Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Pierwszy ząbek? Dowiedz się, jak przebiega ząbkowanie u niemowlaka!

Artykuł

Rodzice, a także najbliżsi maluszka z niecierpliwością wyczekują chwili, gdy u niemowlęcia pojawi się w buzi pierwszy ząbek. To kolejny ważny etap w rozwoju dziecka.

Pierwszy zabek
Autor: Materiały zewnętrzne

Zobacz, jak przebiega ząbkowanie u niemowlaka i co warto wiedzieć o tym procesie!

Jak przebiega ząbkowanie u niemowlaka?

Nie każda mama wie, że proces odpowiedzialny za powstawanie zębów jej maluszka rozpoczyna się… jeszcze w czasie ciąży! Zęby mleczne człowieka zaczynają rozwijać się już w 4. tygodniu życia płodowego. Z formującej się wówczas pierwotnej listewki zębowej tworzy się 20 zawiązków zębów mlecznych, które przez kolejne tygodnie ciąży ulegają mineralizacji. W momencie narodzin maluszek może mieć już wykształcone ząbki mleczne, choć nie będą one, rzecz jasna, widoczne. Szkliwo będzie przyrastać w dalszym ciągu, a gdy pokryje koronę zęba warstwą odpowiedniej grubości, zacznie się u dziecka wykształcać korzeń zęba. Rośnie on i wypycha z dziąseł koronę – tak maluszek zaczyna ząbkować.

W większości przypadków pierwsze wyrzynają się u dziecka dolne jedynki. Ząbkowanie u niemowlaka może też jednak zacząć się od górnych jedynek lub dwójek. W następnej kolejności wyrzynają się siekacze i kły, a jako ostatnie zęby trzonowe. W którym miesiącu życia rodzic może spodziewać się pojawienia się poszczególnych ząbków?

Przyjmuje się za normę, że ząbkowanie przebiega w następujący sposób:

  • jedynki – ok. 8. miesiąc
  • siekacze oraz kły – 10-19. miesiąc
  • zęby trzonowe – 15-27. miesiąc

Każde dziecko jest inne i może ząbkować w innym tempie. U niektórych niemowląt pierwszy ząbek pojawia się już w okolicach 3 miesiąca życia. Inne czekają na ten moment nawet do pierwszych urodzin i później. Ząbkowanie u niemowlaka nie podlega jednemu słusznemu schematowi, niemniej jednak prędzej czy później w jamie ustnej naszego dziecka pojawi się biały punkcik, który szybko przekształci się w ząb.

Rozdrażnienie, ból i płacz dziecka – jak rozpoznać objawy?

Ząbkowanie to konieczny i ważny proces rozwojowy, jednak towarzyszące mu symptomy nie zawsze są przyjemne. Nawet miesiąc lub dwa przed pojawieniem się w jamie ustnej pierwszego ząbka maluszek może zacząć się nadmiernie ślinić i odczuwać dyskomfort. Częstym zwiastunem bolesnych dolegliwości może być także płacz dziecka. Można powiązać go z ząbkowaniem, kiedy niemowlę:

  • jest marudne;
  • intensywnie się ślini;
  • wkłada cały czas rączki i inne przedmioty do buzi;
  • ma czerwone, opuchnięte, nabrzmiałe dziąsła;
  • może zmagać się z krótkotrwałą gorączką i wypiekami, trwającymi nie dłużej niż 48 godzin.

Ząbkowanie u niemowlaka to proces, którego nie można uniknąć, jednak rodzice mogą próbować łagodzić dyskomfort związany z wyrzynaniem się ząbków. Pomocnym w tym celu zabiegiem może okazać się delikatny masaż dziąseł dziecka lub podanie mu gryzaka wykonanego z miękkiego tworzywa. Dla lepszego efektu gryzaczek można wcześniej schłodzić w lodówce. Nie bez znaczenia jest także bliskość rodzica w tym trudnym okresie. Warto pamiętać o czułości wobec maleństwa i nie rezygnować z przytulania, całowania, kołysania w ramionach. Dobrze znany, spokojny głos mamy lub taty może ukoić płacz dziecka oraz sprawić, że poczuje się ono bezpieczniej.

Pomimo iż dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu mogą okazać się nieprzyjemne zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców, nie powinno ono wzbudzać niepokoju. Zdobyta wiedza ułatwi rozpoznanie objawów, a bliskość mamy lub taty może pomóc załagodzić dyskomfort w tym okresie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat