Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Świętuj sezon na warzywa!

Artykuł

Lato to czas na najsmaczniejsze warzywa i owoce! Cieszą oczy kolorami, podniebienie smakami i są skarbnicą wielu wartości odżywczych, w tym cennego kwasu foliowego.

Folik
Autor: Materiały prasowe

To najwdzięczniejsza pora na warzywno-owocowe zakupy. Do wyboru mamy m.in. sałaty, szparagi, jarmuż – wszystkie bogate w kwas foliowy, czyli witaminę B9, nazywaną również folacyną lub folianem.

Kwas foliowy – potrzebny od początku

Jest składnikiem niezbędnym do wzrostu komórek rozwijającego się dziecka. Najistotniejszy jest w pierwszych tygodniach ciąży, gdy kształtuje się cewa nerwowa. Jego niedobór może skutkować powstaniem poważnych wad płodu (np. deformacją czaszki i kręgosłupa). Dlatego specjaliści rekomendują zażywanie kwasu foliowego jeszcze przed planowanym poczęciem.

Warto dodać, że kwas foliowy to nie tylko witamina dla przyszłych matek. Związek ten jest potrzebny każdemu, niezależnie od wieku i płci. Dzięki niemu podnosi się w organizmie poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia, a obniża homocysteiny, która przyczynia się do powstania miażdżycy. Wysoki poziom kwasu foliowego pomaga także zapobiegać anemii i poprawia nasze zdolności poznawcze. Jeśli więc chcesz być w doskonałej formie, zadbaj, by w twoim menu było dużo tego pierwiastka.

Zielono mi, czyli gdzie szukać kwasu foliowego

Ponieważ organizm nie potrafi sam wytwarzać kwasu foliowego, musi być on dostarczany z pożywieniem oraz w formie produktów leczniczych. Warto więc każdego dnia sięgać po owoce i warzywa, szczególnie te zielone, bo to właśnie one są najlepszym źródłem kwasu foliowego. Aby jednak organizm mógł go dobrze wykorzystać, najlepiej zjadać je na surowo, raczyć się np. koktajlami lub surówkami z dodatkiem jarmużu, szpinaku i różnych rodzajów sałat. Jest teraz na nie idealny sezon! Można je łączyć z innymi źródłami kwasu foliowego, np. awokado i orzechami, groszkiem lub szparagami. Do takiej sałaty warto dodać jajo kurze, które również jest zasobne w kwas foliowy.

Niestety, wcale nie jest tak różowo.... znaczy zielono...

Nawet dieta wyjątkowo bogata w produkty zawierające kwas foliowy, nie jest w stanie zapewnić jego odpowiedniego stężenia w organizmie. Po pierwsze, stres, kawa, przemęczenie uszczuplają jego zapasy. Po drugie, niewiele trzeba, by produkty bogate w ten składnik utraciły go. Wystarczy m.in. ugotowanie ich (powoduje ono stratę 90 proc. kwasu foliowego) lub niewłaściwe przechowywanie (np. w folii). Dlatego kobietom w ciąży i planującym zostanie mamą zaleca się suplementację kwasu foliowego 0,4 mg/dobę (co najmniej 1 miesiąc przed spodziewanym zapłodnieniem i w pierwszych 12 tygodniach ciąży). W przeciwieństwie do kwasu foliowego z naturalnych źródeł, ten w postaci syntetycznej przyswaja się niemal
w 100 proc.

Folik to produkt leczniczy zawierający kwas foliowy. (Acidum folicum), Skład: 1 tabletka zawiera 0,4 mg kwasu foliowego. Postać farmaceutyczna: Tabletki barwy jasno żółtej, okrągłe, obustronnie płaskie.
Wskazania: Zapobieganie niedoborom kwasu foliowego. u kobiet przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży, w celu zmniejszenia ryzyka powstawania wad cewy nerwowej u potomstwa. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Podmiot odpowiedzialny: GEDEON RICHTER POLSKA Sp. z o.o.
Cena: 30 tabletek/ ok. 7 zł
24-godzinny System Informacji Medycznej oraz zgłaszanie działań niepożądanych: +48 22-755-96-48. Adres e-mail: lekalert@grodzisk.rgnet.org

Tylko to, co niezbędne!

Kwas foliowy pełni istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Jest on niezwykle ważnym elementem codziennej diety, który trudno uzupełniać z pożywienia.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat