Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Urządzanie pokoju dziecięcego

Artykuł

Urządzanie mieszkania jest ciekawym i kreatywnym zajęciem. Niektóre pokoje łatwiej jest zaplanować, inne nieco trudniej. Pokój dla dziecka mieści się właśnie w tej drugiej kategorii.

Urzadzamy pokoj dziecka
Autor: Materiały zewnętrzne

Łatwo bowiem popełnić błędy podczas projektowania takiej przestrzeni. Najważniejsze jest to, aby pokój dziecięcy był bezpieczny, a także to, by dziecko czuło się w nim dobrze. W końcu to jego teren. Dobrze jest również zadbać o to, aby była to kolorowa przestrzeń. Pokój urządzony w neutralnych kolorach, jak biel czy brązy, może wydać się dziecku smutny. Z kolorami także nie powinno się przesadzać. Zbyt dużo różnych barw może wprowadzić chaos i rozpraszać dziecko podczas zabawy czy nauki. Ściany najlepiej pomalować na pastelowy kolor. Interesujące połączenia kolorystyczne, które można zastosować, to np. różowy i zielony albo niebieski, żółty i pomarańczowy. Jeżeli w pokoju panuje nadmiar zieleni, można zniwelować ją właśnie różowymi akcentami. Najlepiej ograniczyć się do przeplatania ze sobą maksymalnie trzech barw w pokoju należącym do dzieci.

Jak rozplanować pokój dla rodzeństwa?

Mieszkanie w bloku często zobowiązuje rodzeństwo do dzielenia jednego pokoju. Czasami może być wyjątkowo trudno zorganizować taką przestrzeń dla dwójki dzieci, zwłaszcza gdy pomieszczenie nie jest zbyt duże. Częstym wyborem jest wówczas łóżko piętrowe. Dobrze, aby każde z dzieci miało w pokoju przestrzeń wydzieloną dla siebie, jednak nie zawsze jest wystarczająco miejsca na dwa osobne łóżka. Można zatem postawić w pomieszczeniu metalowe łóżko piętrowe oraz dwa osobne biurka – żeby dzieci mogły jednocześnie odrabiać lekcje czy po prostu siedzieć przy swoim stoliku. Takie łóżko zaoszczędzi dodatkową przestrzeń, którą dzieci będą mogły przeznaczyć na swoje indywidualne strefy nauki czy rozrywki. Ważne również, aby dzieci miały w swoim pokoju szafę lub komodę na ubrania. Szafa może być podzielona na pół, natomiast komoda jest mniejszym meblem. Wówczas powinniśmy umieścić w pokoju dwie, aby każde z dzieci miało cały mebel do swojej dyspozycji. W takim pomieszczeniu przydatna będzie również półka na książki. Dzieci mogą trzymać szkolne przybory w szufladach swoich biurek, jednak zeszyty i podręczniki zajmują o wiele więcej miejsca. Dobrze zatem umieścić w pokoju mebel przeznaczony właśnie na książki.

Metalowe łóżko piętrowe

Najlepszym wyborem będzie łóżko piętrowe o wymiarach 90 × 200 cm w kolorze czarnym lub szarym. Metal w neutralnym kolorze łatwo będzie dopasować do reszty wyposażenia w danym pomieszczeniu. Model, o którym mowa, ma poręcze o wysokości 35 cm oraz solidną drabinkę, dzięki której bezpiecznie można wspiąć się na górne łóżko. Większość łóżek piętrowych można zawsze rozdzielić i używać jako dwóch osobnych – tak samo jest również w przypadku tego metalowego łóżka piętrowego. Można kupić je w zestawie z materacami lub bez nich. Materace kosztują wówczas dodatkowe 618 zł; są one piankowe i mają średnią twardość H3. Całkowita grubość materaca to 10 cm, wkład to pianka T25, a całość jest zamknięta w hipoalergicznym pokrowcu. Wymiary łóżka piętrowego: wysokość całkowita to 164,5 cm, szerokość 97,5 cm, długość 210 cm, a odległość między dolną pryczą a podłogą wynosi 32 cm, odległość pomiędzy dolną a górną pryczą to z kolei 90 cm. Jeżeli kupisz to łóżko metalowe w industrialnym stylu, musisz zapewnić sobie samodzielny transport, ponieważ sklep nie oferuje opcji dostawy.

Zalety i wady łóżka piętrowego

Piętrowe prycze były stosowane od bardzo dawna. Uważa się, że najbardziej spopularyzowano je podczas wojen, kiedy żołnierze w koszarach musieli oszczędzać na miejscu. Dzięki takim posłaniom w pomieszczeniach mieściło się dwukrotnie więcej osób. W latach 80. i 90. w Polsce łóżka piętrowe pojawiały się na każdym kroku. Reklamowano je jako meble idealne dla dzieci, ponieważ łączyły w sobie możliwość zabawy oraz funkcjonalność. Oszczędność na miejscu w małych mieszkaniach w blokach była bardzo istotna. Jest to zatem największy plus i główny cel tego typu łóżka. Z drugiej strony główną wadą jest wysokość, ponieważ górna prycza wymaga wchodzenia i schodzenia po drabince. Nie zawsze jest to całkowicie bezpieczne. Dobrze więc, aby na górze spało zawsze to starsze dziecko. Ważny jest tutaj również model łóżka, gdyż niektóre drabinki są na pewno bardziej bezpieczne od innych.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat