Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Piosenki dla dzieci - rola muzyki w rozwoju dziecka

Artykuł

O tym, że piosenki stanowią nieodzowną część rozwoju dziecka, wiadomo nie od dziś. Pełnią rolę czynnika relaksującego, rozwijają umiejętności psychospołeczne i niejako wdrażają w popkulturę. Nie należy wobec tego podchodzić ze zbyt dużą lekkością do doboru repertuaru, który na co dzień towarzyszy najmłodszym.

Piosenki dla dzieci rozwoj
Autor: Materiały zewnętrzne

Poczuj ten rytm!

Czasem nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, lecz rytm obecny jest w każdej sekundzie życia. Począwszy od pracy silnika w przejeżdżającym ulicą samochodzie, poprzez tykanie zegara, a skończywszy na biciu serca. Bezustannie słyszymy stukot, szum, pukanie, kołatanie. Szybsze, wolniejsze, stałe i nieco zmienne dźwięki. Rytm pozwala dostrzec i zrozumieć piękno świata, narzuca cykl życia, sprawia, że nie czujemy się nieswojo w otaczającym środowisku. Logiczne więc jest, że podobają nam się specjalnie stworzone konstrukty rytmiczne, jakimi są piosenki.

Ten potencjał dostrzegają także dzieci; ciężko bowiem spotkać milusińskiego, który nie lubiłby śpiewać piosenek lub chociażby słuchać ich podczas zabawy. Tym bardziej jeżeli treść zawarta w utworze zaprasza do aktywności, tak jak ma to miejsce w przypadku piosenek Majki Jeżowskiej.

Dostępne w sklepie utwory rozdzielić można na kilka kategorii:

 • wesołe piosenki o wartościowej treści;
 • utwory okazjonalne (np. na Dzień Matki);
 • piosenki świąteczne i kolędy;

Aktywność fizyczna – to jest to!

Jedna z właściwości dzieciaków? Niespożyte zasoby energetyczne! Czasem jako dorośli chcielibyśmy być tak samo zmęczeni jak wydawało nam się, że jesteśmy w czasach szkoły średniej. Zazdrościmy pociechom tego zapasu sił, dzięki którym mogą one fikać koziołki, skakać, wirować, biegać i... tańczyć! Muzyka i poruszanie się w jej rytm ma korzystny wpływ na rozwój motoryczny dziecka oraz jego sprawność fizyczną, co niejednokrotnie potwierdzone zostało badaniami naukowymi.

Przysiady, podskoki, wymachy nogami i rękami (a tak naprawdę to każdy wykonywany ruch) aktywizuje komórki mózgu, poprawia sprawność (w tym gibkość, koordynację ruchową, siłę i wytrzymałość), usprawnia pracę układu pokarmowego poprzez zwiększanie metabolizowania składników odżywczych. Dzięki pobudzeniu dziecko ma jeszcze więcej energii do figli i zabaw, za co odpowiadają między innymi endorfiny – hormony szczęścia. A uśmiech dziecka jest bezcenny.

Zaśpiewam Ci, mamo

O ile wykonywanie mniej lub bardziej skoordynowanych ruchów w rytm muzyki związany jest ściśle z funkcjonowaniem ruchowym, o tyle nie bez znaczenia pozostaje także sama treść piosenek. Proste słowa, przyjazna dziecku treść czy powtarzalność refrenów obecne w piosenkach Majki Jeżowskiej podświadomie zmusza dziecko do wspólnego śpiewania i bezstresowego przyswajania słów. Idzie za tym szereg ''efektów ubocznych''.

 • wymawiając słowa, dziecko ćwiczy artykulację;
 • wsłuchując się w tekst, aktywizuje narząd słuchu;
 • ucząc się słów, poprawia koncentrację;
 • zapamiętując utwory, poszerza zasoby pamięciowe;

Nowo nauczona piosenka nie pozostaje też bez znaczenia względem motywacji dziecka do dalszej nauki i podnosi poczucie wartości (bo to w końcu niemały sukces w tym wieku samodzielnie nauczyć się tekstu).

Efektem szkolenia wymienionych powyżej ośrodków jest łatwość w nauce, wyraźna wymowa pozbawiona tak zwanych seplenów i zainteresowanie zajęciami artystycznymi, w których przydaje się wyobraźnia.

Piosenki na wyciągniecie ręki

Majka Jeżowska jest artystką, która tworzy z myślą o dobru dzieci i nie jest przesadą stwierdzenie, że robi to świetnie! Jej utwory od lat słychać w ustach kolejnych pokoleń – wielu dorosłych wychowało się w końcu na takich utworach jak:

 • pobudzającym do działania ''Od rana mam dobry humor'';

 • klimatycznym ''Jeden dzień w roku'';

 • energetycznym ''My chcemy grać w zielone'';

 • promiennym ''Do słońca'';

Z produktów Akademii Majki Jeżowskiej (które można znaleźć TUTAJ) korzystają zarówno nauczyciele / pedagodzy szkolni, przedszkolni oraz wychowawcy w żłobkach, jak również rodzice, którzy pragną dysponować audiolistą skrojoną na miarę potrzeb dziecka. Utwory dostępne są w wersjach instrumentalnych oraz jako opcja, w której to sama Majka Jeżowska oczarowuje wokalem. Format mp3 umożliwia odtworzenie utwory zawsze, wszędzie i tyle razy ile tylko potrzeba. Warto dać się ponieść magii muzyki, bez której ubożsi bylibyśmy o masę zdolności i doskonałych chwil spędzonych wspólnie z dzieckiem oraz wspomnień, które sami nosimy w swoich sercach jako dorośli, a które zapewniła aktywność taneczno-wokalna.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.6/5. Oceniono 1 raz.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat