Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Polska innowacja dla lekarzy i położnych

Artykuł

W Polsce przychodzi na świat ponad 370 tysięcy dzieci rocznie. Mimo nieustannych postępów w medycynie nie wszystkie ciąże kończą się szczęśliwie.

Polska innowacja lekarze polozni
Autor: Materiały prasowe

Polska firma Nestmedic chce pomóc lekarzom i położnym doprowadzić każdą ciążę do szczęśliwego rozwiązania. Jak? Oferując telemedyczne KTG Pregnabit, którego sprzedaż ruszy jeszcze w tym roku. Producent skupił się na kilku ważnych aspektach, by stworzyć innowacyjne i nagradzane teleKTG dla współczesnych rodziców. Urządzenie to łączy w sobie nie tylko funkcje klasycznego KTG, ale też zdalną usługę analizy, łatwość obsługi i zaawansowaną technologię.

Design thinking – wokół oczekującej mamy

Twórcy teleKTG Pregnabit postawili na doskonałą jakość technologii medycznej, wsparcie specjalistów oraz nowoczesne wzornictwo. Pracując nad urządzeniem, działali według zasad design thinking – metody opracowanej przez ekspertów z Uniwersytetu Stanforda w USA.

- Podczas projektowania wszystkich detali urządzenia Pregnabit zasadnicze znaczenie miało dla nas design thinking, czyli metodologia innowacji, która łączy twórcze oraz analityczne podejście i wymaga współpracy między specjalistami z różnych dziedzin. Przez dwa lata współdziałaliśmy z inżynierami, projektantami, położnymi, lekarzami i ciężarnymi pacjentkami. Spędziliśmy dużo czasu, obserwując kobiety w ciąży i zadając wiele pytań podczas badań tradycyjnym KTG oraz urządzeniem Pregnabit – mówi dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha, pomysłodawczyni urządzenia Pregnabit, Innowatorka Roku 2016 według MIT Technology Review.

W rezultacie do produktu, akcesoriów i interfejsu wprowadzono szereg małych i kilka dużych innowacji. Powstały między innymi zupełnie nowe, bardzo komfortowe pasy, dzięki którym pacjentka może całkowicie samodzielnie założyć poprawnie i unieruchomić sondy na brzuchu. Producent złożył wniosek patentowy, by chronić prawa to tego nowego rozwiązania.

- Pozytywne doświadczenia na każdym kroku oraz maksymalna łatwość obsługi urządzenia przez oczekujące mamy były naszym priorytetem – dodaje Patrycja Wizińska-Socha.

Zaawansowana technologia wspierana przez chmurę i algorytmy

Pregnabit to jednak przede wszystkim profesjonalne urządzenie medyczne, dlatego producent zadbał o innowacje na poziomie bezpieczeństwa. Rozwiązanie oferowane przez Nestmedic jest zintegrowane z pulsometrem, co gwarantuje prawidłowe ułożenie sond na brzuchu matki i ma pomagać przy weryfikacji ich rozmieszczenia. Dzięki temu wyeliminowane zostanie ryzyko błędnego ich umieszczenia na brzuchu pacjentki.

Na urządzenie składają się cztery sensory: wspomniany bezprzewodowy pulsometr mierzący tętno oczekującej matki, ultradźwiękowa sonda FHR monitorująca akcję serca płodu, sonda TOCO mierząca poziom skurczów mięśnia macicy i znacznik ruchu płodu. W trakcie badania urządzenie na bieżąco zbiera sygnały z wszystkich sensorów. Po przeprowadzeniu pełnego badania przesyła zebrane dane do Medycznego Centrum Telemonitoringu, gdzie zostają przeanalizowane przez wykwalifikowany personel medyczny. Pracę specjalistów wspierają specjalnie przygotowane i ciągle rozwijane algorytmy.

- Nasze algorytmy wspierać będą doświadczony personel medyczny pracujący 24 godziny na dobę w Medycznym Centrum Telemonitoringu. Pomagają one m.in. nadać priorytet niestandardowym odczytom, co sprawia, że potencjalne zagrożenie będzie analizowane w pierwszej kolejności – tłumaczy dr n. med. Anna Skotny, dyrektor operacyjny w firmie Nestmedic.

Niezawodność, której oczekują przyszłe mamy, w dużym stopniu zależy od jakości użytych komponentów, precyzji wykonania urządzenia i szybkości oraz dokładności przetwarzania dużej ilości danych.

– Przygotowanie zarówno samego sprzętu, jak i oprogramowania wymagało dużego zaangażowania, nakładu pracy i wiedzy. Największym wyzwaniem – poza sprostaniem wysokim wymogom jakości – było jednak zadbanie o zgodność urządzenia z restrykcyjnymi wymaganiami dyrektywy 93/42/EWG – dodaje Anna Skotny.

Innowacja w opinii ekspertów

TeleKTG oferowane przez Nestmedic wypełnia lukę na rynku zdalnych rozwiązań dbających o zdrowie i życie nienarodzonych jeszcze dzieci i zapewnia spokój oczekującym rodzicom. W coraz bardziej mobilnym świecie brakowało urządzenia, które pozwoliłoby na wykonanie w pełni profesjonalnego badania w zaciszu domowym. To dlatego Pregnabit jeszcze przed wprowadzeniem na rynek został doceniony przez ekspertów z całego świata. Patrycja Wizińska-Socha, pomysłodawczyni urządzenia, otrzymała od MIT Technology Review prestiżowy tytuł Innowatora Roku 2016. Sam Pregnabit został uznany za najbardziej innowacyjny produkt telemedyczny na Międzynarodowych Targach Medycznych WIHE. Potencjał firmy docenili eksperci odpowiedzialni za program akceleracyjny Orange Fab, a jej międzynarodowe ambicje pozytywnie oceniło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które przyznało spółce grant na przygotowanie strategii wejścia na europejskie rynki w ramach programu Go Global.

Nestmedic jest w przededniu otrzymania certyfikacji umożliwiającej sprzedaż urządzenia w Unii Europejskiej, przygotowuje się też do pozyskania niezbędnych na ten cel środków od inwestorów – firma rozpoczęła współpracę z firmą doradczą Capital One Advisers, autoryzowanym doradcą NewConnect.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat