Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Zdrowie

Suchy kaszel u dziecka – dlaczego powstaje i jak go leczyć?

Artykuł

Przyczyn suchego kaszlu u dziecka może być kilka. Niektóre z nich wymagają jedynie drobnych zmian w codziennym życiu, aby skutecznie pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości.

Suchy kaszel dziecko
Autor: Materiał zewnętrzny

Najczęściej jednak suchy, tak zwany nieproduktywny (bo nie powoduje odkrztuszania) kaszel jest objawem rozpoczynającej się u malucha infekcji dróg oddechowych. Podobnie jak w przypadku dorosłych pacjentów, także dla dzieci ten rodzaj kaszlu jest bardzo meczący.

Przyczyny suchego kaszlu

Poza infekcjami, przyczyną suchego kaszlu u dziecka może być również…

  • Suche powietrze. Zanim sięgnie się po syrop lub inne leki, warto wcześniej sprawdzić, czy powietrze w mieszkaniu (albo w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko) nie jest zbyt suche. W sezonie grzewczym zazwyczaj wilgotność spada do około 20%, podczas gdy powinna ona wynosić około 60%. Wystarczy w takiej sytuacji odpowiednio nawilżyć otoczenie, aby suchy kaszel ustał.
  • Alergia. Napadowy, suchy kaszel bywa bardzo często także reakcją uczuleniową pojawiającą się na skutek kontaktu z alergenem. Dziecko może być uczulone między innymi na: roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt i inne.
  • Choroby pasożytnicze. Jeżeli kaszel pojawia się regularnie - co kilka tygodni (tyle trwa cykl życia pasożyta) i nie towarzyszą mu żadne inne objawy, warto wyeliminować właśnie tę ewentualność.

 

Jak rozpoznać suchy kaszel?

Wbrew pozorom, nie zawsze jest to takie proste. Dzieciom w przypadku infekcji nie zawsze towarzyszy bowiem sprecyzowany rodzaj kaszlu, częściej objawy choroby mają charakter mieszany. Suchy kaszel można zdiagnozować, wsłuchując się uważnie w jego odgłos. Jeżeli nie towarzyszy mu charakterystyczny, niższy dźwięk odkrztuszanej wydzieliny – najprawdopodobniej mamy do czynienia z kaszlem suchym. Typową jego cechą jest również niepohamowany odruch kaszlu i jego napadowy charakter. Kaszel, który towarzyszy dzieciom w nocy, wybudza je i nie ustaje nawet po kilkukrotnym ataku jest zapewne suchym, nieproduktywnym kaszlem. Więcej informacji dotyczących suchego kaszlu u dziecka znajdziesz na https://www.mamazone.pl/artykuly/starsze-dziecko/zdrowie/co-na-suchy-kaszel-u-dziecka/

 

Jak leczyć suchy kaszel?

Wśród rodziców suchy kaszel u dziecka uznawany jest za ten „groźniejszy” rodzaj, ponieważ jako objaw nieproduktywny nie przyśpiesza on leczenia infekcji. Zazwyczaj po pewnym czasie suchy kaszel przechodzi stopniowo w mokry, czyli w fazę odkrztuszania i oczyszczania dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. To kaszel produktywny.

Należy pamiętać, że każdy rodzaj kaszlu jest reakcją obronną organizmu i nie powinno się go powstrzymywać!

W przypadku długo utrzymującego się suchego kaszlu, wybudzającego regularnie dziecko w nocy, można podawać przez krótki czas (mniej więcej do 3 dni) syropy hamujące odruch kaszlu. Zazwyczaj oparte są one na substancjach takich, jak lewodropizyna czy butamirat. Pomocne mogą się okazać również własnoręcznie przygotowane napary lub gotowe syropy zawierające zioła o działaniu przynoszącym ulgę w napadach suchego kaszlu.

  • Babka lancetowata – zmniejsza intensywność napadów kaszlu.
  • Dziewanna – przyśpiesza pojawienie się mokrego kaszlu i odkrztuszanie wydzieliny.
  • Rumianek, szałwia – mają właściwości antyseptyczne.
  • Cebula, imbir – syropy zawierające te wyciągi działają silnie bakteriobójczo.

Ważną zasadą jest powstrzymanie się od podawania leków przeciwkaszlowych w sytuacji, kiedy napady suchego kaszlu zaczynają przechodzić już w fazę mokrą - z odkrztuszaniem.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.4/5. Oceniono 2 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat