Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Porządek przy małym dziecku

Artykuł

Jak sprzątać, by było bezpiecznie - radzi Polska Izba Gospodarcza Czystości

Porzadek male dziecko
Autor: Materiały prasowe

Regularne utrzymanie porządku w domu to twardy orzech do zgryzienia. Praca, codzienne obowiązki, czas na hobby… Zadanie staje się jeszcze większym wyzwaniem, gdy pojawia się małe dziecko. Znalezienie czasu na codzienne porządki to jedno, drugie – dostosowanie wykonywanych czynności oraz wybór używanych detergentów, tak aby były bezpieczne na malucha. O czym należy pamiętać? Polska Izba Gospodarcza Czystości radzi:

Po pierwsze – regularność

Regularność jest kluczem do utrzymania porządku nie tylko, kiedy w domu mamy małe dziecko. Dobre nawyki, które wypracowujemy całe życie (także w czasie „pre-rodzicielskim”), zostają z nami na długie lata. Podobnie jest z dbałością o porządek. O jakich nawykach mowa? Wbrew pozorom chodzi o drobne czynności. Pamiętaj, aby odkładać rzeczy na swoje miejsce. Jeden przedmiot nieodłożony na miejsce to jeszcze nie bałagan. Oczywiście, ale kiedy kolejne 20 rzeczy nie trafi na swoje miejsce – bałagan wisi w powietrzu. Dzięki temu prostemu nawykowi zapobiegniesz tworzeniu się niepotrzebnego nieporządku. Istotne jest również, aby nie odkładać pewnych czynności na później. Jeśli gotujesz – warto na bieżąco „ogarniać” dookoła. Dzięki temu, na koniec przygotowywania posiłku, do sprzątnięcia zostanie już tylko garnek i palnik. Podobnie w innych sytuacjach. Z drobnymi porządkami nie warto czekać do ostatniej chwili. O czym jeszcze należy pamiętać? Minimalizm! O tak, każdy z nas lubi „chomikować”. Gromadzenie rzeczy nie tylko utrudnia utrzymanie porządku, ale może stwarzać warunki do osadzania się kurzu oraz bakterii. Kiedy w domu mamy małe dziecko, szczególnie wtedy musimy zapobiegać takim siedliskom bakterii. Dobrym rozwiązaniem jest przegląd szaf i półek. Przedmioty lub ubrania, których już nie używasz, możesz oddać potrzebującym. Oczyszczając swoją przestrzeń, od razu spełnisz dobry uczynek! Skoro poruszyliśmy temat minimalizmu w domu, pamiętaj również, aby zakupy robić z głową – nie kupuj rzeczy pod wpływem chwili lub tych, których użyjesz raz. Niepotrzebne rzeczy nie będą zajmowały cennego miejsca w domu. Na koniec jeszcze jedna złota rada dotycząca regularności. Obowiązki domowe podzielcie między siebie. W końcu co dwie głowy, to nie jedna!

Po drugie – nie wszystko na raz!

Dobrze rozumiemy, że chociaż w domu pojawia się maluch, nie jedna osoba nadal chce być Perfekcyjną Panią (lub Panem) domu. To oczywiste, że chcemy utrzymać standard, do którego się przyzwyczajamy, ale pamiętaj, że się nie rozdwoisz ani nie roztroisz! Zajmowanie się pociechą pochłania cały czas, a kiedy tylko zaśnie – łapiemy za ścierkę, mop, szybko myjemy okna, robimy pranie i stajemy na głowie, aby dom lśnił czystością. Brzmi znajomo? A gdzie w tym wszystkim chwila dla Ciebie? Tu właśnie przydaje się sprzątanie na bieżąco, dzięki któremu zapobiegniemy tworzeniu się bałaganu. Jeśli chodzi o większe porządki, takie jak odkurzanie, czy zmywanie podług, warto wyznaczyć na nie jeden dzień w tygodniu. Zaplanowanie konkretnych czynności i wyznaczenie ich na poszczególne dni sprawi, że dom będzie czysty, a Ty nie oszalejesz z nadmiaru obowiązków!

Po trzecie – bezpieczna chemia, bezpieczne dziecko

Narodziny dziecka przewracają życie do góry nogami. Niemalże z dnia na dzień wszystko musi zostać podporządkowane pod obecność malucha w domu. Jedną z takich kwestii jest dostosowanie doboru chemii gospodarczej do czyszczenia powierzchni w taki sposób, aby nie stwarzała zagrożenia dla naszej pociechy. Zacznij od sprawdzania składów detergentów. Najlepiej, aby były oznaczone certyfikatami potwierdzającymi bezpieczeństwo. Obecnie na rynku producenci posiadają szeroką ofertę produktów m.in. antyalergicznych lub z ekologicznymi składami. Powierzchnie czyszczone tymi detergentami, będą przyjazne dzieciom. Zwróć uwagę również na substancje zapachowe – te sztuczne często są drażniące, mogą wywoływać również uczulenia. Czym je zastąpić? Olejki eteryczne to świetne rozwiązanie. Przyjemny zapach produktów, które je zawierają, zostaje w powietrzu na długo, a przy tym jest bezpieczny dla malucha. Podobna zasada istotna jest przy wyborze środków chemicznych takich jak płyn do prania. Kiedy chodzi o ubrania maluszka, stosuj płyny i proszki delikatne, które nie podrażnią jego delikatnej skóry. Wybór odpowiednich produktów – to jedno. Istotną rolę odgrywa również sposób ich przechowywania. Producenci i dystrybutorzy zobowiązani są do produkcji detergentów szkodzących zdrowiu w takim opakowaniu, którego dziecko nie otworzy samodzielnie. Dlatego warto przechowywać wszelkie produkty w oryginalnych opakowaniach. Co więcej, niebezpieczne lub szkodliwe środki trzymaj na wysokiej półce lub w zamkniętej szafce poza zasięgiem rączek dziecka, tak aby nie sięgnęło po nie samo.

Po czwarte – sprzątajcie razem

Ostatnia, ale nie mniej cenna rada dotyczy sprzątania razem z dzieckiem. Oczywiście, kiedy zaczyna być ono już świadome. Po zabawie pokaż, że zawsze trzeba posprzątać zabawki na miejsce, dzięki czemu będą od razu gotowe do ponownej zabawy. Domowe czynności również możesz wykonywać razem ze swoją pociechą. W ten sposób spędzicie więcej czasu razem, a maluch od początku będzie uczył się dobrych nawyków.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek DC LIGA SUPER-PETS

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat