Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Pielęgnacja

SMOCZEK DLA MALUSZKA - ZA I PRZECIW

Artykuł

Podawanie dziecku smoczka od lat wzbudza wiele kontrowersji. Opinie na ogół dzielą się na jednoznacznie negatywne lub pozytywne. Prawda jest taka, że smoczek stosowany w odpowiednim momencie i z umiarem może przynieść wiele korzyści. Jesteś ciekawa, jakie są plusy i minusy tego nieodłącznego atrybutu bobasa? Czytaj dalej.

Smoczek dla maluszka
Autor: Materiały zewnętrzne

Wady i zalety stosowania smoczka

Ssanie jest pierwszym odruchem, jaki wykształca się u noworodka. U niektórych dzieci odruch ten jest tak silny, że nie ustaje nawet po obfitym posiłku. Wówczas, koniecznie może okazać się podanie smoczka, który uspokoi i zaspokoi potrzebę malucha. Ważne jest jednak to, aby w przypadku karmienia piersią, poczekać do ok. 4 tygodnia, gdy noworodek nauczyć się prawidłowo ssać brodawkę.

Zalety stosowania smoczka:

  • pozytywnie wpływa na sensomotorykę w obrębie jamy ustnej,
  • ułatwia samoregulację,
  • uspokaja,
  • pozwala się wyciszyć i zasnąć.

Wady stosowania smoczka:

  • częstsze zapadanie na zapalenie ucha środkowego,
  • za wcześnie stosowany utrudnia naukę ssania piersi,
  • zbyt długo stosowany może być przyczyną wad zgryzu,
  • za często podawany może powodować deficyty emocjonalne.

Dużą pułapką jest podawanie dziecku smoczka w każdej, trudniejszej dla malucha sytuacji. Płaczliwość może wynikać z potrzeby bliskości i ukojenia w ramionach ukochanych rodziców. Pamiętajmy, że żaden smoczek nie jest w stanie zastąpić czułości. 

Odruch ssania słabnie w okolicach 4-6 miesiąca życia, dlatego jest to dobry moment, aby odzwyczaić dziecko od smoczka. Warto zrobić to stopniowo np. podając go jedynie do snu. 

Gadżety ułatwiające korzystanie ze smoczka 

Rodzice dzieci, które korzystają ze smoczków, wiedzą, że istnieje kilka gadżetów, które znacznie ułatwiają przyjaźń z tym dziecięcym pomocnikiem. Przydatne są, chociażby zawieszki, które można łatwo zaczepić do ubranka dziecka, lub pasów w wózku, czy foteliku samochodowym. Ponieważ często są kolorowe, ozdobne i przyciągają wzrok, maluch może potraktować je jako ciekawą zabawkę. Dla zachowania większej higieny rodzic może zaopatrzyć się w zamykane etui. 

Wybierz smoczek wykonany z dobrej jakości tworzywa (np. kauczuku) i ortodontycznym (dopasowanym do jamy ustnej małego dziecka), ergonomicznym kształcie (zapobiegającym zaczerwienieniom i odparzeniom). Dobrze, jest również, gdy wyposażony jest w niewielkich rozmiarów otwory, co ułatwia swobodne oddychanie. Jak widać, korzystanie ze smoczka nie musi od razu negatywnie wpływać na rozwój malucha. Kluczowe jest jednak to, w którym momencie życia wprowadzi się ten gadżet i jak często będzie on w użyciu. Pamiętaj o tym, żeby zarówno przed użyciem, jak i później minimum raz dziennie wyparzyć go w wodzie. 

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat