Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Wakacyjna zrzutka, która może zmienić życie maluchów z domów dziecka

Artykuł

W polskich ośrodkach opiekuńczych przebywa aktualnie ponad 70 tysięcy dzieci. Większość z nich, nigdy nie wyjechała na wakacje.

Wakacyjna zrzutka dzieci dom dziecka
Autor: Materiały prasowe

Dlatego fundacja „To się Uda”, która powstała z inicjatywy zrzutka.pl, organizuje akcję #PodarujWakacje. Dzięki niej pociechy wyjadą na wyjątkowy obóz sportowo - survive-alowy, mogący zmienić ich mentalność, a przez to ich przyszłość. Zbiórka trwa tylko do 12. sierpnia br.

W domach dziecka na terenie Polski przebywa aktualnie aż 72 tysiące dzieci, pozbawionych całkowicie lub częściowo opieki rodziny naturalnej, wynika z danych GUS na koniec zeszłego roku. 55,4 tys. najmłodszych znajduje się w tzw. pieczy rodzinnej i 16,7 tys. w tzw. pieczy instytucjonalnej. Niestety, co roku ta liczba rośnie o kilka tysięcy. Dla przykładu w 2019 roku w stosunku do 2018, liczba dzieci przebywających domach opieki zwiększyła się aż o 2 773 osób.

Pomimo starań opiekunów, wiele z tych dzieci nigdy w swoim życiu nie wyjechało na jakikolwiek urlop czy nawet kilkudniowy wyjazd wakacyjny. Przeszkodą są pieniądze, a de facto ich zbyt mała ilość. Koszty utrzymania dziecka w takich placówka to średnio ponad 3 tysiące zł miesięcznie. Choć nierzadko te opłaty są na dużo wyższym poziomie. Dla przykładu, koszty miesięczne przypadający na dziecko umieszczone w Domu Dziecka w Stalowej Woli wynoszą 5.584,07 zł w 2020 roku. Takie opłaty wynikają z wysokich kosztów utrzymania placówek, m.in. wynagrodzeń dla opiekunów, kosztów mediów czy niezbędnej specjalistycznej opieki lekarskiej, które niestety te dzieci często wymagają. Stąd, akcja #PodarujWakacje fundacji powołanej do życia przez zrzutka.pl.

Celem zbiórki jest zgromadzenie 50 tysięcy zł, dzięki którym organizatorzy będą mogli wysłać na pierwsze wakacje około 30 podopiecznych z domów dziecka, np. z Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania. Aktualnie na konto zrzutki wpłacono ponad 40 tysięcy złotych, zatem do osiągnięcia minimalnego celu brakuje niespełna 10 tysięcy zł. W przypadku przekroczenia tego celu, na wyjątkowy wyjazd wakacyjny pojedzie więcej dzieci, niż pierwotnie założono, z kolejnych domów dziecka zlokalizowanych w różnych częściach Polski.

- Co ważne, nie zaplanowaliśmy kolejnego zwykłego wyjazdu wakacyjnego, ale obóz sportowy pełen atrakcji, przygód, treningów, szkoleń i wyzwań. Chcemy zaszczepić w dzieciach ducha sportu, rozwinąć siłę charakteru i zbudować narzędzia, które pomogą im w pokonywaniu wyzwań, które pojawiają się w życiu. Właśnie dlatego, prosimy o wsparcie w szczególności tych, którzy wiedzą, jak wiele sport wnosi do życia. – mówi Mateusz Szymakowski z fundacji „To się Uda”, która organizuje akcję. - Wyślemy maluchy z domów dziecka na ich pierwszą lekcję wspinaczki czy strzelania z łuku, nauczymy jak przetrwać w survive-alowych warunkach, zapewnimy zajęcia edukacyjne i zabawę, którą zapamiętają do końca życia. Zdobyte tam umiejętności, nie tylko przydadzą się im w życiu, ale pozwolą także zmniejszyć różnice w stosunku do dzieci wychowywanych w pełnych rodzinach. – dodaje organizator zrzutki.

Fundacja „To się Uda” jest podmiotem, który powołała do życia zrzutka.pl - instytucja płatnicza, posiadająca licencję KNF, jednocześnie będącą operatorem najpopularniejszego w Polsce serwisu do zbiórek crowdfundingowych na wszystkie cele. Warto podkreślić, że platforma po raz pierwszy w swojej historii zorganizowała na początku pandemii, tj. w marcu i kwietniu br., dwie własne zbiórki #PolskaWalczy i #RespiratoryWrocław. Ich celem była pomoc bohaterom: lekarzom, pielęgniarkom, całemu personelowi medycznemu walczącym na pierwszym froncie z koronawirusem. W ramach zrzutek zebrano łącznie aż 755 814,36 zł. Obydwie akcje spotkały się z ogromnym pozytywnym odzewem, w związku z rzetelnością ich przeprowadzenia oraz rozliczenia. Zarząd zrzutka.pl, poruszony zaangażowaniem internetowej społeczności, a także sukcesem tych akcji, postanowił kontynuować działania w tym obszarze. W celu zachowania transparentności, platforma powołała pod koniec czerwca br. niezależną fundację „To się Uda”, która skupia się tylko na działalności charytatywnej.

Każdy człowiek dobrej woli może wesprzeć akcję i dołożyć swoją cegiełkę do wyrównania szans podopiecznych z ośrodków opiekuńczych, wpłacając pieniądze na https://zrzutka.pl/podarujwakacje. Zrzutka trwa jeszcze tylko 6 dni, tj. do 12. sierpnia 2020 roku. Im większą kwotę uda się zebrać, tym więcej dzieci pojedzie jeszcze w tym roku na swoje pierwsze wyjątkowe wakacje.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat