Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Wcześniak

Wcześniaki – małe wielkie szczęście!

Artykuł

Rodzice, którym przyszło zmierzyć się z problemami wcześniactwa, chętnie dzielą się swoim doświadczeniem z innymi, ponieważ wiedzą, iż moment kiedy dowiadują się,...

Stopy
Autor: pixabay.com

że ich dziecko przyszło na świat wcześniej niż się spodziewano, jest trudną chwilą. Czarne scenariusze się mnożą, a w tym momencie, zamiast najgorszych myśli, potrzebują wsparcia i pozytywnych historii o dzieciach, które pomimo tego, iż urodziły się za wcześnie, prawidłowo się rozwijają i niczym nie ustępują swoim rówieśnikom. Dyskusja na ten temat miała miejsce na profilu marki NUK, która jest blisko potrzeb i problemów rodziców.

Często pojawienie się na świecie dziecka urodzonego przedwcześnie spada na rodziców jak grom z jasnego nieba. Nieprzewidziane rozwiązanie powoduje, że mają mniej czasu na przygotowanie się do swojej roli a ich dotychczasowe wyobrażenie o dziecku znika. Namacalny kontakt z dzieckiem ogranicza się do widoku malca przez szybę inkubatora a każde kolejne badanie w szpitalu, budzi strach i niepokój. Utrudniona więź z malcem przy jednoczesnej determinacji, nadziei, ogromnej miłości pozwala jednak przezwyciężyć rodzicom najtrudniejsze chwile.

– Nie jest łatwo być rodzicem wcześniaka. Bo kiedy inne mamy cieszą się obecnością dziecka w tych pierwszych dniach po porodzie, my płaczemy, bo nasz skarb leży w inkubatorze. A potem nie zawsze jest łatwo. Jedne dzieci radzą sobie dobrze, ale zdecydowana większość wcześniaków ma różne powikłania zdrowotne. Nie wiedząc tak naprawdę nic o macierzyństwie trzeba sobie radzić, starać się nie płakać na widok maleństwa pod kroplówkami, albo kiedy codziennie pobierają mu krew z różnych części tego małego ciałka. A po szpitalach przychodzą ciągle wizyty u różnych specjalistów. Żegnamy jeden problem, pojawia się kolejny. Ale warto walczyć o zdrowie naszych skarbów – dodaje Aleksandra F., mama wcześniaka, biorąca udział w dyskusji.

Odsetek przedwczesnych porodów w Polsce wciąż jest zbyt duży. Aż 30 % dzieci urodzonych dużo przed terminem, obarczonych jest dodatkowymi problemami zdrowotnymi. Nie rzadko wiąże się to z pobytem na oddziale neonatologicznym nawet do 3-4 miesięcy. Dzisiejszy postęp medycyny pokazuje jak przesunęła się granica przeżywalności i możliwym jest uratowanie dzieci urodzonych po 22 tygodniu ciąży, zaliczanych go grupy wcześniaków ekstremalnie skrajnych. Decydującym jest jednak rozpoznanie indywidualnych potrzeb każdego wcześniaka niezależnie od tygodnia, w którym przyszło na świat oraz stała obserwacja do momentu kiedy będą w stanie uzyskać pełną sprawność.

– Dzisiaj moje wcześniaki to już młodzież. Z pośród całej gamy dawnych uczuć została wdzięczność za nie, radość z tego kim się stają i.. strach - tak strach, gdy przypomnę sobie czarne scenariusze, które pisali im lekarze. Wtedy jednak przypominam sobie słowa pewnej położnej: gdy dziecko uprze się by żyć, nawet lekarze są bezradni. Uśmiecham się wtedy z nadzieją – w dyskusji na profilu marki NUK wspomina Agnieszka G., mama trójki wcześniaków.

W małych bohaterach drzemie nieopisana siła. Ciekawość świata oraz pragnienie życia pozwala wielu z nim wyjść na prostą. To pokazuje, że warto walczyć o zdrowie każdego wcześniaka a wsparcie specjalistów z wielu dziedzin pozwala przywrócić im prawidłowy rozwój. Na rynku dostępne są także akcesoria dedykowane wcześniakom m.in. smoczek firmy NUK, produkt medyczny, dostępny w szpitalach, który wspomaga rozwój sfery oralnej, wymagającej szczególnej troski u dzieci przedwcześnie urodzonych o wadze poniżej 1750 g. Co więcej, u wcześniaków karmionych sondą smoczek może przyczynić się do szybszego przyrostu masy. Wsparcie i odpowiednia troska o wcześniaka daje mu dużą szansę, że w przyszłości dorówna swoim rówieśnikom, a na tym przede wszystkim ich rodzicom zależy.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat