Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Zdrowie

Suchy i mokry kaszel - jak sobie z nim poradzić?

Artykuł

Kaszel nie jest jedynie przykrą sytuacją, ale może też zapowiadać poważniejsze komplikacje. Na choroby powiązane z kaszlem są szczególnie narażone nasze dzieci.

Suchy mokry kaszel
Autor: Materiał zewnętrzny

Odpowiednie metody leczenia obu rodzajów kaszlu mogą skutecznie złagodzić nieprzyjemny stan w czasie choroby.

Różnicowanie suchego i mokrego kaszlu

Chociaż wielu z nas utożsamia ze sobą suchy kaszel i mokry kaszel, istnieją pewne różnice, które zmieniają metody radzenia sobie z nimi. Ponieważ wiele osób nie jest świadomych różnic między nimi przyjmuje często niewłaściwe leki OTC (bez recepty), które nie mają wpływu na ich objawy, a przyczyny pozostają nieleczone przez długi czas. Kaszel jest odruchową odpowiedzią na podrażnienie dróg oddechowych w płucach. Jest on głównie związany z infekcją górnych dróg oddechowych, chociaż istnieją również inne warunki, które mogą powodować kaszel. Zimne powietrze, astma, dym pył dostający sie do płuc itp. są najczęstszymi przyczynami kaszlu. Dzieci, które są pośrednio narażone na dym papierosowy, mogą kaszleć nawet wtedy, gdy są zdrowe. Kaszel pozostający dłużej niż cztery tygodnie bywa niebezpieczny i może prowadzić do zapalenia płuc. Istnieją dwa rodzaje kaszlu, tj. suchy kaszel - bez wydzielin - i mokry kaszel - z flegmą. Suchy kaszel można ponownie podzielić na trzy objawy; jednym z nich jest uczucie swędzenia w gardle wywołane infekcją wirusową gardła i nosa, drugi to infekcja w krtani, a trzeci jest tym, co można określić jako napad ciągłego kaszlu utrudniający złapanie oddechu. Mokry kaszel jest wynikiem zakażeń płuc i klatki piersiowej, które mogą wymagać czasu na wyzdrowienie. Jeśli jego objawy utrzymują się dłużej niż cztery tygodnie, może być to niebezpieczne, a natychmiastowe leczenie farmakologiczne jest bardzo istotne dla powrotu do zdrowia.

Co stosować na dany rodzaj kaszlu?

Ponieważ przyczyny i objawy suchego kaszlu różnią się od mokrego kaszlu, leczenie również zmienia się odpowiednio. Warto wiedzieć co stosować na mokry, a co na suchy kaszel u dziecka. Warto sprawdzać, jakie składniki są użyte w dostępnych lekach czy syropach. Leki przeciwkaszlowe (znane też jako supresanty) są stosowane głównie do tłumienia kaszlu. Wykrztuśne służą do złagodzenia kaszlu i wydalenia wydzielin, co szczególnie jest pomocne na mokry kaszel u dziecka. Wiadomo, że zwiększają ilość płynu w flegmie i zamieniają ją w śluz, który można łatwo usunąć. Leki zmniejszające przekrwienie znane są z tego, że zwężają naczynia krwionośne w nosie i płucach, co pomaga w zmniejszeniu zatorów. Środki antyhistaminowe zmniejszają uwalnianie histaminy, a to z kolei pomaga zmniejszyć wydzielanie flegmy przez płuca. Jest to pomocne, zwłaszcza kiedy kaszel ma naturę alergiczną. Antybiotyki są również stosowane w leczeniu kaszlu spowodowanego infekcją bakteryjną.

Więcej o sposobach na kaszel można znaleźć na portalu zamiastl4.pl.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat