Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Porządki z małym pomocnikiem

Artykuł

Wydawać by się mogło, że obecność dzieci w domu nie idzie w parze z porządkiem. Nic bardziej mylnego!

Porzadki maly pomocnik
Autor: Materiały prasowe

- To od nas zależy jakie nawyki ukształtują się u dzieci, i czy będą chętnie pomagać podczas sprzątania domu – mówią eksperci Polskiej Izby Gospodarczej Czystości. Dziecko w pierwszych latach życia jest naszym naśladowcą. Warto mieć to na uwadze i stać się dla małego pomocnika nauczycielem przekazującym wartościowe nawyki.

Każdego dnia stawiamy czoła niezliczonej ilości obowiązków. Pranie, sprzątanie, gotowanie, opieka nad dziećmi. Niejednego ogrom obowiązków mógłby przerosnąć. Do wszystkich zadań, jakie musimy wykonać w ciągu dnia, warto podejść w przemyślany sposób. Najlepszym rozwiązaniem jest łączenie ze sobą mnożących się zadań. Zastanawiacie się w jaki sposób? Wystarczy stworzyć prosty plan działania, przygotować fachowy sprzęt i zaangażować w prace porządkowe małych pomocników. Dla dzieci będzie to ogromna frajda, pozwalająca łączyć przyjemne z pożytecznym, a dla rodziców możliwość pogodzenia domowych obowiązków z opieką nad nimi. Sprzątając wspólnie z dziećmi można mieć je nieustannie na oku.

Czy jest to jedyna korzyść? Zdecydowanie nie! Angażowanie domowników w porządki pozwala od najmłodszych lat rozwijać dobre nawyki dbania o swoje otoczenie. Wyposażenie małego pomocnika w niewielkich rozmiarów zmiotki, szufelki, gąbki, ścierki i cały sprzęt, który jest na wysokości wzroku, to nauka, która zaprocentuje w dorosłym życiu. Jednak, aby nawyk trwale zagościł w naszym życiu, musi być wielokrotnie oraz regularnie powtarzany. Badania pokazują, że zwyczaje wprowadzone i utrzymywane do dziewiątego roku życia są łatwiejsze do kontynuowania w późniejszych latach*.

Sprzątając wspólnie dom należy zadbać o szereg kwestii, które sprawią, że dziecko będzie bezpieczne. Na pierwszym miejscu listy priorytetów powinno znaleźć się dobór środków chemicznych i detergentów czyszczących, dostosowanych do potrzeb domowników. - Obecnie na rynku producenci posiadają szeroką ofertę produktów m.in. antyalergicznych lub z ekologicznymi składami, wśród których znalazły się syntetyczne środki powierzchniowo czynne, zawierające zarówno naturalne, jak i syntetyczne związki. Zaletą środków powierzchniowo czynnych jest brak toksycznych substancji oraz skład ulegający biodegradacji, przyjazny dla skóry. Ekologiczne środki czystości, spełniające rygorystyczne kryteria określone przez Komisję Europejską, oznaczone są symbolem ECOLABEL – mówi Jacek Szargan, ekspert Polskiej Izby Gospodarczej Czystości. Przygotowanie do pracy wymaga także zaopatrzenia się w ubranie ochronne dla siebie oraz małego pomocnika, wśród których znajdują się rękawice oraz fartuszek dla dziecka chroniący ciało. Z kolei po wykonaniu wszystkich czynności należy wspólnie z maluchem umyć ręce lub zdezynfekować w przypadku usuwania zabrudzeń po domowych pupilach. Dezynfekcja jest konieczna także w przypadku czyszczenia akwarium lub terrarium.

Równie ważna jest kwestia przechowywania detergentów. Powinny być trzymane poza zasięgiem dzieci. Dorastając nasze pociechy chcą poznawać świat, są ciekawe każdego elementu otaczającej rzeczywistości. Mając na uwadze różnorodne kolory środków chemicznych, mogą one wzbudzić jeszcze większe zainteresowanie maluchów. Łatwo dostępne substancje mogą być dużym zagrożeniem dla życia i zdrowia. Należy zadbać o to, by produkty do utrzymywania czystości znajdowały się w takim miejscu, do którego dziecko się nie dostanie. Najlepszym rozwiązaniem jest wysoka półka lub zamykana szafka. Jeżeli szafka nie znajduje się wystarczająco wysoko, być może warto rozważyć montaż kłódki lub profesjonalnych blokerów. Zanim przystąpimy do działania, powinniśmy przygotować niezbędny sprzęt, a także środki czyszczące we własnym zakresie. Pozwoli to ograniczyć kontakt dzieci z środkami chemicznymi do minimum. Niezbędny będzie również krótki instruktaż przed przystąpieniem do pracy.

Jak widać dbanie o porządek, kiedy w domu pojawia się dziecko, nie musi być trudne. Wspólne sprzątanie może przynieść wiele korzyści. Dziecko powinno uczyć się, że po skończonej zabawie zawsze trzeba posprzątać zabawki na miejsce, dzięki czemu będą gotowe przed kolejną zabawą. Wspólne sprzątanie pozwala wyrobić dobre nawyki, a przy tym spędzić wspólnie znacznie więcej czasu łącząc przyjemne z pożytecznym.

*Źródło: www.psychologytoday.com

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat