Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Prawo

Przywileje w PIT dla osób samotnie wychowujących dziecko

Artykuł

Choć każdy obywatel ma obowiązek płacenia podatków, to jednak niektórzy mogą liczyć na pewne ulgi, wynikające ze specyficznej sytuacji życiowej, w jakiej się znajdują.

Przywileje pit matka samotne dziecko
Autor: Autor zewnętrzny

Dotyczy to, między innymi, samotnych rodziców, którym państwo chce w ten sposób ułatwić i tak trudne zadanie wychowania dzieci na własną rękę.

Na początek należy podkreślić, że prawo podatkowe samotnych rodziców określa jako opiekunów, którzy w rzeczywistości wychowują dziecko samodzielnie, bez udziału drugiego rodzica. Nie ma tu znaczenia ich stan cywilny. A na co dokładnie może liczyć rodzic, który sam opiekuje się potomkiem?

Przede wszystkim samotny rodzic ma możliwość wspólnego rozliczenia PIT-u tak, by cały uzyskany dochód został podzielony na dwie osoby. Niemniej jednak, prawo nakazuje, by później podatki zostały podwojone. Mimo wszystko jest to rozwiązanie dogodniejsze dla podatnika niż rozliczenie samodzielne. Zwrot w takim przypadku wynosi dokładnie 556zł, co stanowi tzw. kwotę zmniejszającą podatek. Rozliczanie się z dzieckiem jest szczególnie korzystne dla osób, które z uwagi na zarobki kwalifikują się do 32-procentowej stawki podatkowej. Po podziale dochodu między rodzica a dzieci, pozostają bowiem przy stawce 18%. W efekcie podatek dochodowy jest wyraźnie niższy. Niestety, wspólne rozliczenie podatków z dziećmi nie jest możliwe dla osób, których dochody opodatkowane są podatkiem liniowym ani tych, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej lub ryczałtu ewidencjonowanego.

Istnieje również ulga na dziecko, zwana też ulgą prorodzinną. Mogą z niej skorzystać wszyscy rodzice, bez względu na to, czy wychowują potomstwo samotnie, czy w parze. Prawo działa tu jednak bardziej na korzyść samotnych opiekunów. Obowiązuje ich wyższy próg dochodowy, od którego można liczyć na ulgę. O ile dla osób wychowujących dziecko w parze, ale nie rozliczających się wspólnie, limit wynosi 56 000 zł, o tyle dla samotnych rodziców jest to aż 112 000zł. Warto przy tym zaznaczyć, że bez względu na to, czy podatki będzie się rozliczać całą rodziną, czy jako samotny rodzic z dzieckiem, zawsze korzysta się z jednakowych druków PIT-37 lub PIT-36. W celu skorzystania z ulgi na dziecko do formularza PIT trzeba dodać załącznik PIT/O.

Źródło: www.rozliczeniepit.pl/ulgi-i-odliczenia/pit-ulga-samotnie-wychowujacych-dziecko/

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.8/5. Oceniono 2 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat