maluch nie znudzi się propozycjami rodzica.

Gimnastyka dla ciała i… ducha

W ciągu dnia bardzo ważne jest, aby pamiętać o ruchu i aktywności fizycznej. Są one nie tylko niezbędne dla prawidłowego rozwoju i zdrowia, lecz także odpowiadają na naturalne potrzeby dzieci w każdym wieku. Dodatkowo – co szczególnie istotne w tych trudnych dniach – ułatwiają rozładowywanie napięć i stresów (zarówno u tych małych, jak i większych domowników!). Dla maluszka takim zajęciem może być wędrówka po mieszkaniu przy użyciu ulubionego pchacza, dla starszego dziecka – ćwiczenia gimnastyczne w rytm muzyki.

Bądźmy dziećmi!

Skoro spędzamy całe dnie z dzieckiem, zamiast się od niego oganiać, próbujmy działać wspólnie – poprzez angażowanie malca w domowe obowiązki oraz aktywne włączanie się w zabawę. Nawet dwu- czy trzyletnie szkraby mogą otrzymać proste zadania, takie jak dobieranie skarpetek w pary czy wymieszanie pokrojonych przez tatę składników sałatki. I nic się nie stanie, jeśli będzie to trwać dłużej lub część składników wyląduje na stole obok miski. Cieszmy się z nawet najmniejszych sukcesów! Liczy się przecież dobry czas i relacja. W przypadku młodszych pociech możemy wykorzystać zabawki, takie jak garnuszek lub mikser dla dzieci, dzięki którym maluch będzie mógł towarzyszyć rodzicom w ich „dorosłych” czynnościach. Wszak dzieci uwielbiają zabawę w naśladowanie! Po „ciężkiej pracy” przychodzi zawsze czas na wspólną zabawę. Zbierzmy z domu ulubione zabawki, zejdźmy dosłownie do poziomu dywanu i wejdźmy w świat wyobraźni naszego szkraba. Wspólne układanie tortu z klocków czy udział w podwieczorku Szczeniaczka i jego Siostrzyczki – to dopiero początek! Fantazja podpowie Wam z pewnością niejedną wesołą zabawę.

MATERIAŁ PRZYGOTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z PSYCHOLOGIEM DZIECIĘCYM, DR ALEKSANDRĄ PIOTROWSKĄ.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczekbody na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat