Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Wymarzone zawody polskich rodziców, gdy byli dziećmi

Artykuł

Barbie, najbardziej znana lalka na świecie, która przez ostatnie 60 lat wykonywała niemal każdy możliwy zawód zapytała polskich rodziców i ich pociechy o ich zawodowe pragnienia z dzieciństwa.

Mozesz byc kim chcesz600
Autor: Materiały prasowe

Okazuje się, że dziewczynki i chłopcy marzą o byciu lekarzami, policjantami, strażakami i nauczycielami, a wcale nie pragną być wpływowymi biznesmenami czy superbohaterami. Co ciekawe, tylko 1% dzieci odpowiedziało: „chcę być jak mama lub tata”.
A kim chcieliśmy zostać my będąc w ich wieku?

Badanie „Barbie Możesz być, kim chcesz” przeprowadzone przez grupę badawczą Ipsos na zlecenie marki Barbie* pokazuje, że polskie dzieci w wieku od 3 do 9 roku życia spośród zawodów marzeń najczęściej wybierają te znane im z codziennego życia. Bohaterami dla maluchów są zatem: lekarze (20% badanych), strażacy (18%), policjanci (15%) i nauczyciele (8%). Warto zauważyć, że zaledwie 1% dzieci stwierdza, że chciałyby „być jak mama czy tata”.

Okazuje się, że marzenia rodziców badanych dzieci wcale tak mocno nie odbiegały od dzisiejszych marzeń najmłodszych. Kim chcieliśmy być w ich wieku? Cztery najpopularniejsze zawody naszych marzeń z dzieciństwa pokrywają się z najczęściej wskazywanymi zawodami marzeń naszych dzieci. Aż 10%** badanych kobiet i mężczyzn pragnęło zostać strażakami, a na kolejnych miejscach uplasowały się profesje takie jak: nauczyciel (9%), lekarz (8%) i policjant (7%). Mężczyźni wskazywali ponadto w badaniu zawód żołnierza, jako profesję swoich marzeń z dzieciństwa (6% badanych) i co ciekawe – aż 9% z nich pragnęło związać swoją przyszłość ze sceną, a 6% z nich marzyło o uprawianiu wolnego zawodu. Zaskakująca może okazać się lista najmniej popularnych zawodów z dzieciństwa pokolenia współczesnych ojców, na której znalazły się profesje takie jak m.in.: biznesmen (0% badanych) czy dyrektor (0%).

Czym skorupka za młodu….

Wzorce wśród dzieci bardzo często kształtuje otoczenie, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie pobudzanie ich wyobraźni na co dzień, pokazywanie im różnych stylów życia i sposobów myślenia, także poprzez zabawę.

Oprócz wzorów, dla dzieci ważna jest wolność marzeń oraz fakt, że nie stawia się im ograniczeń. Istotne jest, by nie mówić, że coś nie jest dla nich – nie klasyfikować „to nie jest dla chłopców” czy „dziewczynkom nie wypada…”. Badanie „Barbie Możesz być kim chcesz” doskonale obrazuje tę wolność, która przejawia się dziś w marzeniach niektórych dziewczynek, które pragną zostać lekarzami, strażakami, informatykami, architektkami czy inżynierami - wyjaśnia dr Jacek Wasilewski z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w obszarze mechanizmów narratywizowania rzeczywistości. Warto stymulować wyobraźnię dzieci poprzez zabawę lalkami i wcielanie się w różne role. Po pierwsze, buduje to pewną bezpieczną sferę wolności: „moja lalka jest inżynierem, buduje domy dla innych i to zaczyna mi się wydawać ciekawe”. Po drugie – zabawa może pobudzać edukacyjnie: „skoro moja lalka już ma budować te domy, to jak się je właściwie buduje, mamo?”. Po trzecie, dzieci mogą poznawać różne style życia, co otwiera je na świat i poszerza ich horyzonty: „moja lalka projektuje domy i może podróżować po świecie, by szukać inspiracji do nowych projektów dla swoich klientek-księżniczek”. Dziewczynka sama z siebie niekoniecznie nauczy się podstaw architektury wnętrz, ale skoro jej lalka robi tak wyjątkowe rzeczy… wówczas jej samej też nic nie powstrzyma! – dodaje dr Jacek Wasilewski.

Wyniki badania „Barbie Możesz być kim chcesz” są zachętą dla rodziców do ciągłego stymulowania wyobraźni dzieci oraz do wspólnej, kreatywnej zabawy w odgrywanie ról i scenek z codziennego życia. Istotne jest, by prezentować maluchom różne, ciekawe wzorce, style życia i profesje, które zainspirują ich do bycia, kim chcą, nawet jeśli nie zechcą iść w ślady rodziców.

*Badanie „Barbie Możesz być, kim chcesz”, Ipsos na zlecenie marki Barbie, maj 2016, wywiady z dziećmi, próba ogólnopolska dzieci w wieku 3–9 lat, wielkość próby badawczej n=800
** Badanie „Barbie Możesz być, kim chcesz”, Ipsos na zlecenie marki Barbie, maj 2016, ogólnopolskie badanie sondażowe wśród kobiet i mężczyzn (18-40+), wielkość próby badawczej n=955

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat