Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Programowanie od podstaw

Artykuł

W grudniu 2015 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało zmiany w podstawie programowej, których głównym celem ma być wprowadzenie w 2017 roku nauczania programowania we wszystkich szkołach i szerokopasmowego Internetu dla wszystkich szkół.

Programowanie od podstaw
Autor: Materiały prasowe

Dziedzinę programowania MEN uważa jako podstawową kompetencję XXI wieku, a dotychczasowy program informatyki w szkołach nazywa „archaicznym”. Dlaczego nasze dzieci powinny umieć programować i na czym polega język scratch – o którym większość rodziców jeszcze nie słyszało?

Nowy przedmiot programowania w szkołach ma towarzyszyć uczniom już od pierwszej klasy szkoły podstawowej, aż do klasy maturalnej. Programowanie w szkołach będzie polegało m.in. na wizualnym programowaniu prostych sytuacji lub historyjek według pomysłów uczniów, opracowywanych wspólnie z nauczycielami, a także kształceniu logicznego myślenia. Według prognoz MEN-u w najbliższych latach będziemy mieli do czynienia z niedoborem ekspertów w dziedzinie programowania, a rynek już teraz znacznie podnosi rangę zawodów informatycznych.

Programowanie kluczem do dobrego zatrudnienia

Nowe technologie towarzyszą nam obecnie w każdej dziedzinie życia, od zdrowia po rozrywkę. Wraz z ich rozwojem zwiększa się potrzeba na dobrze wykwalifikowanych programistów, którzy będą w stanie rozwiązywać wciąż pojawiające się i nieznane dotąd problemy. Informatycy to obecnie najbardziej poszukiwana grupa zawodowa, jednak zmiany zapowiadane przez MEN mają na celu nie tylko wykształcenie nowych informatyków, ale też budowanie świadomości kolejnych pokoleń o funkcjonowaniu zmieniającego się świata i procesów, które w nim zachodzą. Taka wiedza będzie gwarancją dobrego zatrudnienia.

Według założeń nowego programu nauczania, uczeń po kilku latach nauki będzie potrafił m.in.:

  • Zaprojektować i utworzyć własny program i zastosować w nim np. procedury „wejścia” i „wyjścia”, wyrażenia arytmetyczne i odpowiednie struktury danych
  • Testować własne programy i objaśniać ich funkcjonowanie
  • Wykorzystać inne programy i aplikacje do komputerowego rozwiązywania problemów.

Nauka i zabawa mogą iść w parze

Kodowanie nazywane jest obecnie „trzecim językiem”, którego znajomość od najmłodszych lat zwiększa świadomość funkcjonowania współczesnego świata. Z myślą o najmłodszych powstał edukacyjny język obiektowy, tzw. scratch, będący środkiem do nauczania dzieci i młodzieży od 8 roku życia. Umożliwia on łatwe tworzenie interaktywnych animacji, gier, historyjek, które odbywa się w sposób wizualny – poprzez przeciąganie kolorowych puzzli i postaci z zasobnika. Ich układ tworzy kod przypisany konkretnemu obiektowi. Scratch pokazuje dzieciom, ale też ich rodzicom, że programowanie nie musi być skomplikowaną dziedziną, a nauczanie jego podstaw może być świetną zabawą.

Wraz ze wzrostem zainteresowania dzieci programowaniem, powstają nowe inicjatywy, które pomagają im je opanować. Istnieją różne formy przekazywania wiedzy, a jedną z nich są warsztaty i kolonie dla dzieci, na których oprócz zabawy dzieci zdobywają praktyczną wiedzę.

Warsztaty TwójRobot.pl to kursy z budowania i programowania robotów, które idealnie rozwijają wśród dzieci umiejętności logicznego myślenia i programowania. Zaczynamy od zapoznania się z problemem, a następnie przechodzimy do jego rozwiązania poprzez zbudowanie konstrukcji i jej zaprogramowanie – mówi Monika Kirol, z TwójRobot.pl – Działanie i następnie obserwowanie efektów powoduje, że dzieci poprzez zabawę uczą się najważniejszych elementów jakimi są logiczne myślenie i algorytmy.

Również platformy edukacyjne online, takie jak Squla.pl, która zawiera tysiące zadań i gier zgodnych z programem nauczania, odpowiadają na zapotrzebowanie kształcenia umiejętności programowania.

Na naszej platformie nawet najtrudniejsze dla dzieci zagadnienia oraz przedmioty stają się ciekawe i łatwe do zrozumienia. Nauka poprzez zabawę daje naprawdę świetne rezultaty oraz pomaga dzieciom osiągać jeszcze lepsze wyniki w szkole – mówi Olga Żdżarska, Koordynator ds. treści w Squla.pl – Squla to także wartościowy kontakt z cyberświatem i bezpieczna przestrzeń pozbawiona reklam. Poprzez gry, misje oraz quizy chcemy zachęcić dzieci do poznawania i zgłębiania również świata informatyki. Mamy świadomość, jak ważna to obecnie dziedzina nauki i jej podstaw chcemy uczyć na naszej platformie.

Trening logicznego myślenia

Entuzjaści nauczania programowania zgodnie twierdzą, że uczy ono logicznego myślenia, precyzyjnego prezentowania myśli i pomysłów, a także umiejętności pracy zespołowej, które w późniejszych etapach nauki i w dorosłym życiu będą nieocenionymi umiejętnościami w każdej pracy, niezależnie od jej charakteru. W dzisiejszych czasach niewiedza na temat zasad działania komputerów coraz częściej nazywana jest nowym odpowiednikiem analfabetyzmu. Programowanie nie musi być zatem dziedziną specjalistów, tak jak pisanie i czytanie nie jest domeną tylko humanistów. Umiejętność programowania przyda się każdemu – zwłaszcza tym, którzy chcą w przyszłości zawojować świat!

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat