Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Pierwszy rowerek dla dziecka – co wybrać?

Artykuł

Pierwsze kroki malucha to ważne wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale również jego rodziców. Od tego momentu należy wspierać rozwój psychoruchowy pociechy, dostosowując zabawy i aktywności do jego wieku oraz możliwości. Warto postawić więc na przykład na rowerek biegowy adekwatny do potrzeb i wzrostu dziecka. Taki gadżet może okazać się idealnym rozwiązaniem nie tylko wtedy, kiedy chcemy zapewnić maluchowi rozrywkę, ale również jako dodatek do spacerów, jeśli piesze wędrówki niekoniecznie są jego ulubioną formą aktywności.

Pierwszy rowerek dla dziecka600
Autor: Materiały zewnętrzne

Producenci oferują nam wiele modeli rowerków biegowych dla dzieci, a aby odpowiednio dobrać je do wieku i możliwości maluchów, warto nieco bliżej przyjrzeć się tym pojazdom. Dla najmłodszych polecane są jeździki, uczące podstaw koordynacji oraz wzmacniają mięśnie i kręgosłup. Pociechy korzystające z takich jeździków — chodzików trenują utrzymywanie równowagi w pozycji stojącej. Ciekawym rozwiązaniem są te, posiadające element pozwalający na pchanie pojazdu przez rodzica – umożliwia to większą kontrolę i wsparcie ze strony dorosłego. Takie pojazdy wyposażone są zazwyczaj w trzy, czy nawet cztery koła zapewniając maksymalne bezpieczeństwo malucha. Klasyczne rowerki biegowe sprawdzą się u starszych dzieci, ze względu na to, że poruszanie się nimi wymaga nieco większego zaangażowania ze strony pociechy. Pojazdy te pozwalają na bezwypadkową i bezstresową jazdę i są przejściowym elementem pomiędzy jeździkiem a tradycyjnym rowerem. Wśród dostępnych modeli znajdziemy rowerki dwu i trójkołowe, z pedałami do samodzielnego poruszania się lub ze specjalnym uchwytem do pchania i wspomagania jazdy przez rodzica.   

Rowerek biegowy- od jakiego wieku?  

Zastanawiając się, czy nasz maluch jest już gotowy do jazdy na rowerku biegowym, warto zasięgnąć opinii specjalistów, którzy wskazują na wiek, który będzie optymalny dla tego typu aktywności. Najlepszym okresem do zastosowania rowerka będzie około 2. rok życia, ponieważ to właśnie wtedy pociecha stabilnie chodzi oraz biega i wykazuje podstawy koordynacji ruchowej.  

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze rowerka?  

W celu idealnego dopasowania rowerka do potrzeb malucha warto kierować się kilkoma poniższymi wskazówkami:

  • Rowerek powinien być lekki, aby nie utrudniać jazdy dziecku, szczególnie wtedy, kiedy ten często jeszcze się przewraca. 
  • Powinien posiadać regulowane siodełko i kierownicę w celu najlepszego dopasowania do wzrostu dziecka. 
  • Sprzęt powinien być dostosowany do wieku i wzrostu malucha, w zależności od jego możliwości i koordynacji ruchowej wybierzmy jeździk lub rowerek trójkołowy. Dla nieco starszych dzieci sprawdzi się klasyczny, dwukołowy rowerek bez pedałów.   

Jak ustawić siodełko w rowerku biegowym?  

Aby zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo oraz komfort w trakcie użytkowania niezwykle ważne jest odpowiednie ustawienie siodełka. Wpłynie ono również na kształtowanie się postawy, prawidłową koordynację ruchów i stabilność w trakcie jazdy. W celu jego dopasowania do wzrostu dziecka i zapewnienia komfortu należy wybrać rowerek, który posiada miękkie, szerokie i wygodnie siodełko z możliwością regulacji. Sama wysokość siedziska musi być mniejsza niż długość nogi dziecka, a pociecha, siedząc na nim, powinna mieć lekko ugięte nogi.   

Więcej informacji na temat rowerków biegowych dla dzieci można znaleźć na stronie Qkids.pl .

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Dziwny świat

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat