Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Pielęgnacja

Upalne dni komfortowe dla niemowlaka

Artykuł

Lato to wspaniałe, pełne uroków dni, na które z utęsknieniem i radością czekamy.

Upalne dni komfort niemowlak
Autor: Materiały prasowe

Narodziny dziecka o tej porze roku na pewno powodują wiele pytań i wątpliwości dotyczących postępowania i funkcjonowania z maleństwem w ciepłe, nierzadko upalne letnie dni. Elżbieta Wójtowicz, położna i Ambasadorka kampanii społeczno – edukacyjnej „Położna na medal”, przedstawia porady, które rozwieją najważniejsze dylematy związane z opieką nad noworodkiem podczas lata.

Spacery z noworodkiem podczas upalnych dni

W upalne dni, gdy temperatura waha się w granicach od 26 do 30 i więcej stopni należy unikać spaceru z dzieckiem w godzinach od 11 do 16. Wtedy działanie promieni słonecznych jest najbardziej intensywne i można narazić dzieciątko na przegrzanie lub udar cieplny. Najlepiej wybrać się na spacer przed godziną 11, gdy słońce nie świeci tak intensywnie, a powietrze jest orzeźwiające lub późnym popołudniem, a i w tym czasie należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce. Wózek (głęboki) najlepiej osłonić parasolką i moskitierą. Warto pamiętać o tym, że postawiona „budka” wózka spowodować może zbytnie nagrzanie dziecka, a wspomniana moskitiera ochroni maleństwo przed intruzami (owadami).

Z noworodkiem tylko w cieniu

Skóra noworodka nie ma mechanizmu termoregulacji. Jest cienka i delikatna, łatwo zatem o przegrzanie, dlatego też w lecie należy szczególnie dbać o ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i wysokiej temperatury. Ostre słońce działa nie tylko szkodliwie na skórę dziecka, ale również na jego oczy. Zbyt duże nasłonecznienie może wywołać wady wzroku lub doprowadzić do uszkodzenia rogówki. W czasie spaceru dobrze, aby dziecko miało nałożoną czapeczkę z bawełny – kapelusik z małym rondem, osłaniającym oczy. Skórę dziecka powinno się zabezpieczać kremem ochronnym z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej mineralnym. Przy korzystaniu z kąpieli słonecznych kierujmy się rozsądkiem i szczególną troską o maleństwo. Warto wspomnieć, że w upalne dni noszenie dziecka w nosidełkach lub w chuście może doprowadzić do przegrzania.

Jakie ubranko w upalne dni – nie przegrzewaj noworodka

Ubranko dziecka powinno być wykonane z materiałów naturalnych, przewiewnych, w których skóra może oddychać i nie jest narażona na przegrzanie. Warto pamiętać o nałożeniu luźnych skarpetek, ponieważ stópki dziecka mogą łatwo ulec poparzeniu. Leżące w wózku dziecko można przykryć chustką – narzutką ażurową lub pieluszką flanelową.

Zapobiegaj oparzeniom

Ograniczony dostęp powietrza, wilgoć i ciepło tworzą idealne środowisko dla rozwoju i namnażania grzybów i bakterii. Wszystko to sprawia, że skóra wokół pupy wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie zapominaj, że podczas lata należy przewijać noworodka częściej niż zwykle, a także wietrzyć skórę. Zbyt rzadkie zmienianie pieluchy jest główną przyczyną odparzeń. Dlatego warto stosować krem przeciw oparzeniom, może to być np. Alantan Plus Krem, który jest skuteczny i bezpieczny już od pierwszego dnia życia dziecka. Zawarta w nim alantoina działa przeciwzapalnie i osłaniająco na skórę a d-pantenol poprawia nawilżenie skóry.

Co robić kiedy noworodek chce pić?

Istotne latem jest dopajanie i dbałość o to, aby nie dopuścić do odwodnienia noworodka. Jeśli noworodek jest karmiony naturalnie, pamiętać należy o częstym przystawianiu do piersi (częściej niż zwykle). Pokarm mamy to nie tylko jedzenie, ale również picie. Dziś już nikogo nie dziwi widok dziecka przytulonego do piersi mamy. Pamiętaj, że w gorące dni maluchowi chce się pić. Będzie wówczas ssał częściej (na początku bowiem mleko jest bardziej wodniste, zaspokaja głównie pragnienie). Jednak noworodek z powodu upałów może być także rozdrażniony i odmawiać ssania.

Pamiętaj! Wysoka temperatura latem sprzyja rozwojowi chorobotwórczych bakterii –zatem należy zadbać o wyjątkową higienę rąk i wszelkich przedmiotów otaczających maleństwo. Cieszmy się z lata słonecznego, pełnego barw i radości z nowonarodzonym dzieciątkiem, korzystajmy bezpiecznie i rozważnie z urokliwych letnich dni.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat