Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Higiena

Pierwsze zęby u dziecka – jak o nie dbać?

Artykuł

Pierwsze mleczaki mogą pojawić się u dzieci w wieku kilku miesięcy, a u niektórych nawet w okolicach 1. roku życia.

Pierwsze zeby jak dbac
Autor: Materiały prasowe

W tym ważnym dla dziecka okresie rodzice powinni ze szczególną uwagą uczyć swoje pociechy dbałości o higienę zębów, ponieważ od wykształconych w dzieciństwie nawyków może zależeć ich zdrowie w dorosłym życiu. Roczne maluchy powinny odbyć pierwszą profilaktyczną konsultację stomatologiczną, by mogły poznać specjalistę, który pomoże im w zachowaniu zdrowego i pięknego uśmiechu. Wprowadzenie dziecka w przyjazny sposób do świata stomatologii pomoże uniknąć rodzicom wielu wyzwań związanych z wizytami w gabinecie stomatologicznym, a dzieciom od najmłodszych lat pokaże, jak przez codzienne czynności mają wpływ na swoje zdrowie.

Rodzice są dla dziecka pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami życia. Ich codzienne nawyki higieniczne w naturalny sposób przekładają się na stan zdrowia dziecka w przyszłości. W pierwszych miesiącach życia malucha, gdy zaczyna się proces ząbkowania, rodzice powinni pamiętać o regularnym myciu mleczaków u dziecka. Pokazując mu od małego prozdrowotne zachowania kształtują w nim odpowiedzialną postawę wobec siebie i swojego zdrowia.

Jednym z najczęściej pojawiających się złych nawyków higieniczno-żywieniowych jest wieczorne karmienie dziecka butelką, podczas którego maluch zasypia. Najczęściej podawanym produktem jest kaszka, która mocno okleja zęby. Konsekwencją takiego zachowania może być charakterystyczna dla mleczaków próchnica kwitnąca, która atakuje całą powierzchnię zębów. Tego rodzaju próchnica atakuje szybko. W ciągu pół roku może ona zniszczyć wszystkie mleczaki, po których zostanie jedynie korzeń. Rodzice powinni więc pamiętać o tym, aby każdorazowo po podaniu wieczornego posiłku umyć dziecku zęby.

dr Barbara Obłoj, właścicielka warszawskiego Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT.

Aby zachęcić malucha do szczotkowania, warto zapewnić mu atrakcyjne wizualnie szczoteczki oraz kolorową i smakową pastę. Kluczem jest także systematyczność i regularne mycie zębów o określonych porach. Gdy dziecko wyrobi w sobie pewnego rodzaju nawyk, będzie samodzielnie dążyło do realizacji danych czynności.

Na rynku dostępny jest cały szereg niewielkich szczoteczek, umożliwiających pielęgnację ząbków niemowlaka. Dzieci, które potrafią samodzielnie, choć niezbyt umiejętnie, operować szczotką, nie powinny używać pasty z fluorem. Wprowadza się ją dopiero w momencie, gdy maluch jest w stanie wypluwać środki służące do mycia. Krótko mówiąc – możliwości jest wiele, więc w trosce o zdrowie zębów u dzieci kluczowa jest decyzja rodziców, w jaki sposób wprowadzą dziecko do świata „zdrowego uśmiechu”. Dając dziecku dobry przykład swoją postawą, dają mu bezcenną lekcję, której efekty docenią w przyszłości.

dr Barbara Obłoj, właścicielka warszawskiego Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT.

Jedną z ważniejszych kwestii związanych z dbaniem o zęby dziecka jest zrozumienie jego potrzeb i zasad rządzących jego światem. Dziecko z założenia jest ciekawe świata, lubi poznawać nowe miejsca i nawet pierwsza wizyta u stomatologa może być dla niego pozytywnym doświadczeniem. Tutaj ważną rolę mają do spełnienia rodzice i stomatolog, to od ich przygotowania, od atmosfery, w jakiej odbędzie się pierwsze spotkanie, zależy nastawienie dziecka do kolejnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat