Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Rozpoczął się adwent i przedświąteczne zwyczaje

Artykuł

Ruszył okres przedświątecznych przygotowań, a w wraz z nim podniosłych tradycji i symboli. To także czas rozmyślań o własnej rodzinie i wierze.

Adwent przedswiateczne zwyczajej
Autor: Materiały prasowe

Naturalnie pierwszym skojarzeniem z adwentem jest kalendarz z czekoladkami, który uwielbiają szczególnie dzieci. Ale można sobie ten obyczaj urozmaicić, np. ozdobnym drewnianym pierścieniem adwentowym na którym w rodzinnym gronie będzie się układać świeczki, figurki czy zdjęcia.

Rekolekcje, poranne msze i ta przyjemna atmosfera, związana z oczekiwaniem na święta Bożego Narodzenia – to stałe elementy adwentu. Przypomnijmy, że dzieli się on dwa okresy – od 1 do 16 grudnia i od 17 do 24 grudnia, dnia wigilijnego. Z jednym i z drugim nierozerwalnie wiąże się szereg tradycji oraz obyczajów. Na mszach roratnich zapala się świece woskowe, w domach plecie się wieńce adwentowe, dni do wigilii odlicza się w specjalnym kalendarzu i zapala się świeczki lub żarówki na baterię w lampionach. Wszystko przybiera charakter odświętnego misterium.

Najbardziej znanym z tych chrześcijańskich symboli jest oczywiście kalendarz adwentowy. Ten pomysł narodził się w XIX wieku i został wprowadzony przez niemieckich luteran. Pomimo ściśle religijnego pochodzenia ma on dziś także charakter świecki i komercyjny, ponieważ jest powszechnie używany w polskich domach bez względu na wyznanie. W takim kalendarzu za ponumerowanymi 24 drzwiczkami czy okienkami można znaleźć drobne symbole, związane z narodzinami Jezusa. Bardzo często są to czekoladki i słodycze, drobne artykuły kosmetyczne, biżuteria, przyrządy do majsterkowania czy niewielkie elementy garderoby.

A czy da się sobie czymś tę piękną tradycję jeszcze bardziej urozmaicić? Naturalnie! W trakcie adwentu upływające dni do wigilii można odliczać nie tylko klasycznym kalendarzem, lecz również drewnianym pierścieniem niemieckiej marki Grimm’s. Jest to dekoracyjny zestaw urodzinowy lub adwentowy właśnie, szczególnie popularny u naszych zachodnich sąsiadów. Składa się z 8 elementów z drewna lipowego, z których każdy ma po trzy małe otwory. Łącznie spirala posiada więc ich 24, tyle ile dni pozostało do wigilii. Całość po złożeniu osiąga średnicę 40 cm i od razu przyciąga uwagę swoim naturalnym wyglądem, przyjemnym dotykiem i "ciepłym" zapachem, właściwym jedynie drewnu.

Wykorzystując ozdobne drewniane figurki (jest ich do wyboru mnóstwo - np. zwierzęta, kwiat, grzyb, choinka, wiatrak, dom, gwiazda lub miniaturka tęczy), postacie z papieru lub świeczki z pszczelego wosku, można stworzyć z pierścienia wspaniałą dekorację. Każdego dnia umieszczamy w otworze jedną ozdobę, co szczególnie przypadnie do gustu dzieciom. Oczywiście na spirali można ułożyć także widokówki czy zdjęcia. Pole do popisu jest szerokie, cała konstrukcja pozwala tworzyć atrakcyjne i pomysłowe ornamenty.

Do wyboru są różne wersje pierścienia – kolorowa, tęczowa i naturalna. Drewno pomalowane jest nietoksycznym olejem na bazie roślinnej, dlatego spirala jest bezpieczna dla dzieci. To doskonały wyróżnik w domu w tym podniosłym czasie.

Pierścień Grimm’s powstał jako element praktycznego wychowania w duchu rodzinnych rytuałów, zgodnie z pedagogiką Montessori. To pojęcie powstało od nazwiska włoskiej lekarki Marii Montessori - twórczyni systemu wychowania, opartego na indywidualnym cyklu rozwoju każdego dziecka i swobodzie wyboru, koncentracji oraz samokontroli. Wykorzystywała ona familijne rytuały w swej pracy, na każdym kroku podkreślając ich znaczenie dla edukacji, rozwoju i duchowości dzieci.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat