Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Podróże

Wakacje z dziećmi nad wodą

Artykuł

W Polsce co chwila padają rekordy utonięć. Czy wakacje nad wodą są bezpieczne? Jak przygotować dziecko na zajęcia nad wodą? O co zapytać organizatora obozu letniego?

Wakacje dzieci woda
Autor: Materiały prasowe

Co roku bijemy rekordy utonięć – w zeszłym roku utonęło prawie 500 osób. Skąd bierze się ta smutna statystyka? To nie tak, że Polacy nie umieją pływać. Problem leży w tym, że brakuje nam wyobraźni. To nie brak umiejętność pływania, a brak zdrowego rozsądku stoi za tą smutną statystyką.

Utonięcia są najczęściej rezultatem:

  • skoków na główkę w za płytkim miejscu – które mogą skończyć się urazem kręgosłupa;
  • wchodzeniem do wody pod wpływem alkoholu – połączenie napojów wyskokowych i upałów jest bardzo niebezpieczne;
  • pływaniem w niewyznaczonych miejscach - nawet najlepszy pływak musi „szanować” wodę i zastanowić się czy zna obiekt, czy wie jakie akwen ma dno, jakie panują w nim warunki.

Obozy letnie – czy moje dziecko będzie bezpieczne?

Niemal każda zorganizowana forma wypoczynku dla dzieci będzie miała w programie wyjście na basen lub kąpiel w jeziorze czy morzu. To popularna forma ucieczki przed upałami i zapewnienia uczestnikom dobrej, sportowej zabawy. Jak przygotować się na takie zajęcia?

Sonia Bochyńska-Knapik, trenerka pływania i założycielka szkoły pływackiej Academy of Hasten, podpowiada jakie zasady przekazać dziecku przed wyjazdem na obóz, kolonie czy półkolonie, na których będą zajęcia na basenie lub zabawy w akwenie na otwartym powietrzu:

  1. Słuchaj prowadzącego. Nie ważne jak dobrze pływasz albo jak bardzo jesteś gotowy na skok do wody i dobrą zabawę. Instruktor, wychowawca lub ratownik ustala zasady zachowania w wodzie dla twojego bezpieczeństwa.
  2. Miej oczy dookoła głowy. Nawet podczas zabawy bądź odpowiedzialny za siebie i swoich kolegów i koleżanki. Jeśli dzieje się coś niepokojącego – nie bój się zgłosić tego ratownikowi.
  3. Nie rób głupot! Nie baw się w podtapianie ani w tonięcie. Baw się dobrze, ale bezpiecznie. Bądź uważny na inne dzieci – jeśli ktoś czuje się niepewnie albo nie umie pływać – nie wywołuj w nim strachu. Przestraszony kolega czy koleżanka mogą np. napić się wody i zrazić się do pływania!

Pytania jakie warto zadać organizatorom:

  1. Czy w kadrze jest trener, instruktor pływania?
  2. Czy podczas wyjść nad wodę na pewno będzie obecny ratownik wodny?
  3. Z jakich akwenów będą korzystały dzieci?
  4. Czy to kąpieliska strzeżone?
  5. Jakie zasady będą panowały podczas zabaw w wodzie? Jak będą wyglądały takie zajęcia?

Co rodzice powinni przekazać wychowawcy?

- Z moich doświadczeń wynika, że rodzice często przemilczają zaburzenia, które wpływają na zachowanie dziecka (np. zespół Aspergera, ADHD). To ważna informacja dla opiekuna czy ratownika, która pomoże zareagować w odpowiedni sposób, gdyby zdarzyła się jakaś stresująca sytuacja – mówi w wywiadzie dla Portalu Parentingowego Sonia Bochyńska-Knapik. - Warto też poinformować o poziomie pływania na jakim jest dziecko, szczególnie jeśli nigdy nie uczyło się pływać. Trenerzy i tak stosują zasadę ograniczonego zaufania, ale dzięki bardziej szczegółowej wiedzy będą mogli dostosować poziom zajęć do uczestników – dodaje trenerka.

Co z dziećmi, które nie potrafią pływać?

Nie wszystkie dzieci chodzą na basen w przedszkolu czy szkole. Jak przygotować dzieci, które nie potrafią pływać na zajęcia nad wodą podczas letnich wyjazdów? Czy są skazane na siedzenie na ławeczce koło basenu lub pozostanie na brzegu?

- Polecam każdemu rodzicowi pójść z dzieckiem na basen i oswajać dziecko z wodą. Nie trzeba być też instruktorem pływania, żeby nauczyć dziecko samodzielności w wodzie – mówi Sonia Bochyńska-Knapik, założycielka Academy of Hasten. – A jeśli ktoś zastanawia się czy może już wysłać dziecko na naukę pływania: w moje szkole prowadzimy zajęcia dla dzieci od 3. miesiąca życia. Taki maluszek „pamięta” jeszcze odruch z brzucha matki i nie łyka wody.
Warunkiem bezpiecznych zabaw w wodzie jest samodzielne trzymanie głowy. Żeby uniknąć lęku przed wodą spowodowanego traumą z dzieciństwa, warto jak najszybciej zacząć naukę pływania pod okiem wykwalifikowanego trenera.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat