Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Superrozwój dziecka

Artykuł

Mózg człowieka to wyjątkowy organ, który stanowi centrum dowodzenia całym organizmem.

Superrozwoj dziecka
Autor: Materiały prasowe

W czasie ciąży i w pierwszych latach życia ten „supernarząd” kształtuje się najintensywniej – rozwijają się wtedy wszystkie jego funkcje, które doskonalą się wraz z nabywaniem przez dziecko nowych umiejętności. Już w okresie 1000 pierwszych dni życia rodzice mogą mieć istotny wpływ na prawidłowy rozwój układu nerwowego młodego organizmu, m.in. poprzez sposób żywienia dziecka.

Budowa „supernarządu”

Proces rozwoju mózgu przebiega nierównomiernie – niektóre części układu nerwowego są dojrzałe już pod koniec ciąży, natomiast inne będą kształtować się aż do dorosłości. W mózgu znajdują się komórki nerwowe, czyli neurony, między którymi powstają połączenia nazywane synapsami. Na samym początku mózg dziecka to jedna komórka nerwowa. Z momentem przyjścia na świat ten narząd liczy już 100 miliardów neuronów.

To ciekawe!

Podczas pierwszych dwóch lat życia, gdy dziecko rozwija swoje umiejętności i poznaje otaczający go świat, w jego mózgu powstają 2 miliony nowych połączeń na sekundę. Wszystko po to, by ostatecznie każdy neuron był wyposażony w 15 000 synaps, czyli połączeń odpowiedzialnych za przekazywanie impulsów!

Wiele obowiązków mózgu

Każda z części mózgu odpowiada za inne funkcje i określone czynności życiowe. Elementy układu nerwowego, współpracując ze sobą i przesyłając na bieżąco informacje, zarządzają pracą całego organizmu. W pniu mózgu, części „supernarządu”, która powstaje jako pierwsza, znajdują się centrale umożliwiające wypełnianie podstawowych funkcji życiowych, takich jak np. oddychanie. Komórki nerwowe rozpoznają bodźce zewnętrzne – dzięki nim dziecko może rozpoznawać dotyk, smak, zapach, światło czy dźwięki.

Czy wiesz, że…

…zmysł dotyku zaczyna być odbierany już między 21. a 24. tygodniem ciąży? Na głos mamy płód reaguje już między 25. a 28. tygodniem ciąży.

Częścią mózgu odpowiedzialną za odbieranie i przekazywanie wrażeń płynących ze zmysłów, móżdżka i dwóch półkul kory mózgowej jest wzgórze. Praca między neuronami zachodzi w formie impulsów elektrycznych. Myślenie nie jest jedyną rolą neuronów i synaps – te elementy są również istotne w rozwoju funkcji motorycznych, czuciowych i metabolicznych.

Dynamiczna praca „supernarządu”

Prawidłowy rozwój mózgu pozwala dziecku, które przyjdzie na świat, na zdobywanie kolejnych umiejętności. Każdy miesiąc to nowa zdolność motoryczna, poszerzanie funkcji poznawczych oraz społeczno-emocjonalnych. W okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka rodzice mają wpływ na rozwój jego mózgu i zmysłów. Gdy kobieta jest w ciąży, kluczowym czynnikiem jest jej dieta, która powinna być bogata w kwas DHA z grupy omega 3. Po narodzinach najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia jest karmienie piersią, między innymi ze względu na zawarte w mleku matki wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia, a następnie kontynuację karmienia piersią do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety dziecka. W przypadku, gdy mama z uzasadnionych powodów nie może karmić piersią, warto, by w porozumieniu z lekarzem pediatrą wprowadziła do diety niemowlęcia mleko modyfikowane, gdyż zawiera ono kwas tłuszczowy alfa - linolenowy kluczowy dla rozwoju mózgu.

Poznaj fascynujący proces rozwoju SuperOdporności i MegaMózgu na www.bebiprogram.pl. Dzięki sześciu czytanym przez Krystynę Czubównę odcinkom możesz przenieść się w wyjątkowy świat superbohaterów i obejrzeć rozwój dziecka z innej perspektywy.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat