Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Wsparcie ojców w naturalnym karmieniu

Artykuł

Badania Philips Avent wskazują na istotne znaczenie zaangażowania partnera w troskę o mamę i dziecko oraz karmienie.

Wsparcie ojcow naturalne karmienie
Autor: Materiały prasowe

Chociaż karmienie piersią jest naturalnie przypisane do kobiety, matki potrzebują wsparcia ze strony osób z ich otoczenia, zwłaszcza ojców. Na szczęście wielu z nich chciałoby się zaangażować i wesprzeć mamy w naturalnym karmieniu.

Korzyści zdrowotne wynikające z karmienia piersią zarówno dla matki, jak i dziecka są powszechnie znane i mamy zdają sobie sprawę z wyższości karmienia naturalnego nad sztucznym. Mimo tego, choć światowe wskaźniki w zakresie rozpoczynania karmienia piersią z chwilą narodzin są wysokie i wynoszą ok. 60–95%, z czasem stopniowo maleją. Skutkuje to niższymi wskaźnikami karmienia piersią w wieku sześciu miesięcy . Z kolei jeśli już zostanie podjęta decyzja o karmieniu sztucznym, pojawiają się trudności w powrocie do karmienia piersią. Zapewnienie matkom karmiącym piersią stałego wsparcia w tym okresie ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza że kobiety napotykają coraz większe ograniczenia czasowe i wiele z nich musi łączyć opiekę nad dzieckiem z karierą zawodową. Co równie ważne, kobiety, które otrzymują wsparcie ze strony partnera, chętniej rozpoczynają karmienie piersią i kontynuują je przez dłuższy czas .

Przy okazji obchodów Światowego Tygodnia Karmienia Piersią 2019 Philips, światowy lider w dziedzinie technologii medycznych oraz opieki nad matką i dzieckiem, opublikował wyniki badań wskazujące na istotną rolę, jaką partnerzy mogą odgrywać w procesie karmienia naturalnego.

Większość ojców chce pomagać

Według wyników badania przeprowadzonego przez Philips Avent prawie wszystkie badane mamy chciałyby, aby ich partnerzy uczestniczyli w każdym aspekcie opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Polskie wyniki wskazują, że 54% mam chciałoby, aby ich partnerzy pomagali przygotowywać pokarm w butelkach, a aż 62% z nich oczekuje pomocy podczas karmienia dziecka w nocy.

Choć na szczęście wg polskiego badania większość ojców (67%) chce pomagać w procesie karmienia, istnieją obszary, w ramach których mogliby udzielać większego wsparcia. Większość partnerów (80%) uspokaja niemowlęta i czuwa nad nimi, gdy śpią (68%), ale już mniej niż połowa z nich (48%) myje laktatory i butelki potrzebne do następnego karmienia, a tylko 38% z nich poświęca czas, aby dowiedzieć się, jak należy karmić dziecko. To oznacza, że są pewne aspekty opieki nad noworodkiem, za które wciąż odpowiada tylko mama i istnieje potrzeba lepszej edukacji partnerów.

Odzwierciedlają to również wyniki badania wskazujące, że 79% matek z Polski uważa, iż potrzebnych jest więcej informacji na temat metod wspierania procesu karmienia mlekiem mamy przez partnera. Biorąc pod uwagę, że edukacja ojców na temat korzyści wynikających z karmienia piersią może podwoić prawdopodobieństwo karmienia niemowląt wyłącznie piersią przez sześć pierwszych miesięcy ich życia, świeżo upieczeni rodzice powinni przedyskutować i rozważyć ten niezwykle ważny temat.

Ważna rola taty

Z tego względu podczas tegorocznego Światowego Tygodnia Karmienia Piersią Philips Avent pragnie promować karmienie piersią wśród rodziców, podkreślając kluczowe znaczenie wsparcia ze strony osób z otoczenia matki i zachęcając partnerów do odgrywania bardziej aktywnej roli w tym procesie. Zaangażowanie taty w procesie karmienia piersią przyczynia się również do nawiązania więzi emocjonalnych między ojcem i noworodkiem po porodzie . Wykazano, że dzięki temu niemowlęta odnoszą wiele korzyści, m.in. zmniejsza się opóźnienie rozwoju funkcji poznawczych u wcześniaków i szybciej przybierają one na wadze . - W ciągu ostatnich kilku dekad rola ojca zmieniła się - mówi prof. Abou-Dakn, główny ginekolog w szpitalu św. Józefa w Berlinie i specjalista w dziedzinie nawiązywania więzi emocjonalnych między ojcem i dzieckiem. - Mężczyźni znacznie chętniej pomagają bezpośrednio w procesie wychowywania dzieci. Nie tylko częściej uczestniczą w porodzie, ale także przejmują wiele obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem; na przykład udzielają wsparcia w procesie karmienia piersią, co pomaga im nawiązywać więzi emocjonalne z dziećmi i zapewnia długotrwałe korzyści, które będą owocować w dalszym życiu dziecka - dodaje.

Rozwiązania wspierające karmienie naturalne

Dzięki ponad 35-letniej ścisłej współpracy ze specjalistami i rodzicami Philips Avent zna potrzeby matek i niemowląt. Zdając sobie sprawę z wyzwań związanych z karmieniem piersią dla obojga rodziców, Philips Avent zapewnia rozwiązania takie jak butelki, laktatory, pojemniczki i woreczki do przechowywania mleka i inne akcesoria, które mogą wspierać ten proces z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych osób. Badania z wykorzystaniem technologii ultradźwiękowej w celu wizualizowania i nagrywania matek karmiących dzieci piersią umożliwiły firmie Philips Avent opracowanie rozwiązań takich jak butelki Philips Avent Natural 2.0, które imitują fizjologię piersi i naturalne odruchy ssania u dziecka, umożliwiając dłuższe karmienie mlekiem mamy. Pomagając rodzicom stawić czoła wyzwaniom związanych z karmieniem, Philips Avent chce zachęcać do dłuższego karmienia mlekiem mamy.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat