Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Wcześniak

Przytulanie ratuje życie wcześniakom

Artykuł

Co roku, na całym świecie przedwcześnie rodzi się 15 milionów dzieci, które potrzebują szczególnej opieki.

Przytulanie ratuje zycie wczesniakom
Autor: Materiały prasowe

Jak podkreślają lekarze, niezwykle istotnym elementem tej opieki jest kangurowanie, które może nawet uratować ich życie. Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny otwarto kolejną, 37 EMOstrefę, umożliwiając zarówno mamie jak i tacie nawiązywanie więzi z dzieckiem od pierwszych chwil po urodzeniu.

Kangurowanie to sposób przytulania noworodka skóra przy skórze, klatką piersiową do klatki piersiowej. Dzięki temu dziecko słyszy bicie serca mamy lub taty, jest delikatnie kołysane, czuje ruchy klatki piersiowej i ogrzewane jest ciepłem ciała rodzica. Jak wykazały liczne badania, takie przytulanie utrzymuje regularne bicie serca u dziecka, zwiększa się ilość tlenu we krwi, rzadsze są zaburzenia oddychania oraz ryzyko infekcji. W przypadku wcześniaków często oznacza to większe szanse na przeżycie.

„Co roku w naszym Szpitalu rodzi się niemal pół tysiąca wcześniaków. Dla ich prawidłowego rozwoju niezbędna jest szczególna opieka, nie tylko lekarzy, ale również mamy i taty, już od pierwszych chwil po narodzinach. Dzięki kangurowaniu wspomagamy rozwój umysłowy i umiejętności motoryczne noworodka. Dziecko szybciej przybiera na wadze, ma lepszy sen, a karmienie piersią jest dużo łatwiejsze. Cieszymy się, że coraz więcej osób wie o zaletach kangurowania i że właśnie w naszym Szpitalu w dniu Światowego Dnia Wcześniaka powstała EMOstrefa, która wspiera rodzicielstwo bliskości.” – mówi dr n. med. – Beata Pawlus, Lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny.

Kolejne EMOstrefy w całej Polsce

Warszawski Szpital przy ul. Madalińskiego jest 37 EMOstrefą otwartą od 2016 roku. Takie miejsca – z niebieskim Koalą EMO – możemy spotkać już w 23 szpitalach w 19 miastach w całej Polsce. Za akcję odpowiedzialna jest marka EMOtopic, która chce wspierać rodziców na co dzień, ale przede wszystkim w sytuacjach, w których budowanie bliskości jest utrudnione – np. w przypadku leczenia dziecka czy pobytu noworodka w inkubatorze. Dlatego właśnie w ramach ogólnopolskiego programu „Blisko z Tobą chcę być”, w 2016 roku rozpoczęła tworzenie EmoStref, które umożliwią rodzicom bliski kontakt ze swoimi dziećmi. W ramach programu polskim szpitalom przekazywane są fotele do kangurowania lub rozkładane łóżka dla rodziców czuwających przy swoich dzieciach. Jak mówią organizatorzy akcji to nie koniec przekazań, a kolejne szpitale w całej Polsce

Fotel do zadań specjalnych

Do tej pory EMOstrefy powstawały głównie na oddziałach neonatologicznych, aby wspierać mamy w rodzicielstwie bliskości i umożliwiać kangurowanie maluszków, które leżą w inkubatorach. Tym razem marka EMOtopic ufundowała, aż dwa fotele do kangurowania, które stanęły na dwóch oddziałach Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny przy ulicy Madalińskiego w Warszawie.

Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka jeden z foteli stanął na Oddziale Neonatologii. Drugi zaś wyjątkowo na Bloku Porodowym, aby okazję do nawiązania więzi z dzieckiem mieli również tatusiowie, których pociechy rodzą się metodą cesarskiego cięcia, a mama nie ma jeszcze możliwości kangurowania noworodka. Wtedy do akcji wkracza tata, który na wygodnym fotelu może przytulać maluszka i poznawać go już od pierwszych chwil.

„Pierwszego kontaktu z dzieckiem nie da się porównać do żadnego innego przeżycia. Cieszę się, że miałem możliwość przytulać syna od pierwszych chwil po urodzeniu – jestem pewien, że zaprocentuje to w naszych relacjach w przyszłości. Razem z żoną obserwujemy, że dzięki kangurowaniu nasz syn jest dużo spokojniejszy i ładnie przybiera na wadze. Po wyjściu ze szpitala będziemy kontynuować kangurowanie i masowanie Franciszka.” – mówi Daniel Grzybowski, tata małego Franciszka.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat