Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Pomoc finansowa dla rodziców, co jeszcze oprócz 500+ mogą otrzymać rodzice?

Artykuł

Posiadanie dziecka wiąże się z wieloma wydatkami, którym nie wszyscy rodzice są w stanie podołać.

Pomoc finansowa dla rodzicow
Autor: Materiały zewnętrzne

Nie zostają jednak sami – w szczególnych przypadkach mogą liczyć na finansową pomoc ze strony państwa. Dlatego zobacz, na jakie ulgi, zasiłki możesz liczyć.

1. Rodzina 500+

Zacznijmy od najpopularniejszego w ostatnich latach dodatku, czyli pieniędzy przyznawanych w ramach rządowego programu Rodzina 500+. W początkowym etapie realizacji tego programu dodatek w wysokości 500 zł był przyznawany na drugie oraz każde kolejne dziecko. Natomiast pieniądze na pierwsze potomstwo można było uzyskać, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekraczał określonej wysokości.

Warto jednak wiedzieć, że obecnie 500+ przysługuje na każde dziecko, nawet pierwsze (i jedyne), nie ma żadnych dodatkowych wymagań, może je więc otrzymać każdy, kto wypełni wniosek.

Co istotne, 500+ przyznawane jest aż do ukończenia przez dzieci pełnoletności. Ale to nie wszystkie świadczenia, na jakie można liczyć. Zasiłki, ulgi na dziecko, jakie możesz dostać, wymienia serwis www.oszczedzanienaetacie.pl, gdzie opisane jest także, jak je otrzymać i gdzie złożyć wniosek. My przyjrzymy się jeszcze innym, często przyznawanym rodzajom pomocy.

2. Becikowe

Na każde nowonarodzone dziecko można otrzymać jednorazową pomoc w wysokości 1 000 zł. Nie można jednak przekroczyć dochodu w rodzinie na osobę w wysokości 1 922 zł netto, który jest liczony na podstawie poprzedniego roku kalendarzowego. Co istotne, podczas obliczania dochodu, uwzględniane jest także dziecko.

Aby skorzystać z tej pomocy, należy złożyć wniosek, na co rodzice mają 12 miesięcy od dnia porodu.

3. 300+ dla ucznia

Oprócz 500+ dla każdego dziecka, które nie ukończyło 18 lat, można w 2020 roku otrzymać 300+ na ucznia. Program ten nazywany jest Dobry Start i w tym roku po raz trzeci będą wypłacane w jego ramach środki.

Pomoc tę można otrzymać raz w roku, świadczenie wynosi 300 zł. Najpierw należy jednak złożyć wniosek, przy czym można to zrobić przez internet. Dzięki temu rodzice mogą pokryć część wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego, zapewnić swoim dzieciom nowe podręczniki, zeszyty szkolne czy inne akcesoria papiernicze.

4. Zasiłek rodzinny

Rodzice, którzy są w trudnej sytuacji finansowej, mogą wnioskować o zasiłek rodzinny. Aby spełnić wymagania świadczenia, dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć w 2020 roku 674 zł lub 764 zł, jeśli dziecko jest niepełnosprawne.

Zasiłek przyznawany jest co miesiąc, a jego wysokość zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko. W 2019 roku wynosił od 95 zł do 135 zł.

5. Karta Dużej Rodziny

Ciekawym rozwiązaniem jest Karta Dużej Rodziny. Co prawda w jej ramach nie są przyznawane świadczenia pieniężne, ale można za to uzyskiwać zniżki, ulgi w wybranych instytucjach publicznych oraz prywatnych.

Kartę Dużej Rodziny otrzymują rodzice, którzy mają troje lub więcej dzieci, przy czym najstarsze dziecko nie może mieć więcej niż 25 lat, jeśli się uczy lub 18 lat, o ile nie kontynuuje nauki. Zniżki można otrzymać m.in. na przejazd transportem kolejowym, wstęp do muzeum czy nawet zakupy w dużych sieciach handlowych (również spożywcze).

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.65/5. Oceniono 2 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat