Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Rozszerzanie diety niemowlaka: 5 sposobów na niejadka

Artykuł

Po sześciomiesięcznym okresie karmienia piersią przychodzi moment na rozszerzanie diety niemowlaka.

5sposobow niejadek
Autor: Materiał zewnętrzny

Chociaż poznawanie nowych smaków dla większości dzieci to prawdziwa przygoda, niektóre niemowlęta odmawiają jedzenia. Co zrobić, by skłonić niejadka do skosztowania nowych produktów spożywczych?

Zgodnie z zaleceniami ekspertów ds. żywienia, rozszerzanie diety niemowlaka należy przeprowadzić nie wcześniej niż po ukończeniu 17 tygodnia życia i nie później niż po ukończeniu 26 tygodnia życia. Nie istnieje jeden najbardziej optymalny moment, dlatego trzeba zwrócić uwagę na gotowość dziecka do wprowadzenia zmian w diecie.

1. Codzienne zachęcaj do nowego produktu

Często zdarza się, że niemowlę odmawia skosztowania ziemniaków czy cukinii z niewiadomej przyczyny. Wielu rodziców szybko poddaje się, eliminując z diety ten produkt. Tymczasem badania naukowe pokazują, że systematyczne zachęcanie dziecka do próbowania danego jedzenia sprawia, że prędzej czy później niemowlę przekona się do tego produktu. Eksperci są zdania, że niekiedy należy podawać nowy produkt nawet 15 razy, zanim maluch zaakceptuje jego smak.

2. Zmień konsystencję

Jeżeli rozszerzanie diety kończy się fiaskiem, być może warto zmienić konsystencję pokarmu? Nie wszystkie dzieci są chętne do jedzenia zblendowanych warzyw czy owoców i odwrotnie – nie każdy maluch chce jeść warzywa i owoce w mniejszych kawałkach.

3. Zacznij od podawania warzyw

Jeśli nie chcesz, by twoje dziecko odmawiało spożywania warzyw, rozszerzanie diety niemowlaka rozpocznij właśnie od ich podawania. Dzięki temu znacznie chętniej będzie sięgało po ziemniaka, marchewkę, dynię czy cukinię.

Rozpoczynanie rozszerzania diety od owoców może spowodować, że niemowlę nie będzie chciało jeść mdłych warzyw.

4. Dbaj o urozmaicenie

Rozszerzając dietę niemowlaka, nie dopuść do monotonii. Podając maluchowi przez cały tydzień na przykład przecier z marchewki, szybko znudzisz go tym smakiem. Jeżeli będziesz wprowadzać nowe produkty co kilka dni, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko nie będzie odmawiało jedzenia.

5. Nie dosładzaj jedzenia

Dosładzanie jedzenia wcale nie jest dobrym sposobem na niejadka – wręcz przeciwnie, może wykształcić u niemowlęcia nieprawidłowe preferencje smakowe.

Twoje dziecko odmawia jedzenia? Opóźnij moment rozszerzania diety niemowlaka

Jeżeli twoje dziecko odmawia jedzenia, być może nie jest jeszcze gotowe na rozszerzanie diety. Często dotyczy to niemowląt poniżej 26 tygodnia życia, dlatego moment wprowadzania nowych pokarmów można odrobinę opóźnić.

Niemowlę nie jest gotowe na rozszerzanie diety, jeżeli:

  • nie potrafi samo siedzieć bez podparcia (lub z lekkim podparciem),
  • dziecko nadal ma odruch wypychania przedmiotów z ust,
  • nie reaguje na widok łyżeczki,
  • nie reaguje na widok pokarmu znajdującego się na łyżce lub na talerzu.

W takich przypadkach warto poczekać nawet kilka dni, by dziecko chętnie uczestniczyło w rozszerzaniu diety. Zmuszanie niemowlęcia do jedzenia stałych pokarmów może przynieść efekt odwrotny – całkowicie zniechęcić do poznawania smaków.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat