Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

Supermoc książek w przedszkolu!

Artykuł

Powstał poradnik o tym, jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci, zanim pójdą do szkoły.

Supermoc ksiazek w przedszkolu
Autor: Materiały prasowe

Zaprzyjaźnianie dzieci z książką już od najmłodszych lat, budowanie dobrego nawyku czytania i kojarzenia go z przyjemnością to podstawy rozwoju zainteresowań i kompetencji czytelniczych dzieci. 29 września, w Światowym Dniu Głośnego Czytania miała swoją premierę wyjątkowa publikacja - Supermoc książek w przedszkolu. Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci?. Książka jest kierowana do nauczycieli wychowania przedszkolnego, dyrektorów przedszkoli, pracowników samorządowych wydziałów edukacji oraz rodziców. Dostęp do publikacji jest bezpłatny.

Supermoc książek w przedszkolu. Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci? to siostrzana publikacja wydanej w kwietniu Supermocy książek. Poradnika upowszechniania czytania. Książki powstały dzięki rozmowom, wspólnej wizji i współpracy pięciu instytucji: KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Wrocławskiego Domu Literatury – operatora programu Wrocław Miasto Literatury UNESCO, Polskiej Izby Książki, Fundacji Olgi Tokarczuk i Fundacji Powszechnego Czytania. Publikację poświęconą edukacji czytelniczej w przedszkolach współtworzyło Wydawnictwo Nowa Era. Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci i zapewnić im dostęp do wartościowych książek? Jak sprawić, by dzięki opowieściom dziecko wyrosło na dorosłego o supermocach? Co zrobić, by nasze społeczeństwo więcej czytało i co dzięki temu zyskamy? Wspólna inicjatywa miast i instytucji w uporządkowany, prosty i atrakcyjny wizualnie sposób odpowiada na te pytania. Publikację można bezpłatnie pobrać na stronie.

Książka sprawia, że widzimy szerzej, rozumiemy więcej i głębiej – zyskujemy realne supermoce do funkcjonowania w skomplikowanej współczesności. Władzom Wrocławia ogromnie zależy na takim rozwoju mieszkańców, od małego – podkreśla Katarzyna Janusik z Wrocławskiego Domu Literatury. Angażowanie dzieci i rodzin, odczarowanie literatury jako zajęcia samotniczego, podkreślenie konieczności pokazywania dobrych praktyk od małego – to wszystko powody, dla których KBF zaangażował się w projekt – dodaje Katarzyna Jakubowiak z KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Autorki Supermocy książek w przedszkolu – prezeska Fundacji Powszechnego Czytania i szefowa wydawnictwa Słowne, Maria Deskur, a także ekspertki Nowej Ery: Agnieszka Szprycer-Brodowska, Monika Hałucha i Ewa Wilczyńska – przedstawiają praktyczne narzędzia, pomysły i inspiracje dotyczące tego, jak zwiększyć zainteresowanie książką oraz jakie podjąć działania angażujące nauczycieli, rodziców i innych opiekunów dzieci. Wspólne czytanie z dzieckiem tworzy i wzmacnia więzi, wyzwala emocje i ma pozytywny wpływ na zdrowie. Rozwija umiejętności osobiste i społeczne, dotyczące rozumienia i tworzenia informacji, a także te związane ze świadomością i ekspresją kulturalną. Dzieci, którym czytanie kojarzy się z przyjemnością, o wiele częściej sięgają po książkę, a później samodzielnie doskonalą umiejętność czytania – to dlatego tak ważne jest, by wybierać książki adekwatne do etapu rozwoju dziecka. Publikacja podpowiada, jak to zrobić i wskazuje na pozycje bibliograficzne, które pozwolą pogłębić tematykę pracy z książką wśród dzieci. Warto po nią sięgnąć także ze względu na jej oprawę wizualną: za wyjątkowe ilustracje odpowiada Joanna Gniady, a projekt graficzny publikacji przygotowała Dorota Nowacka.

W premierze poradnika wzięły udział – obok przedstawicielek organizatorów – Ewa Wilczyńska, współautorka publikacji, ekspertka wydawnictwa Nowa Era oraz Bożena Skomorowska z Departamentu Programów Nauczania i Podręczników w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Nowa Era od zawsze wspiera akcje proczytelnicze i angażuje się w nie całym sercem, a także całą naszą wiedzą ekspercką. Dlatego nie mogło nas zabraknąć i w tym projekcie. Na co dzień dokładamy starań, by naszymi inicjatywami czy publikacjami rozwijać dziecięce talenty, wyrównywać szanse edukacyjne i przeciwdziałać wykluczeniu – podkreślała Ewa Wilczyńska z Nowej Ery. Ekspertki opowiedziały o tym, jak praca z książką przyczynia się do realizacji podstawy programowej w przedszkolach, i zachęcały do złożenia wniosku do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na wzbogacenie biblioteczek przedszkolnych oraz działania proczytelnicze. Nagranie spotkania jest dostępne m.in. na profilu Fundacji Powszechnego Czytania.

Dzięki wsparciu drukarni Abedik i Anczyca publikacja będzie dostępna także w formie drukowanej: aż 18 tysięcy egzemplarzy trafi do przedszkoli i bibliotek!

Edukacja literacka od najmłodszych lat jest podstawą rozwoju demokratycznych społeczeństw. Publikacja Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania, która swoją premierę miała 22 kwietnia, w przeddzień Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, powstała z myślą o profesjonalistach i wolontariuszach angażujących się w najróżniejszy sposób na rzecz zwiększenia liczby Polaków czytających książki. Bibliotekarze, nauczyciele, nauczyciele wychowania przedszkolnego, pracownicy samorządów w działach kultury i edukacji, pracownicy opieki społecznej, działacze i politycy każdego szczebla władzy państwowej, biznesmeni, filantropi, aktywiści NGO – wszyscy, którzy już zajmują się tematem upowszechniania czytania lub chcą się nim zająć w przyszłości – są adresatami tej publikacji. Supermoc książek w przedszkolu jest dostępna bezpłatnie na stronie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat