Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Szczoteczki dla niemowląt – jakie wybrać?

Artykuł

Higiena jamy ustnej jest ważna przez całe życie. W przypadku niemowląt nie sprawdzą się jednak standardowe szczoteczki używane przez dorosłych. Na rynku znaleźć można specjalne produkty stworzone z myślą o najmłodszych. Jaka szczoteczka jest najlepszym wyborem dla niemowlaka?

Szczoteczki dla niemowlat600
Autor: Materiały zewnętrzne

Szczoteczka dla niemowląt do dziąseł

Dbanie o higienę jamy ustnej warto zacząć jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów. W ten sposób można przyzwyczaić malucha do konieczności codziennego mycia zębów, co ułatwi naukę w przyszłości. Higiena jamy ustnej przed pojawieniem się zębów mlecznych pozwala również usunąć zanieczyszczenia z dziąseł. Trzeba bowiem pamiętać, że to właśnie w nich znajduje się uzębienie, które musi pozostać zdrowe.

Podczas mycia dziąseł warto zdecydować się na silikonową szczoteczkę, która masuje tkanki, ale ich nie podrażnia. Zwykle tego typu akcesoria nakłada się bezpośrednio na palec. Dzięki temu rodzic ma większą kontrolę nad wykonywanymi ruchami.

Szczoteczka dla niemowląt po pojawieniu się pierwszych zębów

Gdy w jamie ustnej malucha pojawi się pierwszy ząb mleczny, konieczna jest wymiana silikonowej szczoteczki na model z włosiem. Warto jednak sięgnąć po produkt stworzony z myślą o niemowlakach. Takie akcesoria są naturalnie mniejsze niż te dla dorosłych. Pozwalają na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń zarówno z pojedynczych zębów, jak i pełnego uzębienia – również z przestrzeni międzyzębowych.

Czym cechują się szczoteczki dla niemowląt?

Szczoteczki dla najmłodszych mają niewielkie główki, które bez problemu mieszczą się w jamie ustnej dziecka. Często wyposaża się je również w dłuższą rączkę. Dzięki niej rodzic może stabilniej trzymać akcesorium w dłoniach. Szczoteczki dla niemowląt mają także miękkie włosie, które skutecznie usuwa osad z zębów i dziąseł, jednocześnie nie powodując podrażnień. Co więcej, delikatna końcówka pomaga zapobiec pojawianiu się ubytków w szkliwie.

W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się szczoteczki elektryczne i soniczne. W przypadku dzieci warto jednak postawić na modele manualne. Nie generują one bowiem dźwięków i wibracji, które mogłyby wystraszyć malucha – informuje specjalista z firmy SUNSTAR oferującej akcesoria i kosmetyki do higieny jamy ustnej.

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów dla niemowląt?

Na rynku znaleźć można wiele modeli szczoteczek do zębów dla niemowląt, na przykład https://www.sunstargum.com/pl-pl/produkty/szczoteczki-do-zebow/gum-baby-szczoteczka-do-zebow.html. Zwykle są to produkty kolorowe, które zachęcają maluchy do korzystania. Wybierając odpowiedni wariant, warto skupić się na następujących cechach:

  • wielkość główki – powinna być jak najmniejsza, by mogła swobodnie mieścić się w ustach dziecka i pozwalać na skuteczne wyczyszczenie niewielkich ząbków,
  • rodzaj włosia – włosie w szczoteczkach dla niemowląt powinno być na tyle miękkie, by nie podrażniało delikatnych dziąseł malucha,
  • przeznaczenie – na rynku znaleźć można szczoteczki do zębów dla dzieci w konkretnym wieku; wybierając odpowiedni model, warto stosować się do zaleceń producenta lub dentysty,
  • rodzaj uchwytu – niezwykle istotne jest również zwrócenie uwagi na uchwyt, który powinien pozwalać na stabilne trzymanie i manewrowanie.

Warto również pamiętać, że szczoteczki do zębów szybko się zużywają. Nie można stosować jednego egzemplarza przez kilka miesięcy. W tym czasie niszczy się jego włosie, a akcesorium staje się siedliskiem bakterii.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Między nami żywiołami Miss Kraken

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat