Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Rozszerzanie diety – największe wątpliwości i obawy rodziców

Artykuł

Rozszerzanie diety to kolejny wielki krok w rozwoju i nauce samodzielności malucha. Pierwsza łyżeczka już niedługo stanie się samodzielnie zjedzoną miską zupki, a papki z czasem będą przypominały posiłki dorosłych.

Rozszerzanie diety watpliwosci obawy
Autor: Materiały prasowe

Zanim to jednak nastąpi, przed rodzicami stoi wielkie wyzwanie. W ich głowach rodzi się wiele pytań i wątpliwości, na które szukają odpowiedzi wśród znajomych, rodziny, w książkach i internecie. My zapytaliśmy wprost, czego najbardziej obawiają się, planując rozszerzanie diety u swojego maluszka.

Po czym poznać, czy dziecko jest już gotowe?

Gotowość dziecka jest bardzo ważna w podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu rozszerzania diety. Kiedy jednak jest ten odpowiedni moment? Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, takich jak wiek dziecka, jego rozwój fizyczny (umiejętność stabilnego siedzenia i utrzymywania główki) i emocjonalny (zainteresowanie jedzeniem, przestrzeń na nowe doświadczenia), a także gotowość do samodzielnego jedzenia. Istotne są również zalecenia lekarza pediatry oraz własne obserwacje i instynkt rodzicielski – bo to mamy wiedzą najlepiej!

Zadaliśmy pytanie mamom, czego najbardziej obawiały się lub obawiają w temacie rozszerzenia diety. Oto ich odpowiedzi:

Co zrobić, kiedy dziecko się zakrztusi?

Najczęstszą obawą rodziców przy rozszerzaniu diety jest zakrztuszenie lub zadławienie. Do takich potencjalnych sytuacji można się przygotować, przechodząc kurs pierwszej pomocy, ale również wybierając bezpieczne produkty do rozszerzania diety. Kubek Canpol babies z obciążoną słomką sprawdzi się idealnie do nauki picia. Posiada bardzo bezpieczny zaworek umieszczony na końcu słomki, który działa jak ogranicznik. Dzięki temu zmniejsza ryzyko zakrztuszenia podczas pierwszych prób picia. Specjalnie zaprojektowana rurka wykonana z miękkiego silikonu nie podrażnia delikatnych dziąseł malucha. Kubek jest przeznaczony i bezpieczny dla dzieci od 6 m.ż.

Nie mam doświadczenia i obawiam się, że popełnię jakiś błąd w rozszerzaniu diety

Rozszerzanie diety, podobnie jak każdy inny etap rozwoju, powinno przebiegać w indywidualny sposób. To obserwacja dziecka i rodzicielska intuicja rodzica powinny być kluczowe przy podejmowaniu decyzji. Jest jednak kilka elementów, które pediatrzy obserwują wśród rodziców małych pacjentów i których lepiej nie powielać.

  • Nie należy przyśpieszać rozszerzania diety: zaleca się rozpoczęcie tego procesu około szóstego miesiąca życia, biorąc pod uwagę gotowość dziecka oraz jego rozwój.
  • Ważne jest również, aby unikać zbyt wczesnego odstawienia mleka, ponieważ ono powinno nadal stanowić główny składnik diety niemowlaka.
  • Podczas rozszerzania diety należy unikać zmuszania dziecka do jedzenia, szanując jego indywidualne preferencje i tempo.
  • Nie wolno dodawać cukru ani soli do potraw, należy unikać podawania produktów niedostosowanych do wieku dziecka, takich jak soki, miód czy wędliny.
  • Zbyt długie podawanie posiłków wyłącznie w formie papki może negatywnie wpływać np. na rozwój sprawności aparatu mowy, dlatego warto stopniowo wprowadzać różnorodne tekstury i formy pokarmów.

Rozszerzanie diety niemowlaka – 6 błędów

Boję się bałaganu

Choć problem na pierwszy rzut oka może się wydawać błahy, dla wielu rodziców jest sporym wyzwaniem. Sprzątanie przy dziecku jest porównywane do mycia zębów w trakcie jedzenia czekolady, a przy rozszerzaniu diety to zabawne powiedzenie jest wyjątkowo trafne. Chwila odkrywania nowych smaków to często mycie połowy mieszkania, włącznie z samym dzieckiem. Dlatego marka Canpol babies przybywa z ratunkiem w postaci silikonowych śliniaków oraz nowych naczyń, wyposażonych w praktyczne rozwiązania. Jeśli nie chcesz mierzyć rekordów dziecka w rzucie naczyniami, wybierz miseczkę oraz talerzyki z przyssawką. Ten element zapobiega przypadkowemu przesuwaniu się naczynia po powierzchni stołu lub blatu krzesełka do karmienia, uniemożliwiając przewrócenie lub zrzucenie naczynia na podłogę. Kubek z rurką Canpol babies, dzięki membranie na końcu słomki zapobiega niekontrolowanemu wylewaniu picia. Śliniak silikonowy Canpol babies z kieszonką zabezpieczy ubrania maluszka, a duża pojemna kieszonka wyłapie wszystkie „nietrafione” kęsy. Dodatkowo możesz go umyć w zmywarce, co znacznie ułatwi proces sprzątania.

Czy Twoje obawy zostały rozwiane?

Rozszerzanie diety może być momentem pełnym obaw i niepewności, ale warto pamiętać, że jest to naturalny proces rozwoju dziecka, który po prostu trzeba przejść. Większość dzieci dostosowuje się do nowych pokarmów stopniowo i bezproblemowo. Ważne jest, aby podejść do tego procesu z cierpliwością i zrozumieniem, nie zapominając, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Wspólne eksplorowanie nowych smaków i konsystencji mogą sprawić, że rozszerzanie diety stanie się przyjemnym doświadczeniem zarówno dla dziecka, jak i rodziców.

Więcej porad oraz wszystkie wspomniane w tekście naczynia do rozszerzania diety znajdziesz na stronie Canpol babies.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat