Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Róża jako lek Właściwości zdrowotne róż i olejku różanego

Artykuł

Róża, uznawana za jeden z najpiękniejszych kwiatów na świecie, ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale również odgrywa istotną rolę w medycynie naturalnej i aromaterapii. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom róż jako leku, eksplorując zarówno tradycyjne jak i współczesne zastosowania róż i olejku różanego w lecznictwie.

Roza lek600
Autor: Materiały zewnętrzne

Historia Użycia Róż w Medycynie

Użycie róż w medycynie ma długą i zróżnicowaną historię. W starożytnych cywilizacjach, takich jak Egipt, Grecja, Rzym, a także w Chinach i Indiach, róża była ceniona nie tylko ze względu na swój zapach i urodę, ale również ze względu na liczne korzyści zdrowotne. Róża, zwłaszcza w postaci olejku, była używana w leczeniu różnorodnych dolegliwości, od problemów skórnych po zaburzenia emocjonalne.

Właściwości Lecznicze Róży

 1. Bogactwo Antyoksydantów: Róże, zwłaszcza ich płatki, są bogate w witaminę C i inne antyoksydanty, które pomagają w neutralizowaniu szkodliwych wolnych rodników w organizmie.

 2. Właściwości Przeciwzapalne: Związki znajdujące się w różach wykazują działanie przeciwzapalne, które może przyczyniać się do łagodzenia stanów zapalnych i obrzęków.

 3. Wpływ na Nastrój i Redukcja Stresu: Olejek różany jest znany ze swoich właściwości uspokajających, które mogą pomóc w walce ze stresem i poprawie nastroju.

 4. Zastosowanie w Dermatologii: Olejek różany jest ceniony w kosmetyce za swoje właściwości nawilżające, regenerujące i przeciwstarzeniowe, pomagając w utrzymaniu zdrowej i promiennej skóry.

 5. Antybakteryjne i Antywirusowe Właściwości: Róża wykazuje działanie antybakteryjne i antywirusowe, co czyni ją pomocną w profilaktyce i leczeniu infekcji.

 6. Wspomaganie Układu Pokarmowego: Róża jest stosowana do łagodzenia problemów żołądkowych, takich jak biegunka, zaparcia czy wrzody.

Olejek Różany i Jego Zastosowania

Olejek różany, pozyskiwany głównie z płatków róż damasceńskich, jest jednym z najbardziej cenionych i kosztownych olejków eterycznych. Znajduje on szerokie zastosowanie w aromaterapii, medycynie naturalnej oraz kosmetologii.

 1. Aromaterapia: Inhalacja olejku różanego może pomóc w łagodzeniu napięcia nerwowego, redukcji stresu, a także poprawie jakości snu.

 2. Masaże i Kąpiele: Olejek różany jest często dodawany do olejków masażowych i kąpieli, pomagając w relaksacji i łagodzeniu bólu.

 3. Pielęgnacja Skóry: Stosowanie produktów zawierających olejek różany może przyczynić się do poprawy kondycji skóry, zapobiegania starzeniu i leczenia problemów skórnych.

Naukowe Badania nad Różą i Olejkiem Różanym

Współczesne badania potwierdzają wiele tradycyjnych zastosowań róży i olejku różanego. Badania kliniczne wykazały, że róża posiada właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antybakteryjne, a także może wpływać korzystnie na nastrój i zdrowie psychiczne. Niemniej, istnieje potrzeba dalszych badań, aby w pełni zrozumieć i potwierdzić te właściwości.

Praktyczne Zastosowania

 • W Kuchni: Róża jest także używana w kuchni, szczególnie w kuchniach bliskowschodnich i azjatyckich, dodawana do potraw i napojów za swój charakterystyczny smak i aromat.

 • W Domowych Zabiegach Pielęgnacyjnych: Płatki róż mogą być stosowane w domowych maseczkach i tonikach do skóry, zapewniając naturalną pielęgnację.

Zalecenia i Ostrzeżenia

Chociaż róża i olejek różany są generalnie bezpieczne, mogą powodować reakcje alergiczne u niektórych osób. Zawsze zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii opartej na naturalnych środkach, szczególnie w przypadku ciąży, karmienia piersią lub obecności poważnych schorzeń.

Podsumowanie

Róża i olejek różany mają bogatą historię zastosowań w medycynie naturalnej i aromaterapii. Ich wyjątkowe właściwości zdrowotne sprawiają, że są one cennym dodatkiem do różnych form leczenia i pielęgnacji. Od działania antyoksydacyjnego, przez właściwości przeciwzapalne, aż po wsparcie dla zdrowia psychicznego i skóry, róża oferuje szeroki zakres korzyści zdrowotnych, które są cenione od wieków.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Między nami żywiołami Miss Kraken

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat