Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Poród

Szkoła rodzenia – naucz się ciąży, porodu i opieki nad dzieckiem

Artykuł

Dwie kreski na teście ciążowym zawsze wywołują olbrzymie emocje, nawet jeśli już od jakiegoś czasu planujemy powiększyć naszą rodzinę.

Szkola rodzenia naucz ciaza porod
Autor: Materiały zewnętrzne

Szok i niewyobrażalne szczęście to jedno, ale po jakimś czasie zaczyna do nas docierać powaga sytuacji. I choć nigdy nie będziemy czuli się wystarczająco dobrze przygotowani na powitanie na świecie maluszka, to jednak możemy zapewnić sobie świetny start w rodzicielstwo i zapisać się do szkoły rodzenia.

Wszystko, co musisz wiedzieć o szkole rodzenia

Szkoła rodzenia to kurs dla przyszłych rodziców, który trwa zazwyczaj 2-3 miesiące i obejmuje kilkanaście godzin wykładów i warsztatów. Plan zajęć, ich częstotliwość oraz długość są różne, mogą odbywać się w tygodniu lub w weekendy. W zależności od szkoły, różna jest liczebność grup, można także skorzystać z indywidualnych rozwiązań. Najważniejszy jednak jest program, który powinien obejmować zajęcia teoretyczne i praktyczne.

W szkole rodzenia przyszli rodzice przygotowują się do porodu, połogu (czyli regeneracji po porodzie) i pierwszych miesięcy z niemowlakiem.

Najważniejsza lekcja – przygotowanie do porodu

Na zajęciach dowiemy się, jak zadbać o siebie w ciąży i jak przygotować swoje ciało do porodu – ćwicząc mięśnie dna miednicy, techniki parcia, oddychanie przeponowe, trenując na piłce. Po zajęciach w szkole rodzenia będziemy świadomi tego, jak przebiega poród, z jakich etapów się składa, poznamy prawa rodzącej. W niektórych szkołach sporządzimy także plan porodu. Poruszymy również problem depresji poporodowej, który dotyczy sporej części kobiet, a wciąż zbyt często jest marginalizowany przez społeczeństwo.

Lekcja druga – pierwsze tygodnie rodzicielstwa

Poród zaliczony i co dalej? Nieocenione (i bardzo, bardzo ciekawe!) są zajęcia z rozwoju malucha – już od poczęcia. To solidna dawka merytorycznej wiedzy, dzięki której lepiej zrozumiemy przemiany fizjologiczne małego człowieka. Poznamy najczęstsze przypadłości i dolegliwości noworodków i niemowląt. Dowiemy się, jak pielęgnować maluszka – jak przewijać, karmić, kąpać i ubierać. Dużo czasu poświęcimy laktacji - poznamy właściwe techniki karmienia i odciągania pokarmu.

Na zajęciach praktycznych będzie można poćwiczyć z lalką. Oczywiście nieruchomy manekin to zupełnie co innego niż żywy, bardzo ruchliwy organizm, ale można przyzwyczaić się do wielkości i wagi nowo narodzonego dziecka.

Dla kogo, po co i czy to kosztuje?

Szkoła rodzenia to kurs dla kobiet w ciąży i ich partnerów, zwłaszcza debiutujących w tej roli. Jeśli spodziewamy się kolejnego dziecka, również warto rozważyć zapis na kurs, by przypomnieć sobie najważniejsze informacje i zaktualizować wiedzę.

Aby zapisać się na zajęcia, będziemy potrzebować zaświadczenia od ginekologa. Kobiety z zagrożoną ciążą nie mogą brać udziału w zajęciach praktycznych lub na bardzo ograniczonych zasadach. Zajęcia powinniśmy rozpocząć w drugim trymestrze.

Szkół rodzenia, zwłaszcza w większych miejscowościach, jest sporo. Te organizowane przy publicznych placówkach medycznych (przez NFZ) będą bezpłatne lub koszt będzie symboliczny. Za zajęcia w prywatnych szkołach rodzenia trzeba będzie zapłacić. Przedział cenowy to od 100 do 800 zł, w zależności od rodzaju i trybu zajęć. Niektóre szkoły rodzenia oferują zwiedzanie oddziału położniczego czy indywidualne konsultacje. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się także szkoły rodzenia działające przez internet. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnych sposobów funkcjonowania szkół rodzenia przeczytaj artykuł w portalu wygranaonline.com, gdzie zostało to wytłumaczone. Wybierając szkołę rodzenia, warto dokładnie zapoznać się z jej programem, wykładowcami
i zasięgnąć opinii uczestników.

Wady i zalety szkoły rodzenia

Przyszli rodzice, zwłaszcza mamy, wykorzystują czas ciąży na bardzo intensywną edukację. Uczą się głównie z internetu, który jest dobrym, lecz nie najlepszym źródłem wiedzy. Często docierają do nich sprzeczne komunikaty, a wiedzę trzeba na bieżąco weryfikować. Największą zaletą szkół rodzenia jest pewna, aktualna, usystematyzowana wiedza medyczna, przekazana przez specjalistów.

W niektórych szkołach zapoznamy się z położną środowiskową, która będzie odwiedzać rodzinę w komplecie już w domu. Spotkamy nowych ludzi, nawiążemy kontakty i przyjacielskie znajomości. Wymienimy spostrzeżenia, doświadczenia, obawy. Zajęcia w szkole rodzenia to także spokój ducha – położne często podkreślają wagę intuicji rodzicielskiej, której świadomość, w połączeniu z wiedzą teoretyczną i praktyczną, to znacznie mniej stresu na sali porodowej.

Zdecydowaną, choć niemal jedyną wadą szkoły rodzenia jest fakt, że może ją założyć każdy. Wciąż powstaje wiele nowych ośrodków, a żeby je prowadzić, nie trzeba mieć wykształcenia medycznego. Warto zwrócić uwagę na opinie o danej szkole. Najlepiej, jeśli zajęcia prowadzone są przez położne, które na porodówce „zjadły zęby”. Nikt nie ma większej wiedzy o ciąży, porodzie, połogu i opiece nad noworodkiem niż doświadczona położna.

Podsumowując – czy warto zapisać się do szkoły rodzenia? Przecież przez setki lat kobiety rodziły bez takiego przygotowania i dawały radę! Jednak warto robić jak najwięcej, by nauczyć się siebie w nowej roli. Poród to jedno z najważniejszych doświadczeń w życiu każdej rodziny, więc solidne przygotowanie ma ogromne znaczenie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 2 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat